8/24/2015

Mój pierwszy atlas - Polski i świata

Właśnie takich książek od dawna szukałam. 
Atlasów dla najmłodszych z prawdziwego zdarzenia. Takich, w których oprócz ilustracji znajdę odpowiednią dla maluchów porcję wiedzy podaną w bardzo przystępny i interesujący sposób. 
Tę książki można zgłębiać nawet z przedszkolakami i już po kilkukrotnej lekturze nasze pociechy będą znały całą masę ciekawostek na temat naszego kraju i całego świata.
A do tego kartonowe strony i spory format z zaokrąglonym bokiem przetrwają z pewnością niejedno wertowanie.Na początek "Mój pierwszy atlas Polski", a w nim obrazkowe mapy polskich regionów - Mazowsze, Małopolska, Śląsk, Wielkopolska, Pomorze, Warmia i Mazury, ich charakterystyczne cechy, budowle, legendy i przyroda, 


Każda rozkładówka to mapa, niedługi komentarz po prawej stronie i kilka podpisanych obrazków. 
Na tych obrazkach można zbudować niejedną historię, bo przedstawiają same ciekawe rzeczy - regionalne stroje, wzory, budynki i inne obiekty. Na rozkładówkach przyrodniczych z kolei znajdziemy obrazki z fauną i florą danego regionu. 
Mamy tu aż 24 strony, więc sporo jak na "kartonówki", ale tak jak wspomniałam, to pozycje naprawdę bogate w treść, choć dostosowane do najmłodszych.

"Mój atlas świata" graficznie przedstawia się bardzo podobnie. Tu również autorką tekstu jest Anna Wiśniewska, a ilustracji Joanna Myjak. Znowu mamy tu porządne wydanie z kartonowymi stronami i w identycznym formacie.
Z tą różnicą, że tu pod lupę bierzemy świat, kontynent po kontynencie.
Poznajemy ich zabytki i ciekawostki oraz przyrodę.


Obrazkowe mapy i tutaj można studiować przez dłuższą chwilę. Ta sama ilość tekstu, co w poprzedniej części i równie przystępny język.
Same ciekawostki są naprawdę warte uwagi i ich dobór jak najbardziej mi odpowiada.
Bardzo podoba mi się, że książkę można dostosować do dzieci w różnym wieku. 3-latkom można prezentować tylko wybrane tematy i pokazywać na mapach najbardziej charakterystyczne i ciekawe elementy. Sami najlepiej wiemy, co zainteresuje nasze smyki. Starsze przedszkolaki i dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą interesować się już bardziej szczegółowymi informacjami i faktami.

To najlepsze książki tego typu, jakie udało mi się znaleźć. Z pewnością pomogą zainteresować dziecko geografią i otaczającym nas światem oraz zachęcą do jego poznawania.
Pozycje obowiązkowe w biblioteczce każdego malucha - zwłaszcza, że są w bardzo dobrych cenach: 18-25 zł

Wydawnictwo Olesiejuk

P.S. Ponieważ lubicie wpisy o zabawkach i książkach dla małych globtrotterów, niedługo pokażę wam świetne zeszyty kreatywne o tej tematyce - zadania, naklejki i łamigłówki, czyli nauka przez zabawę.

3 komentarze:

 1. Świetne te atlasy. Mój synek byłby zachwycony
  :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy różne książki tematyczbe, encyklopedie itp ale takiego atlasu nam brakuje ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Młody nie ma jeszcze dwóch lat, ale bardzo lubi przeglądać ten atlas Polski. Szczególnie wyszukiwać bociany :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger