3/13/2015

Pierwsze czytanki

Bardzo mnie cieszy, że powstają tego typu książki - zachęcające dzieci do pierwszych samodzielnych przygód z czytaniem.
To już kolejna seria publikacji wspierających naukę czytania, jaką poznałam i również bardzo godna uwagi.Książki ukazują się w serii 'pierwsze czytanki' wydawnictwa Skrzat. Mają obejmować 4 poziomy zaawansowania:

- pierwszy - czytam proste wyrazy- dedykowany jest początkującym, narratorem jest ktoś dorosły, dziecko ma za zadanie przeczytać wyszczególnione słowa i te podzielone na głoski w dymkach,

- drugi - czytam proste, krótkie zdania - podobnie jak w poprzednim poziomie, główny tekst czyta dorosły, a dziecko krótkie, proste zdania w dymkach, brak dwuznaków i zmiękczeń,

- trzeci - czytam zdania pojedyncze i złożone - tu tekst w dymkach jest dłuższy, zawiera zmiękczenia i dwuznaki, dziecko może czytać je samo lub z podziałem na role,

- czwarty - czytam płynnie i samodzielnie - zarówno tekst narratorski, jak i dialogi dziecko potrafi przeczytać samodzielnie.

Na razie ukazały się książki z pierwszego i trzeciego poziomu.


W świat czytania samodzielnego wprowadza dzieci seria 'Puk, puk! Co słychać?'. 
Tekst jest prosty i rymowany. W dymkach znajdują się krótkie, proste słowa. Nie wiem tylko czemu pisane są dużymi drukowanymi literami, a nie małymi, jak normalny książkowy tekst. Myślę, że dziecko powinno przyswajać sobie zapis graficzny wyrazu zapisanego tak, jak cała treszta książkowych tekstów. A tak, jego zadaniem jest czytanie słów i głosek jakby zupełnie innego alfabetu, niż cała reszta.


Na końcu zajdziemy słowniczek z ciekawymi pojęciami, jakie spotykamy w książce.


Poziom trzeci również ma swoją serię - to 'Zwierzęta Oli'.
Nieskomplikowana, całkiem interesująca fabuła, dużo ciekawostek z życia zwierząt. Książeczki śmiało mogą służyć również jako książeczka do czytania 2-latkom przed snem.Książeczki są małe i poręczne, mają ładne ilustracje.
Pamiętajmy, że na począku czytelniczej drogi ważna jest motywacja i zainteresowanie dziecka. Ładnie wydane książeczki z ciekawą warstwą treściową i graficzną pomogą do tego zachęcić.

Pierwsze czytanki - wydawnictwo Skrzat

5 komentarzy:

 1. Mamy ,,Nie bój się misiu koalo" i cieszy się wielkim powodzeniem, znamy ją na pamięć. Z pierwszego poziomu mamy ,,Na pogotowiu" ale to jakaś graficzna porażka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie jak u nas - zdecydowanie 3. poziom cieszy się większym zainteresowaniem :)

   Usuń
 2. Mam brata z Zespolem Downa juz 3 rok uczymy go liter, juz krotkie wyrazy czyta. Ostatnio mu sie nie chce. Chyba musze mu znow cos nowego kupic, ksiazki poziom 1 bylyby ok. Dzieki.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger