9/07/2014

Idziemy do zoo :)

Tym razem nasza wizyta w zoo ma miejsce w domu. 
Bo "Zoo!" to gra planszowa z serii Koala Mądrala :)
Naszym zadaniem jest odwiedzić wszystkie wylosowane przez nas zwierzęta i zrobić to szybciej niż inni gracze.
Zatem... do biegu..., gotowi ..., start!


Bardzo lubię gry z tej serii. Zwykle mogą w nie grać już 3- lub 4-latki. 
Są bardzo dobrze wykonane (kartonowe elementy bez zarzutu), sprawiają dzieciom wiele frajdy, a do tego są niedrogie.
W grze "Zoo!" sami będziemy układać planszę gry - z małych planszetek. 
Należy to dobrze przemyśleć i zaplanować, bo od tego może zależeć to, czy zdołamy najszybciej odwiedzić "swoje" zwierzęta i wrócić na pole startowe - a właśnie to oznacza wygraną :)

W pudełku znajdziemy 12 kafelków zoo (planszetek), 6 dużych żetonów ze zwierzętami oraz 12 małych żetonów, a także 4 plastikowe pionki, kostkę oraz instrukcję.


Żetony ze zwierzętami wyglądają tak, jak poniżej - na większych znajdują się po 2 zwierzaki (są 3 rodzaje tych żetonów, każdy występuje podwójnie), na mniejszych jest jeden zwierzak (tu zwierzęta nie powtarzają się).


Zaczynamy od położenia na środku planszetki startowej. Umieszczamy na niej pionki. Z pozostałych planszetek tworzymy zakryty stos.
Żetony (małe i duże) kładziemy zakryte koło planszetki startowej.

Grę zaczynamy od wylosowania zwierząt, które będziemy musieli "odwiedzić" w zoo.
Każdy gracz pobiera (przy grze dla 3-4 osób) 1 duży żeton i 3 małe żetony. Oglądamy je nie pokazując pozostałym graczom.
Na większym żetonie znajdują się 2 zwierzaki, naszym zadaniem jest odwiedzenie jednego z nich.Teraz następuje budowa planszy. 
Wiedząc, jakie zwierzęta musimy odwiedzić, powinniśmy uwzględnić nasze plany budując planszę.
Każdy z graczy kolejno pobiera planszetkę ze stosu i dokłada ją do planszetki startowej. 
Planszetki muszą się ze sobą stykać - wystarczy, że dokładana planszetka styka się jednym bokiem z dowolną planszetką położoną wcześniej na stole.
Musimy jednak pamiętać, żeby planszetki układać tak, żeby możliwe było przejście z jednej na drugą po odpowiednich alejkach (to po tych szarych punkcikach będą przemieszczać się pionki), tak jak poniżej:Gdy nasza plansza jest już gotowa, możemy ruszać do zoo :)
Rzucamy kolejno kostką i przemieszczamy się o tyle pól, ile oczek na niej wypadło. 
Jeśli znajdziemy się na polu przy wybiegu "naszego" zwierzęcia, kładziemy na nim żeton z naszym zwierzakiem odwrócony balonikiem do góry
Jeśli znajdziemy się na polu z jednym ze zwierzaków z naszego dużego żetonu, ale zostało ono już zajęte przez innego gracza (leży tam żeton balonem do góry), musimy udać się do wybiegu drugiego zwierzaka, jakiego mamy na tym żetonie (tak, jak wspominałam - na większych żetonach zawsze są 2 zwierzaki).


Gdy uda nam się odwiedzić wszystkie nasze zwierzęta i pozbyć wszystkich żetonów zwierząt, musimy jak najszybciej dotrzeć na pole startowe.
Ten, kto zrobi to pierwszy - wygrywa :)


Gra uczy dzieci planowania i rozwija wyobraźnię przestrzenną. Bo choć losowość jest tu spora, to wiele zależy też od sprytu, jakim wykażemy się podczas budowy planszy.
Gra doskonale sprawdzi się jako gra rodzinna.
Jej elementy są świetnie wykonane - twarda, lakierowana tektura. 
Dla 2-4 graczy od lat 4.

Producentem gry jest Trefl.
Można ją kupić TU.

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger