5/07/2015

Poczytaj ze mną!

Wczoraj swoją premierę miała nowa, bardzo ciekawa seria wydawnictwa Egmont.
Seria "Poczytaj ze mną" ma na celu zainteresowanie dzieci różnymi typami literatury i zaprezentowanie im różnorodności jej odcieni.
To książki, których autorami są znani i cenieni polscy pisarze oraz wyjątkowi ilustratorzy.
To piękny sposób na zafundowanie naszemu dziecku spotkania z bardzo dobrym kawałkiem literatury, który pomoże im wyrobić sobie własny gust literacki i estetyczny oraz zaszczepi miłość do książek.Niestety ostatnie badania pokazują, że Polacy wciąż czytają mniej, niż inne europejskie kraje. Zaledwie 27% Polaków przeczytało w ubiegłym roku 5 książek*.
To niezwykle smutne zjawisko, bo jeśli dorośli stronią od książek, tego samego uczą swoje dzieci. Trudno wymagać od nich, żeby starali się zachęcić swoje pociechy do czytania, skoro sami tego nie lubią. Skutek jest taki, że dzieci nie potrafią się skupić na czytanym tekście, nie rozumieją go i nie są nim zainteresowane. A ponieważ czytanie stymuluje myślenie, trudno oczekiwać, żeby dzieci nim nie zainteresowane odnosiły sukcesy w szkole, a następnie w życiu zawodowym.
Ten, kto mało lub prawie nie czyta nie rozwija się językowo, jego słownictwo jest mocno ograniczone, nie rozumie znaczenia związków frazeologicznych i nieprawidłowo ich używa, robi błędy stylistyczne i ortograficzne (od których roi się choćby w sieci).
Jeśli nie zachęcimy dzieci do czytania i nie zainteresujemy ich tą formą spędzania wolnego czasu, w przyszłości czynność ta może kojarzyć im się z nudą i powodować frustrację.
Niedawno zapytałam was na fanpage'u bloga o wasze doświadczenia z czytaniem dzieciom. Ogromnie się cieszę, że tak wielu z was czyta swoim pociechom i to od najmłodszych lat. Oby to był nowy, ogólnopolski trend, który znacznie poprawi sytuację Polski w europejskim rankingu czytelniczym w kolejnych latach :)
Dla nas czytanie córkom jest niezwykle ważne, głęboko wierzę w to, że ma to ogromnie pozytywny wpływ na ich rozwój. 
Dlatego tak bardzo ucieszyło mnie pojawienie się na rynku serii "Poczytaj ze mną". 
4 różne typy literackie: baśń, fantastyka, przygoda i humor, każdemu z nich przyporządkowano inny kolor. 
Wydawnictwo Egmont zdecydowało się na bardzo odważny krok, bo nie przerobiło dobrze sprzedających się, znanych tzw. "pewniaków" przyklejając im jedynie łatki - "do wspólnego czytania", lecz postawiło na zupełnie nowe opowieści świetnych polskich autorów. Podobnie jest z ilustracjami. To nie kolorowe koszmarki z plejadą oklepanych postaci, lecz oryginalne i bardzo dobre prace polskich ilustratorów, doskonale współgrające z tekstem.
Książki są nieco mniejsze niż format A4, mają duże litery, więc dobrze sprawdzą się również jako samodzielna lektura.
Obecnie w sprzedaży są 4 książki z tej serii. Mam nadzieję, że kolekcja będzie się regularnie powiększać o podobne perełki. 


Na początek "Baśń o świętym spokoju". Wspaniała historia opowiedziana przez Zofię Stanecką o miłości, emocjach, gniewie i spokoju. O tym, że są takie sprawy, dla których warto się zmieniać.
Czy spokojny król Mirosław będzie w stanie zaakceptować ognisty temperament swojej żony i syna?
Czy różnice charakterów i usposobienia uniemożliwiają przetrwanie uczucia?
O tym wszystkim i nie tylko o tym przeczytacie w książce.

Paweł Beręsewicz zabierze nas z kolei do krainy fantastyki w swojej książce "Pan od angielskiego".
Myślę, że mogę wam zdradzić, że tytułowy pan, nie będzie zwyczajnym nauczycielem. 
To "dębolud" z Dębowego Królestwa, który przybywa do świata ludzi ze szczególną misją. 
Jaką? Koniecznie zajrzyjcie do książki :)
Młodzi miłośnicy fantastyki na pewno będą usatysfakcjonowani - agenci tajnych służb, magowie, tajemnice, przenikanie przez korę drzewa i inne smaczki :)
Do tego zachwycające ilustracje Aleksandry Krzanowskiej. 

"Ząb czarownicy" Joanny Olech z jej ilustracjami to zwariowana komedia pomyłek. Tytułowy ząb trafia przypadkiem do kociego dentysty i naprawdę nieźle namiesza. Do tego stopnia, że wodzirej pewnego balu przebierańców wylądował nagle w damskiej toalecie w stroju ... Adama :) 
Jak udało mu się wrócić do swoich obowiązków? Zapewniam was, że kreatywności nie można mu odmówić.
Zabawna, lekka opowieść dla małych i dużych :)


I na koniec przygodówka Ewy Nowak - "Na ratunek Karuzeli"
Świetna powieść akcji, ciekawy wątek, fantastyczne budowanie napięcia i punkt kulminacyjny, którego nie powstydziłby się żaden hollywoodzki reżyser :)
Nieśmiały Antek wskutek splotu nieoczekiwanych wydarzeń wcieli się w rolę tajemniczego komandosa i uratuje pewną psinę przed niechybną śmiercią. 
O całej akcji ratunkowej czyta się naprawdę z zapartym tchem. 


Wszystkie te książki są tak przemyślane, że zainteresują nawet 3-latka. 
To genialny sposób, żeby zapoznać przedszkolaka z różnymi typami literatury, a tym samym zafundować sobie bardzo przyjemny wspólny wieczór z dobrą książką.

Wydawnictwo Egmont5 komentarzy:

 1. Uwielbiamy czytać :) z chęcią dołączę to książki do naszej biblioteczki, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ha, a ja mam wrażenie że tonę w książkach :) zapraszam w chwili wolnego do siebie www.pod-czworka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja trochę przeczytałam, ale za to nie kupiłam :( a chciałabym...

  OdpowiedzUsuń
 4. My zawyżamy trochę średnią jeśli chodzi o czytanie książek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziś już drugi raz widzę tą serię. Wygląda świetnie! :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger