6/11/2015

Niezapomniana twórczość Marii Terlikowskiej

Są tacy pisarze, których się nie zapomina, mimo upływu lat.
Taką osobą jest niewątpliwie Maria Terlikowska, która słynie choćby z takich utworów, jak Awantura o lemura czy Drzewo do samego nieba. Niedawno ukazały się pięknie wydane wznowienia jej trzech utworów - pobudzających wyobraźnię i przekazujących maluchom wiedzę o otaczającym świecie.
"Wędrówka pędzla i ołówka" zafunduje nam niezwykłą podróż na kartce papieru. Tyle nieoczekiwanych przygód na ile tylko pozwoli wyobraźnia ... pędzla i ołówka ☺. 


Podróż zaczyna się dość niewinnie, polna droga, grządki z kapustą, drzewa, słońce. Żeby nieco ją urozmaicić, pędzel i ołówek kreślą nowych bohaterów - sowę, która niezbyt miała ochotę na pogawędki, a następnie ... czarownicę!
W pewnym momencie fabuła nieco wymyka im się spod kontroli i czarownica zaczyna żyć własnym życiem. Akcja nabiera tempa, a jej dynamikę podkreślają niezwykłe ilustracje pana Janusza Stannego.

Pełna zwrotów akcja na pewno spodoba się małym czytelnikom, a przy okazji udowodni, że do świetnej zabawy nie potrzeba spektakularnych gadżetów - wystarczy kartka papieru i coś do rysowania. O resztę zadba nasza wyobraźnia :)


"Chodzi mucha po globusie" to wspaniała pozycja, żeby przybliżyć dzieciom tematykę kontynentów i różnic klimatycznych. Tytułowa mucha spaceruje po globusie - niby nic, a jednak całkiem sporo, bo krainy, jakie odwiedzi dostarczą jej całej masy przygód.
Tym razem ucztę dla oczu zapewnią nam ilustracje Bohdana Butenki, co oznacza, że nudzić się na pewno nie będziemy. Podczas lektury dzieci poznają masę ciekawych terminów geograficznych, jak ląd, wulkan, równik, biegun czy lodowiec, a całości dopełnia przepiękna polszczyzna, jak to w twórczości pani Marii. To naprawdę kawał dobrej roboty i graficzny majstersztyk.
Wydanie też niczego sobie - twarda oprawa, dobry kredowy papier.
Aż się prosi, żeby podczas lektury posiłkować się własnym globusem :)


"Przygody kropli wody" to kolejne fantastyczne wznowienie. Tak naprawdę trudno powiedzieć, która z tych książek jest najciekawsza. Każda jest inna i każda zasługuje na uwagę.
I tu o oprawę graficzną zadbał mistrz Butenko.
Wędrując z tytułową kroplą poznajemy przy okazji prawa fizyki i przechodzenie wody w różne stany skupienia  - woda, lód, para wodna. Będzie też o wodociągach i obiegu wody w przyrodzie. Pojawi się jako śnieg, deszcz, strumień czy rzeka.
Całość, jak to u pani Marii, napisana lekko i zabawnie., pięknym językiem, a przy okazji spora dawka ciekawej wiedzy o otaczającym świecie.


Oby więcej takich książek na księgarskich półkach!

"Wędrówka pędzla i ołówka" - Nasza Księgarnia
"Chodzi mucha po globusie" - Muza
"Przygody kropli wody"- Muza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger