11/11/2015

Przegląd gier edukacyjnych dla przedszkolaków i nie tylko

Coraz częściej pytacie mnie o pomysły na mikołajkowe prezenty dla dzieci w różnym wieku. Niełatwo zaproponować coś dziecku, którego zainteresowań zupełnie nie znam, codziennie natomiast staram się pokazywać wam na blogu różne propozycje, które z powodzeniem mogą znaleźć się wśród świątecznych upominków - z różnych grup cenowych, bo wiem, że każdy ma inną koncepcję na temat prezentów - jedni sięgają po drobiazgi, inni po droższe rzeczy organizując rodzinne składki. Mam nadzieję, że wśród moich propozycji znajdziecie coś dla siebie.
Dziś przygotowałam dla was krótki przegląd nowości wśród gier edukacyjnych.
Po raz kolejny udowadniam, że ciekawe zabawki nie muszą kosztować majątku - każda z tych gier to wydatek ok. 30 zł☺.


DOBRE NAWYKI - EKOLOGIA

"Ekobohater" - zabawa w segregowanie śmieci i sprzątanie swojej okolicy. Ciekawy sposób na nauczenie dzieci właściwych proekologicznych zachowań. Gra dla dzieci od lat 3.


Mamy tu planszę po której wędrujemy, wcześniej układamy na niej losowo żetony. Gdy trafimy na żeton, zabieramy go i kładziemy przed sobą. Po uzbieraniu 6 idziemy na pole 'segregacja śmieci'. W następnej kolejce staramy się pozbyć swoich żetonów rzucając kostką - jedno oczko oznacza pojemnik na papier, dwa - na szkło, trzy - metal i plastik, 4 - odpady biodegradowalne, 5 - nie można wyrzucić śmieci, 6 - gracz sam decyduje, do którego kontenera wrzuca odpady (może wybrać jeden w danej kolejce).
Wygrywa gracz, który jako pierwszy wrzuci prawidłowo wszystkie swoje odpadki do koszy.

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

"Bezpieczna droga" - tu celem gry jest bezpieczny powrót do domu. Wygrywa ten, kto zrobi to pierwszy. Gra dla dzieci od lat 3.


Gracze poruszają się po planszy, obok kładziemy potasowane kartoniki świateł. Pionki graczy zatrzymują się przed przejściem dla pieszych
Jeśli przejście jest bez sygnalizacji świetlnej gracz musi obrócić głowę w lewo, prawo i lewo, a następnie kontynuować swój ruch. Gdy o tym zapomni - wraca na start. 
Jeśli staniemy przed przejściem z sygnalizacją świetlną - sprawdzamy światło podnosząc kartonik ze stosu. Zielone światło umożliwia nam kontynuację ruchu, czerwone - stoimy i tracimy ruch. 
W następnej kolejce znowu musimy podnieść kartonik ze światłem i odpowiednio postąpić.
Po drodze możemy spotkać pola specjalne: chłopiec na rowerze = dodatkowy rzut kostką i dziewczynka = tracimy kolejkę.


 ZBIORY, WZORY I KOLORY

"Skrzaty" - 3 gry edukacyjne w jednym pudełku. Gra dla dzieci od lat 4.Złap skrzata - rozrzucamy skrzaty tworząc okrąg. Karty z zadaniami układamy rewersem do góry. Pierwszy gracz bierze pierwszą kartę, czyta polecenie np. "złap skrzata, który ma wąsy" i odkłada ją na bok. W tym momencie każdy stara się odnaleźć jak najwięcej skrzatów spełniających ten warunek. Zdobycze układamy przed sobą. Wygrywa gracz, który zbierze najwięcej skrzatów.
Fajne ćwiczenie tworzenia zbiorów.Wzory i kolory - skrzaty rozrzucamy na podłodze, karteczki ze wzorami układamy w stos rewersem do góry. Każdy z graczy dostaje po 1 kafelku, który kładą zakryty przed sobą. Na sygnał startu każdy odwraca swój kafelek i stara się odnaleźć jak najwięcej skrzatów posiadających element garderoby w danym wzorze. Gdy znajdziemy już wszystkich, losujemy kolejny kafelek i dalej szukamy. Wygrywa gracz, który zbierze najwięcej skrzatów.


Gdzie jesteś bracie? - Skrzaty układamy rewersem do góry, każdy gracz otrzymuje 4 karty ze wzorami i kładzie je przed sobą. Następnie jeden z graczy odwraca jednego skrzata. Jeśli ma ona na ubraniu jeden z wzorów, które są na kafelkach gracza - zabiera go, jeśli nie, ponownie go odwraca. Następnie kolej na drugiego gracza itd. Gramy do momentu, aż zbierzemy 3 skrzatów z ubrankami mającymi ten sam wzór, jaki przedstawia jeden z kafelków danego gracza.


ZDROWE ODŻYWIANIE - PIRAMIDA ŻYWIENIOWA

"Wiesz, co jesz?" to gra, która pomoże dzieciom dowiedzieć się, jakie posiłki są wartościowe.
Będziemy planować śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Gra dla dzieci od lat 5.Każdy gracz otrzymuje 5 żetonów w wybranym kolorze i kładzie je przed sobą. Układamy planszę z talerzami, a karty tasujemy. Następnie każdy otrzymuje po 3 karty (nie pokazujemy ich innym). 
W swojej kolejce możemy:
- wyłożyć przed siebie karty przedstawiające wodę
- położyć na odpowiednim talerzu żeton i kartę z posiłkiem przed sobą
- jeśli nie wykładamy karty z posiłkiem, możemy wymienić kartę na nową z puli
- dobrać kartę ze stosu, aby mieć 3 karty w dłoni.


Gdy już dobierzemy karty, kolejka przechodzi na następnego gracza.
W jednej rozgrywce możemy tylko raz wyłożyć kartę przedstawiającą dany posiłek - np. śniadanie.
Gdy już ją wyłożymy, nie możemy wymienić jej na inną. Karty z wodą natomiast można wykładać bez limitu.
Gra kończy się, gdy gracz położy swoje żetony na każdym z talerzy.
Potem następuje punktacja opisana szczegółowo w instrukcji. Im bardziej wartościowe posiłki - tym wyższa punktacja.


Ciekawa, która z tych gier spodobała wam się najbardziej :)

Wydawnictwo Kukuryku/Adamigo

Gry do kupienia m.in. tu:

8 komentarzy:

 1. Fajne propozycje. Mnie zaciekawiła "Bezpieczna droga", bo moja córka przeżywa teraz fascynację znakami drogowymi i zasadami bezpieczeństwa. Hmm...naprawdę temat wart uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. te skrzaty wyglądają fajnie!

  OdpowiedzUsuń
 3. a jaką grę (oprócz z djeco bo chyba mam już wszystkie na ten wiek) polecisz dla 3 latki ( konczy 3 lata w grudniu)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasz Aron ma 2 lata i 10 miesięcy - bardzo lubi "Ratuj, Króliczki" oraz okrojoną (przez nas) wersję "Farmera". Podobno w tym wieku sprawdzają się "W ogrodzie" oraz "Tęcza", ale dopiero zamierzamy kupić.

   Usuń
 4. No no też mi się podobaja

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger