12/16/2015

Świat bez tajemnic, czyli książki pełne ciekawostek - dla przedszkolaków i uczniów

U każdego dziecka prędzej czy później pojawia się etap wzmożonego zainteresowania otaczającym światem. Zadają masę pytań i pragną poznawać coraz nowsze tematy. 
Warto wykorzystać ten moment i zachęcać dziecko do zgłębiania tajemnic naszego globu, kiedy tylko ma na to ochotę. Można to robić poprzez objaśnianie mu różnych zjawisk i procesów, ciekawe eksperymenty, wycieczki czy odpowiednią literaturę.
Dziś pokażę wam 2 bardzo ciekawe pozycje, które warto dorzucić do gwiazdkowych prezentów dla ciekawych świata dzieciaków. Są przepięknie wydane, niezwykle interesujące, a do tego w przystępnej cenie (podczas gdy ich anglojęzyczne odpowiedniki są trzykrotnie droższe).Na początek "Encyklopedia transportu" z serii "Świat bez tajemnic". Poprzednie pozycje pokazywałam wam już na blogu (KLIK/KLIK) i obie cieszą się ogromnym zainteresowaniem - obecnie ciężko je znaleźć. Niedawno pojawiła się w sprzedaży część dotycząca szeroko pojętego transportu. Bardzo ciekawy temat, a do tego świetnie przedstawiony.
Dla tych, którzy nie wiedzą, te książki to polska wersja słynnych francuskich encyklopedii Larousse, które cieszą się ogromną popularnością i są sporo droższe od naszej rodzimej wersji.
Wydanie jest przepiękne. Podobnie jak poprzednie części - książka ma twardą oprawę powleczoną miejscami aksamitną powłoczką (granatowe elementy), strony są twardsze niż zwykły papier, rogi zaokrąglone, dzięki czemu książka przetrwa intensywną eksploatację.


Książkę polecam już 4-, 5-latkom. Jest bogato ilustrowana i zawiera krótkie ciekawostki bez nudnych encyklopedycznych opisów.
Wewnątrz znajdziemy następujące tematy - pierwsze środki transportu, transport we współczesnym mieście, na drogach, na wsi, w podróży, na ziemi i w kosmosie. Na końcu jest alfabetyczny indeks nazw.


Wiele pojazdów szczegółowo rozrysowano - np. rower czy samochód, dziecko więc dowiaduje się co to jest błotnik, łańcuch czy sprzęgło.


Bardzo ciekawa forma szczegółowego przedstawienia dziecku świata transportu, który jest nieodłączną częścią naszej codzienności.
Kolejna niezwykle ciekawa pozycja to "Świat bez tajemnic" z 80 okienkami. Dzieci uwielbiają książki pełne niespodzianek, a tu ich nie brakuje. Każda strona dostarcza ich całą masę w oryginalnej formie - okienka, rozkładane strony, otworki - wszystko to dodatkowo pobudza dziecięcą ciekawość i chęć odkrywania. Tę książkę polecam podobnej grupie wiekowej. Dzieci mają bardzo różne zainteresowania, więc trudno przewidzieć dla jakiego wieku jest najbardziej odpowiednia. Forma i tematyka jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się zarówno u przedszkolaków jak i uczniów.


A jakie tajemnice tu na nas czekają? A różne! Od kuli ziemskiej, poprzez rzeki, lasy tropikalne, podwodny świat, pustynie i lodowce, świat ludzi oraz Ziemię z lotu ptaka. Każdy rozdział jest niezwykle interesujący. Jest tu taka masa ciekawostek, że nawet dorośli z przyjemnością będą ją czytać swoim pociechom.


W oryginalnej, angielskiej wersji językowej ta książka to koszt ok. 60 zł - polskojęzyczną wersję wydało wydawnictwo Olesiejuk i można ją mieć za nieco ponad 20 :))
Jeśli wasze dzieciaki są ciekawe świata i interesują je takie tematy, bardzo polecam.
To świetna inwestycja i bardzo przyjemna rozrywka :)

Wydawnictwo Olesiejuk

Do kupienia w księgarniach sieci EMPIK

3 komentarze:

  1. Piękne kolorowe ilustracje. Mój synek pewnie zainteresował by się encyklopedia transportu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam obdarowywać brata takimi książkami, bo jest chłopcem, którego wszystko interesuje i sam chętnie przegląda różnorodne encyklopedie. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Z tej serii mamy Kosmos i Planeta Ziemia - również polecamy. Ale Wy je znacie pewnie :) Choć nie wiem czy Świat bez tajemnic to nie to samo co Planeta Ziemia. Tak jest ?

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger