10/16/2015

Kryminały dla młodych czytelników od Jørna Liera Horsta

Tak bardzo spodobała się wam pokazywana przeze mnie ostatnio detektywistyczna seria dla dzieci, ze postanowiłam podsunąć wam coś jeszcze. Wprawdzie te książki adresowane są do starszych dzieci i nastolatków, ale naprawdę warto im się przyjrzeć bliżej.


Skandynawskie kryminały niewątpliwie coś w sobie maja. Trudno powiedzieć czy to surowy, chłodny klimat tego terenu, jego oryginalny krajobraz czy skandynawski dystans, ale jest niewątpliwie coś w tych książkach, co wyróżnia je na tle innych powieści tego gatunku - i to zdecydowanie na korzyść. 


Bardzo ucieszyła mnie więc wiadomość, ze słynny autor bestsellerowego "Jaskiniowca", postanowił wydać książkę dla młodszych czytelników. Co więcej, jego pomysł na serię młodzieżowych kryminałów ogromnie mi się spodobał. A co w nim takiego wyjątkowego? A choćby fakt, że partonem każdej części jest jeden z klasyków filozofii. To znaczy, że próbując rozwiązać zagadkę musimy kierować się tropem jego przemyśleń, a tym samym w niezwykle interesujący sposób przyswajamy sobie główne założenia jego filozofii.


Bohaterami serii CLUE jest grupa nastolatków i pies, pierwsze litery ich imion tworzą nazwę serii. Są świetnie zorganizowani i błyskotliwi - działają niczym dobrze zorganizowana grupa śledczych. Niestety ciekawość i chęć rozwiązania zagadki często wpędza ich w tarapaty, ale detektywistyczna pasja jest tak wielka, ze młodzi ludzie są gotowi do poświeceń.


Akcja książek rozgrywa się w niezwykle malowniczym i klimatycznym miejscu - w Zatoce Okrętów, a dokładniej w tamtejszym pensjonacie "Perła". Im więcej podejrzanych gości się w nim pojawia, tym ciekawszy staje się wątek kryminalny, a sam budynek również ma niezwykle interesującą historię. W pierwszej części bohaterowie odkrywają cna plaży ciało mężczyzny, co zapoczątkowuje serie niecodziennych zdarzeń, a w kolejnej postanawiają zbadać trop skradzionego drogocennego zegara maltańskiego.


Autor nie zawarł w swoich minipowieściach długich opisów, za którymi młodzi czytelnicy nie przepadają - niemniej jednak nawet te kilku zdaniowe opisy są w stanie oddać nastrój i klimat przedstawionych tu miejsc i sytuacji.


Tak, jak pisałam książki mają podbudowę filozoficzną. W pierwszej części będzie towarzyszyć nam sokratejskie stwierdzenie: "wiem, że nic nie wiem", a w drugiej pojęcie czasu wg. filozofii Św. Augustyna.
Przez kolejne powieści serii przewija się też tajemniczy wątek matki Cecylii, chętnie więc poznam kolejne dwie części, żeby poznać rozwiązanie tej zagadki.


Polecam szczególnie uczniom szkoły podstawowej i gimnazjalistom, którzy lubią kryminalne zagadki.

Wydawnictwo Smak Słowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger