5/18/2015

Bajkoterapia czyli bajki - pomagajki dla małych i dużych

Od jakiegoś czasu bardzo polubiłam publikacje bajkoterapeutyczne.
Bajki - pomagajki są tak przemyślane, że przekazują dziecku niezwykle ważne treści bez moralizatorstwa i nachalnego dydaktyzmu. Dziecko często utożsamia się z bohaterem danej opowieści i wraz z nim przeżywa różne sytuacje, a jednocześnie wciąż pozostaje tam, gdzie czuje się bezpiecznie - w swoim pokoju, w objęciach kochanej osoby.
Historie tu zawarte są tak skonstruowane, żeby dzieci mogły odnaleźć w nich cząstkę samych siebie - swoje obawy, uczucia i emocje. Dziecko samo potrafi odkryć w niej wskazówki i propozycje poradzenia sobie z danym problemem i tylko od niego będzie zależało, czy z tych możliwości skorzysta.
Nic więc dziwnego, że bajkoterapię stosuje się również w psychoterapii i terapii pedagogicznej.
Odpowiednio dobrany tekst sprawia, że dziecko zaczyna pozytywnie myśleć i rozumieć swoje uczucia oraz lęki. Dzięki niemu dzieci odkrywają, że nie są ze swoim problemem odosobnione i przestają czuć się samotne.Niedawno nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się fantastyczna książka o tej tematyce.
Przyznam się wam, że przeczytałam ją niemal jednym tchem. Tak, tak - ja, bo to książka nie tylko dla dzieci. Moja starsza córka ma dopiero 3 lata, ale lektura tych tekstów bardzo pomoże mi podczas rozmowy z nią o problemach, jakich dotykają.
Zresztą można o nich rozmawiać z dzieckiem także wtedy, gdy go bezpośrednio nie dotyczą - tłumacząc mu otaczający świat.


Opiekę merytoryczną nad książką "Bajkoterapia czyli bajki - pomagajki dla małych i dużych" sprawuje Katarzyna Klimowicz - psychoterapeutka od lat pracująca z dziećmi i dorosłymi i zarazem ekspert od bajkoterapii. Pani Katarzyna stworzyła wstęp oraz komentarze do każdej z bajek wraz z konkretnymi wskazówkami (są naprawdę genialne).
Przed każdą z bajek znajdziemy podpowiedzi w jakich sytuacjach jest ona najbardziej polecana.


W książce znajdziemy aż 14 bajek poruszających różne tematy: bezpieczeństwo w domu, nad wodą, w internecie, brak wiary w siebie, przygotowanie dziecka do radzenia sobie w nieoczekiwanych sytuacjach i świadomość numerów alarmowych, lęki różnego pochodzenia, samodzielność i radzenie sobie w przypadku zgubienia, trudne sytuacje życiowe - kłótnie rodziców, poczucie inności i odrzucenie, rywalizacja z rodzeństwem, niechęć do wypełniania swoich obowiązków, ważne umiejętności społeczne - kontakt z obcą osobą, uzależnienia.


Oprócz znanych pisarzy, takich jak Grażyna Bąkiewicz, Roksana Jędrzejewska - Wróbel, Zofia Stanecka, Beata OStrowicka, Janusz L. Wiśniewski, Małgorzata Strękowska - Zaremba, Agnieszka Tyszka i Dorota Suwalska, autorami bajek są osoby znane z telewizji i kina: Katarzyna Dowbor, Artur Barciś, Grażyna Wolszczak, Ryszard Cebula, Cezary Harasimowicz i Rafał Królikowski. 


Opowieści napisane są w fantastyczny sposób, prosto, bez zbędnego przeładowania treścią i morałami. Historie, jakie tu znajdziemy przemówią do dziecięcej wyobraźni i wyzwolą emocje. Nie zawsze dziecko po skończonej lekturze będzie chciało rozmawiać o przeczytanej bajce, czasami będzie wolało przeanalizować sobie ją w samotności - powinniśmy mu na to pozwolić i nie nalegać.
Niekiedy wystarczy wspólne przeczytanie bajki i nasza obecność. To dla dziecka naprawdę bardzo wiele. 
My możemy obserwować nasze pociechy podczas lektury - ich reakcje i emocje mogą podpowiedzieć nam, co właśnie przeżywają i jak istotny jest dla nich poruszany w bajce temat.
Nowa "Bajkoterapia" to książka bardzo solidnych rozmiarów - 240 stron w twardej oprawie.
To prawdziwe kompendium wierzy o tym, jak prowadzić rozmowę z dzieckiem na tematy ważne i trudne - tak, aby go nie przestraszyć i nie doprowadzić do sytuacji, że zamknie się w sobie.
Bajki terapeutyczne to bajki przeznaczone dla dzieci od 3-6 (lub nieco więcej) lat.
Nie muszą być czytane tylko w razie zaistnienia konkretnego problemu, ale również profilaktycznie - gdy przeczuwamy, że temat ten może zainteresować nasze dziecko.


Bardzo mądra lektura. Polecam zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

6 komentarzy:

 1. ciekawa propozycje, fajny opis książki

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam tę książkę w koszyku przy okazji ostatnich zakupów w księgarni ale odłożyłam na półkę, bo stwierdziłam, że mamy juz dwa tytuły z bajkami terapeutycznymi. Szkoda, chyba warto po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy tylko zobaczyłam informację o książce, miałam w planach zamówić dla synka i teraz tylko utwierdziłam się w tym przekonaniu:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oho, czytamy podobne książki:) Bajkoterapia urzekła mnie jak mało która książka ostatnio. Jest świetna!

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie ja zamówiłam dla mojej córeczki. Zawsze należy rozmawiać o emocjach

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger