12/11/2014

Poczytaj mi mamo!

Po pierwszą księgę z serii "Poczytaj mi mamo" sięgnęłam, gdy Helenka nie była jeszcze nawet w naszych planach :) 
Sięgnęłam, pokochałam i wiedziałam, że muszę zebrać całą kolekcję tych wyjątkowych książek.
Książek, które niezmiennie przypominają mi moje dzieciństwo i ogromną sympatię do maleńkich książeczek, które wtedy gromadziłam i znałam prawie na pamięć. 
Wtedy nie było takiego wyboru książek, jaki mamy teraz, dlatego mam do tej serii wyjątkowy sentyment.
Z ogromną przyjemnością czytam te wiersze i opowieści teraz swoim córkom :) Każda z ksiąg serii "Poczytaj mi mamo" to zbiór 10 bajek i wierszy, które niegdyś ukazywały się jako małe, kwadratowe książeczki z charakterystyczną grafiką na tylnej okładce - koniczynka, domek, ptaszek, rybka, motylek...
Ta grafika pojawia się i tu, bo w zbiorze zachowano oryginalny wygląd tych ksiażeczek - zarówno ilustracje, jak i okładkę. Wszystkie one teraz do nas wracają w formie zbioru, w twardej, aksamitnej w dotyku oprawie i na zupełnie innym papierze :)
Jestem ogromnie wdzięczna wydawnictwu Nasza Księgarnia za to, że wpadła na pomysł ich reedycji.
Bo choć na rynku masa przeróżnych książek dla dzieci - to szczególny sentyment do tych pozostanie we mnie na zawsze.


W księdze pierwszej mój hit z dzieciństwa, który stał się także hitem w naszym obecnym domu.
"Daktyle" Danuty Wawiłow czytaliśmy Helence, gdy jeszcze była w brzuszku mamy. Potem gdy była już z nami, taka maleńka. I czytamy je nadal - teraz obu dziewczynkom :)
A za każdym razem, gdy oglądam tak dobrze mi znane ilustracje Edwarda Lutczyna do tego wiersza, mam łezkę w oku - bo doskonale pamiętam jak uwielbiałam na nie patrzeć, gdy byłam mała.


Są tu także tak lubiane przeze mnie przygody kota Filemona (Noc kota Filemona), Niebieska dziewczynka, Kolczatek, Wilczy apetyt, Chcę mieć przyjaciela, Cień pradziadka, Przygoda na balkonie, Agnieszka opowiada bajkę i Zaczarowana fontanna.
W drugiej części czeka na nas kolejna porcja wspomnień. 
Kolejne 10 bajek fundujących nam podróż do przeszłości. 
Zarozumiała łyżeczka ( i znowu fantastyczne ilustracje Lutczyna), Kiedy byłam mała, Mój piękny, złoty koń, Kto kiedy zasypia, Kącik ze smokiem, W aeroplanie, Co mam, Ptasie ulice, Trzymaj się, Kamil, Co w rurach piszczy.

W przypadku tej serii nie jest tak, jak to często bywa - że każda kolejna kontynuacja jest gorsza.
Tu wszystkie księgi są na najwyższym poziomie, a ich kompletowanie to prawdziwa przyjemność - naprawdę warto zgromadzić całą kolekcję.
Pięknie prezentują się na półce, a ta zawartość!!! Ileż wieczorów może umilić. Zarówno maluchom, jak i nam.
W części trzeciej znajdziemy takie utwory: Sąsiedzi, Boję się..., Warszawskim statkiem, Wyładunek z przeszkodami, Muzyka na krzywej wieży, Kapeć, O gadającym zegarze i maszynie do pisania wierszy, Katar żyrafy, Kameleon oraz Przepraszam, smoku.

W księdze czwartej, podobnie jak w poprzednich zawarto 10 utworów.
Tym razem jest to klasyka typu Stefek Burczymucha czy Chory kotek, a także Piernikowy rycerz, Niezwykłe zdarzenie, O Ali, Wojtku, kocie i rysowaniu na płocie, Błękitna tajemnica, Pierwszy spacer, Pomysł, Parasol oraz Nie zjem cię, jak opowiesz.

A na koniec nowość - księga piąta, najmłodsze "dziecko" tej serii :).
Tu czeka na nas Julian Tuwim z Panem Maluśkiewiczem, Małgorzata Musierowicz i jej "Kredki" oraz "Bijacz", Wanda Chotomska ze "Ślimakiem", Adam Bahdaj i jego "Malowany ul" oraz "Księżycowy koncert", Barbara Lewandowska i "Wielka przygoda małej Zosi" oraz "Mokry Łakomczuch", Wiera Badalska i "Dom" oraz Ewa Skarżyńska i "Babcia na hulajnodze".
Kolejna porcja wyjątkowych, niezapomnianych utworów dla małych uszu.
Tuwim, Kubiak, Wawiłow, Chotomska, Musierowicz, Porazińska, Papuzińska, Bechlerowa, Badalska, Konopnicka, Jachowicz, Bahdaj - to tylko niektóre nazwiska autorów, których utwory tu znajdziemy.
Na końcu każdej z ksiąg znajdziemy krótkie notki biograficzne poszczególnych pisarzy.

Każda z zawartych tu opowieści napisana tym wyjątkowym językiem z dawnych lat - malownicze opisy, metafory, wielokrotnie złożone zdania. 
I choć może ilustracje zdaniem niektórych trącą nieco myszką - dla mnie są najpiękniejsze na świecie, bo takie ... "moje".

Bardzo polecam całą serię!

Książki z serii "Poczytaj mi mamo" można kupić  TU w bardzo dobrej cenie :)

5 komentarzy:

 1. Kupując kilka książek z tej serii "z Biblioteki WNK" bardziej opłaca się zrobić to na stronie wydawnictwa Nasza Księgarnia. W zakładce PROMOCJE są zestawy książek w promocyjnych cenach, 4 książki z tej serii można kupić za 120zł a 5 za 150zł a od 90zł mamy już darmową przesyłkę. Książki w pakiecie wybieramy sobie sami, oprócz "Poczytaj mi mamo" mają w tej serii m.in.także "Misia Uszatka" i "Przygody kota Filemona"

  OdpowiedzUsuń
 2. Filemon <3 W ogóle wszystkie książki z dzieciństwa wspominam z sentymentem ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Daktyle to pamiętam ze swojego dzieciństwa, miałam kilka tych małych książeczek ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej! Nie wiedziałam, że jest piąta:) Mam te cztery! Są cudne, cieszę się że ktoś wreszcie o nich napisał. W tym samym wydaniu kupiłam synkowi Całą Przygody Kota Filemona, Puchatek i Muminki. Wszystkie książki z tym samym wydaniu:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger