1/26/2016

Pieniądze, budżet, inwestycje - czyli edukacja finansowa od najmłodszych lat

Świadomość finansowa to coś, co w dzisiejszych czasach jest niezbędne. Umiejętność odpowiedniego planowania wydatków, oszczędzania i inwestowania to niełatwa sztuka, dlatego warto uwzględnić ten temat w edukacji naszych pociech jak najwcześniej.
Ale jak to zrobić i co właściwie powinniśmy im przekazać?


Temat pieniędzy długo pozostaje dla dzieci całkowicie abstrakcyjny. Wprawdzie w pewnym momencie dostrzegają, że za banknoty i monety (choć w dobie transakcji bezgotówkowych i zakupów na odległość coraz rzadziej) można kupić zabawki czy jedzenie. Najczęściej jednak ich wiedza finansowa na tym się kończy. 
Nie rozumieją na czym polega zarabianie pieniędzy, czym jest domowy budżet i wydatki, nie zdają sobie sprawy z tego, że uleganie impulsom pod wpływem reklam, może nim porządnie zachwiać.
Dzieci długo nie potrafią planować, warto więc pobawić się w symulowanie takiego miesięcznego cyklu wydatków, które musimy pokryć z pensji w określonej wysokości - wtedy na pewno zauważą, ile środków zostaje po zapłaceniu koniecznych rachunków.
Kolejnym ważnym tematem jaki powinniśmy omówić z dzieckiem jest oszczędzanie. Można zacząć od zwykłej świnki skarbonki i pokazać, że regularne odkładanie pewnej sumy po pewnym czasie pozwoli na zakup upragnionego przedmiotu. 
Jakkolwiek dotychczas wymienione przeze mnie kwestie prędzej czy później poruszamy z naszymi dziećmi, to z tematem inwestowania jest już nieco gorzej. A szkoda, bo oswajanie dziecka z faktem, że pieniądze mogą "pracować" i "zarabiać" pieniądze może w przyszłości zaprocentować. 
Wiedzę z dziedziny finansów można przekazywać dziecku na bardzo różne sposoby - możemy je omawiać (ale błagam, nie zanudźmy naszych pociech :)).
Na rynku jest masa gier i książek przybliżających dzieciom tę dziedzinę. Podczas takiej zabawy nasza pociecha poznaje mechanizmy rynku i jego prawa oraz umiejętności, które kiedyś będzie mogła wykorzystać w praktyce.
Ze swojej strony bardzo polecam grę Cashflow. Kupiliśmy ją kilka dobrych lat temu i nadal chętnie do niej wracamy. To moim zdaniem jedna z najlepszych gier na temat inwestowania i zarządzania aktywami i pasywami. Gra daje graczom możliwość wcielenia się w różne role życiowe i sprawdzenia swoich umiejętności robienia interesów. Mamy tu swój zawód, pensję, rodzinę, miesięczne koszty - już po chwili każdy z graczy potrafi sam stworzyć zestawienie finansowe. Możemy sprawdzić się w różnych sytuacjach rynkowych i dowiedzieć się czy podejmowane przez nas ryzyko się opłaci.
Robert Kiyosaki, twórca gry tak o niej mówi: "Stworzyłem Cashflow, aby rodzice mogli uczyć swoje dzieci, jak używać potęgi pieniędzy na swoją korzyść, a nie zgubę."
Na rynku jest też całą masa publikacji na temat pieniędzy i inwestowania napisanych w bardzo przystępny, a nawet zabawny (!) sposób. 
Naprawdę warto edukować dzieci z zakresu finansów jak najwcześniej - nabyte w ten sposób umiejętności będą tylko procentować. 
Możliwości zarządzania pieniędzmi są coraz większe, a umiejętność oszczędzania i inwestowania jest dziś jedną z najbardziej cenionych w biznesie. Świadomość finansowa uczy dziecko poszanowania pieniądza i umiejętnego nim rozporządzania.
Dorośli natomiast mogą zagłębić się w tę dziedzinę jeszcze bardziej, choćby w temat transakcji CFD na CMC Markets. Zresztą inwestycje to temat bez dna i zawsze można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Tak czy owak, warto być na bieżąco :)

A wy mieliście już okazję porozmawiać ze swoimi pociechami na tematy finansowe czy raczej omijacie je szerokim łukiem?


2 komentarze:

  1. Cashflow jest najlepsza grą w jaka gralam:) kilka razy udalo mi się wyjsc z wyścigu szczurów - piekne uczucie :) jak Donko podrośnie pewnie w nią zainwestujemy. Pozdrawiam Agata z www.donkowo.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba w to zagram bo ostatnio coś kiepsko z moimi finansami.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger