2/18/2015

Komiks - zupełnie inne oblicze książki (+konkurs)

Nie będę pisać, że jestem jakąś zagorzałą fanką komiksów, bo tak nie jest. Nieszczególnie interesowałam się tą formą opowiadań. Pamiętam z dzieciństwa, jak mój starszy brat zaczytywał się w"Tytusie, Romku i Atomku" i nie za bardzo potrafiłam zrozumieć ten fenomen. Potem komiksy wpadały mi w ręce bardzo sporadycznie. 
A szkoda, bo dopiero teraz nauczyłam się doceniać, jaką frajdę daje czytanie (i oglądanie) opowiadań w takiej, obrazkowej formie.
Niedawno pisałam o "Calvinie i Hobbesie", dziś pokażę wam kolejne dwa ciekawe tytuły - śmiało można by rzec "kultowe". A na koniec będę miała też niespodziankę dla was :)Asteriksa i Obeliksa nie trzeba nikomu przedstawiać, wszyscy znamy kreskówki z ich udziałem. Nie każdy jednak wie, że autorem tych postaci jest mistrz Rene Goscinny, autor m.in. mojego ukochanego Mikołajka.
Wraz z Albertem Uderzo udało im się stworzyć fantastyczną serię, która bawi nas do dziś, a po raz pierwszy komiks ten ukazał sięw 1959 roku!
Wydawnictwo Egmont wydało do tej pory prawie 40 tomów przygód słynnych, niepokornych Galów.
Niebawem, 27 lutego, na ekrany naszych kin wejdzie ekranizacja tomu "Osiedle bogów", a ja z przyjemnością zatopiłam się w lekturę tego właśnie komiksu :)


Tym razem Juliusz Cezar postanawia zmienić swoją dotychczasową taktykę i rezygnuje z kolejnych prób podbicia niepokornych Galów, na rzecz "uzywilizowania" ich. W tym celu chce wybudować wspaniałe, rzymskie osiedle tuż obok osady Asteriksa. Kultura i zwyczaje w nim panujące mają stopniowo zmienić Galów w prawdziwych obywateli Rzymu. Czy im się to uda? Pewnie domyślacie się, że z tego zderzenia rzymskiej "kultury" i galijskiej rzeczywistości wyniknie masa zabawnych sytuacji - i właśnie tak będzie.
A poznawanie ich w komiksowej formie nadaje historii dodatkowego smaczku :)
Film też zapowiada się świetnie, choćby ze względu na polski dubbing - Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jakubik, Piotr Fronczewski, Piotr Adamczyk, Czesław Mozil i Mariusz Pudzianowski to tylko niektórzy jego twórcy. Koniecznie zerknijcie na zwiastun :)
Kolejną świetną komiksową pozycją na mojej półce, którą zdecydowanie wam polecam, jest "Krab o złotych szczypcach". To jeden z tomów słynnej serii o przygodach Tintina (jeśli jeszcze go nie znacie, to koniecznie to nadróbcie :)) - to jeden z najpopularniejszych komiksów XX wieku. Belgijski artysta o pseudonimie Herge stworzył Tintina prawie 90 lat temu, a jego przygody po raz pierwszy ukazały się w 1929 roku.
Tintin to młody reporter i podróżnik, który rozwiązuje skomplikowane i niebezpieczne zagadki kryminalne. Odwiedza wiele miejsc i przeżywa masę pasjonujących przygód. W podróżach towarzyszy mu pies Miluś, kapitan Baryłka i inne niemniej ciekawe postacie. 
Seria o Tintinie to nie tylko świetne opowieści przygodowe, ale również komentarze na temat aktualnej wówczas polityki światowej, nie sposób nie zauważyć politycznego zaangażowania autora. W tomie "Krab o złotych szczypcach" nie znajdziemy jednak tego, co jest tak charakterystyczne dla całej serii z powodu cenzury panującej w okupowanej przez Niemców Belgii (1941). 
Podczas spotkania z Tajniakiem i Jawniakiem Tintin wpada na trop pewnej tajemniczej sprawy. Wypadki przyjmują nieoczekiwany obrót i młody reporter zostaje uwięziony na podejrzanym statku. Przypadkowo odkrywa na nim skład opium. Wraz z wiecznie pijanym kapitanem udaje im się uciec, a nowy towarzysz Tintina staje się jego kulą u nogi. Nieoczekiwane lądowanie na pustyni, atak Berberów, spotkanie z hersztem bandy przemytników - nasi bohaterowie na pewno nie będą próżnować.

W komiksach Herge mamy ciekawe przygody, bardzo dobrą grafikę i dynamikę, która sprawia, że komiks bardzo wciąga. Przygody Tintina przetłumaczono na ponad 90 języków, a na całym świecie wydano ponad 200 milionów egzemplarzy tego komiksu.
Wydawnictwo Egmont  daje nam możluwość poznania przygód młodego reportera w naszym języku - obecnie w sprzedaży jest 11 tomów.
Wszystkie tomy znajdziecie TU.

Tak, jak wspomniałam na początku, mam również niespodziankę dla was :)
Z okazji dzisiejszej premiery kolejnych tomów przygód Tintina, mamy dla was aż 5 egzemplarzy tomu "Tajemnica Jednorożca":


Z materiałów prasowych wydawcy: 

Kiedy Tintin kupuje na pchlim targu model statku, prezent dla kapitana Baryłki, nie przypuszcza nawet, że ten drobiazg okaże się kluczem do ekscytującej i niebezpiecznej przygody. Zdumiony i uradowany kapitan Baryłka pokazuje młodzieńcowi portret swojego legendarnego przodka, na którym w tle widnieje identyczny jak model okręt "Jednorożec". Według zapisków z pamiętnika przodka kapitana, na "Jednorożcu" został ukryty skarb pirata Szkarłatnego Rackhama. Wkrótce wydarzenia nabierają tempa. Tajemniczy kolekcjoner koniecznie chce odkupić model statku, ktoś plądruje mieszkanie Titina... Tajemnica Jednorożca jest jednym z najbardziej lubianych przez czytelników odcinków Przygód Tintina. Na podstawie tej historii powstał w 2011 r. film w reżyserii Stevena Spielberga. Warto wspomnieć, że pierwsze wydanie Tajemnicy Jednorożca ukazało się w Belgii w 1943 roku i Hergé musiał - w obawie przed nazistowską cenzurą - zrezygnować z wszelkich nawiązań do współczesnych wydarzeń.

Wśród wszystkich zgłoszeń wylosujemy 5 osób, które nagrodzimy tym komiksem.

- Konkurs dla fanów bloga Maluszkowe Inspiracje i portalu Galaktyka Czytelnika
- Jeśli możecie, udostępnijcie na swoim profilu na FB zdjęcie konkursowe.
- W komentarzu pod zdjęciem konkursowym napiszcie tytuł ostatnio przeczytanej przez was książki (i nie chodzi mi o ksiażki czytane dzieciom :))


1 komentarz:

  1. Asterix i Obelix to moje komiksy z dzieciństwa, bitwa w bibliotece o jeden egzemplarz była a kolejki masakra :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger