2/11/2015

Poznajemy Polskę

Helenka ma w końcu swój pierwszy przewodnik po Polsce. 
Jeśli myślicie, że 3 lata to za mało na taką lekturę, to apewniam was, że nie :)
Gdy tylko zrobi się cieplej wyruszamy na podbój wszystkich pokazanych tu miejsc, a zanim to nastąpi podróżujemy palcem po ... książce."Poznajemy Polskę" to fantastyczna książka obrazkowa autorstwa Izabeli Madeji i Iwony Jędrzejewskiej
Rewelacyjnie zilustrowana i z optymalną  ilością tekstu dla najmłodszych.  
Na kolejnych kartach tej pięknie wydanej kartonówki odwiedzamy 7 pięknych polskich miast. Masa szczegółów i garść ciekawostek przyciągnie nawet maluchy, które nie przepradają za czytaniem.
Muszę przyznać, że brakowało mi takiej pozycji na rynku dziecięcych książek. Owszem istnieje wiele książek obrazkowych, kartonówek z masą szczegółów na różne tematy, ale najczęściej nie są to nasze rodzime projekty. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć nasz polski projekt oparty na podobnej zasadzie. Izabela Madeja swoimi ilustracjami udowodniła, że jest to jak najbardziej możliwe - mało tego, książka wygląda dużo lepiej niż niejedna publikacja tego typu robiąca furorę na blogach.


W podróży po naszym kraju towarzyszy nam  pewna sympatyczna rodzinka - Tomek i Zosia z rodzicami i psem Fafikiem. Pierwszym zadaniem dla maluchów na każdym z przystanków będzie odnalezienie całej piątki, co bywa niekiedy dość skomplikowane :)
A jakie miasta tu znajdziemy? 
Warszawa, Gdańsk, Malbork, Lublin, Kraków, Wieliczka i Zakopane
I dużo to i mało, bo zdaję sobie sprawę, że wielu z was będzie nieusatysfakcjonowanych z powodu braku ich pięknego miasta. Mnie ten wybór odpowiada (zwłaszcza, że wśród miast znalazł się Kraków ;-)), choć z przyjemnością spotkałabym tu jeszcze Wrocław, Poznań, Toruń i jeszcze kilka polskich perełek. Oczywiscie zdaję sobie sprawę z tego, że w tej objętości nie dało się zawrzeć więcej - ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pojawiła się druga część, bo książka jest naprawdę świetna!


To wspaniały sposób, żeby już w najmłodszych maluszkach rozbudzić pasję podróżowania
Na płaszczyźnie ilustracji dzieje się tu naprawdę sporo - masa rzeczy do omawiania i wyszukiwania
Ciekawostki charakterystyczne dla danego miasta, słynne legendy, postaci historyczne.
Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. 
Podobnie jak w innych książkach tego typu możemy opowiadać i zadawać przeróżne pytania naszym maluchom. 
To świetna pomoc wspomagająca rozwój mowy u najmłodszych, a nieco starsze maluchy zachęci do samodzielnego opowiadania i snucia własnych historii.
Duży format, kartonowe, lakierowane strony, zaokrąglone rogi, barwne, szczegółowe  ilustracje, ciekawa tematyka - zdecydowanie warto dołączyć tę książkę do biblioteczki naszego malucha :)
A gdy tylko pojawi się sposobność - ruszajmy w Polskę i poznajmy te wszystkie miasta na własne oczy!

Wydawnictwo Czarna Owieczka

3 komentarze:

  1. Uwielbiam te książeczki na których dużo się dzieje. Sami możemy tworzyć odpowiednie dla danego dnia historie... możemy tą książkę "czytać" na niezliczoną ilość sposobów - ogranicza nas tylko wyobraźnia

    www.MartynaG.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Super ksiazke wynalazlas. Uwielbiam przemycanie wiedzy przez zabawe. (Sorry pisze ztabletu i nie mam pl. Liter)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger