1/22/2016

"Rybak na dnie morza", czyli współczesna wersja baśni o rybaku i złotej rybce

Ta książka została wydana w Niemczech i Korei Południowej, następnie ukazała się na ekranach w formie filmu animowanego, aż w końcu pojawiła się u nas. 
Znakomity duet - Taborska i Wilkoń - ona znana pisarka, autorka pięknych poetyckich opowieści również dla młodego czytelnika, on mistrz ilustracji światowego formatu. Z takiego połączenia musiało wyjść coś wyjątkowego.


W opowieści Taborskiej to złota rybka ma trzy życzenia, o których spełnienie prosi rybaka. Jedno to zgoda na zamienienie go w rybę, drugie - zabranie w morską otchłań i ostatnie - chęć powrotu do pierwotnej, ludzkiej postaci.
Rybak godzi się na tę propozycję i wyrusza w niezwykłą podróż ku poznaniu tajemnic morskich głębin. Zwiedza kolejne miejsca, jedne dziwniejsze od drugich, spotyka osobliwe postacie, których zachowanie jest nieprawdopodobne i zaskakuje na każdym kroku. Skrajne osobowości, potrzeby i zachowania czynią podróż rybaka czymś absolutnie wyjątkowym.


Całość w połączeniu z niezwykle wymownymi ilustracjami Wilkonia stanowi bardzo oryginalną lekturę, a gdy jeszcze wczytamy się w nią głębiej interpretując różnorodne typy rybich zachowań jako metaforę ludzi, to tym większą przyjemność sobie zafundujemy.
Bardzo ciekawa, wielowymiarowa treść, przemawiająca do wyobraźni i rozsądku zarazem.
Raczej nie sprawdzi się u przedszkolaków, ale dzieci w wieku szkolnym mogą już docenić ten rodzaj literatury.Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca

1 komentarz:

  1. Mało intensywne obrazki jak dla mojego dwulatka, ale w późniejszym czasie będzie jak znalazł :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger