5/10/2015

Przepiękne książki Khoa Le

Już kiedy pokazywałam wam te książki we wpisie o ciekawych nowościach i zapowiedziach książkowych (KLIK), wzbudziły wasze ogromne zainteresowanie. 
Mnie również bardzo się spodobały, a gdy już wpadły w moje ręce okazały się ... zachwycające!
Mamy wersję z okładką 3D i naprawdę trudno oderwać od nich wzrok. Nie do wiary, że w tak niskiej cenie można otrzymać tak pięknie wydane książki. Sami zobaczcie ☺.Seria autorstwa wietnamskiej ilustratorki i pisarki Khoa Le liczy 6 tytułów. Wydawnictwo Olesiejuk wydało je w dwóch wersjach - w tradycyjnej i tej ze wspomnianą okładką 3D.
Książki są duże, o kształcie zbliżonym do kwadratu, w twardej oprawie i przepięknie ilustrowane.
Historie dotyczą różnych dziecięcych perypetii, głównie złych przyzwyczajeń czy skłonności.
Tekstu jest tu niewiele, ale wystarczająco, żeby zawrzeć odpowiedni morał danej historii.
Ogromne, bardzo sugestywne ilustracje stanowią doskonałe uzupełnienie tekstu i wspaniale przemawiają do dziecięcej wyobraźni.


Jedna z książek to Szymek brudas. Ten przydomek przylgnął do pewnego chłopca, który nie cierpiał się myć (rodzice małych brudasków już mogą zacierać ręce :-)).
Szymek w dość niezwykły sposób przekona się, że stronienie od wody i mydła może mieć zgubne skutki. Wierzcie mi, że kontakt z całą bandą groźnych bakterii na długo zapadnie maluchom w pamięci ☺.Gwarantuję, że po tej lekturze maluchy zdecydowanie szybciej dadzą się przekonać do codziennego mycia ☺.


Kolejny tytuł to Księżniczka z chmur. Tu znajdziemy piękną, poetycką historię powstania deszczu.
Otóż księżniczka zamieszkująca wysokie chmury i mająca do towarzystwa jedynie Słońce i Księżyc, postanawia przyjrzeć się z bliska ziemskiemu życiu. Tak bardzo jej się ono podoba, że zapomina o powrocie do swoich chmur i gdyby nie interwencja Słońca, księżniczka całkiem by się rozpuściła. Od tej pory, co pewien czas odwiedza Ziemię, a kiedy z nieba leci drobny deszczyk oznacza to, że księżniczka podczas swoich odwiedzin zaczyna przemieniać się w deszczowe krople i wtedy czym prędzej wraca do siebie.
Potarganiec nie znosi się czesać. Do tego stopnia, że jego zaniedbana czupryna przyciąca parę gołębi, która postanawia uwić sobie tam gniazdo.
Jeśli jeszcze tę dwójkę można zaakceptować, to ich potomstwo i ogromne drzewo wyrastające na głownie już trudniej...
To wszystko tak uprzykrzy potargańcowi życie, że z radością przystanie na obcięcie niesfornych kosmyków i zadba o włosy.

Miodunka to dziewczynka, która zapomina o noszeniu nakrycia głowy, gdy mocno świeci słońce. Chociaż mama wielokrotnie jej o tym przypomina, dziewczynka woli brykać po dworze z gołą głową. Pewnego dnia Miodunka przekona się, że mama miała rację. Historia jest bardzo baśniowa, ale być może dzięki temu maluchy ją zapamiętają i potraktują jako przestrogę.

Słońce i Księżyc to dwie siostry, które postanawiają przekonać się, która z nich jest bardziej potrzebna światu. Przeprowadzają więc niecodzienny eksperyment - najpierw Słońce postanawia nie zachodzić i raczy Ziemię swoim nieustającym żarem. Dopiero prośby ludzi skłaniają jedną z sióstr do ustąpienia miejsca drugiej. Księżyc również nie zamierza schodzić z nieba i okrywa Ziemię ciemnością i chłodem nocy. Również taki stan rzeczy nie może trwać wiecznie. Na szczęście siostry ostatecznie zrozumieją, że obie są ważne w takim samym stopniu i żadna z nich nie powinna dominować.
I na koniec Beksa. Idealna lektura dla płaczliwych smyków.
Jej bohater często płacze z byle powodu, jeden incydent w sklepie z zabawkami powoduje taki wybuch płaczu, że nikt nie potrafi powstrzymać płynących łez, co prowadzi do powodzi...
Mocny przekaz i zapadające w pamięć ilustracje.

Książki są w bardzo dobrych cenach (ok. 10 zł - wersja tradycyjna, ok. 15 zł - wersja z okładką 3D).

Wydawnictwo Olesiejuk

P.S. Jeśli wybieracie się na Warszawskie Targi Książki, macie okazję poznać Moony Witcher :)


11 komentarzy:

 1. Teraz była na nie promocja w Biedronkach, w tych najbliższych mnie zeszły wszystkie inne pozycje książkowe dla dzieci natomiast one leżą w dalszym ciągu. Paweł już za duży, ale okładka na żywo faktycznie przyciąga wzrok.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie jakoś nie przekonują.. Nie przepadam za takimi moralizatorskimi książkami i rażą mnie te negatywne etykietki w tytułach :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna seria,zaraz sobie zamówię.

  OdpowiedzUsuń
 4. A w mojej biedronce właśnie te książki zeszły jako pierwsze. Kupiłam "Słońce i Księżyc" oraz "Szymek brudas". Są przepiękne wydane i calkiem inne brudas jest moralizatorski a słońce i księżyc takie oniryczne i baśniowe. Super

  OdpowiedzUsuń
 5. Zakupiłam jak tylko ukazały się w ofercie biedronkowej trzy książeczki z okładką 3D, pozostałe kupimy w arosie (bo to bardzo tania księgarnia) już ze zwykłą okładką, bo wersja 3D nie robiła już na nas takiego wrażenia jak przy pozostałych. Same książeczki są przepięknie ilustrowane, zachwycające. A historie bardzo baśniowe, proste i niosą fajne przesłanie, no bajka :3

  OdpowiedzUsuń
 6. Kupiłam wczoraj Szymek brudasek i potarganiec i jestem zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam beksę w domu dlatego kupiłam książkę o tym tytule i nie uważam , że jest moralizatorska.. Mój 5latek ją uwielbia, prosi o czytanie codziennie..i...naprawdę trichę mniej płacze na zawołanie ;))

  OdpowiedzUsuń
 8. chętnie też kupię te książeczki sunkowi :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mamy Księżniczkę z chmur i jest cudna! Koniecznie muszę dokupić jeszcze Brodę i Potargańca ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. przepiękne...Jestem babcią, a te ksiązki kupiłam dla siebie i cieszę się jak dziecko....jestem zachwycona

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger