4/26/2016

Wymagajaca literatura dla mlodego czytelnka

Dziś chcę pokazać wam dwie książki. Dwie niezwykłe i bardzo wymagające pozycje. Ogromnie mnie cieszy, że literatura dziecięca nie stroni też od takich treści, w których z przyjemnością zanurzy się i dorosły czytelnik.
Doskonałe w nich jest to, że na każdego będą oddziaływały w inny sposób, młodzi czytelnicy odnajdą w nich magię, grę, zagadkę, odkryją nowe treści i być może emocje, starszych zainspiruje do przemyśleń, analizy i refleksji. Nad językiem i środkami wyrazu, które całkowicie mogą zmienić przedstawiany obraz sytuacji, a także manipulować wrażeniami słuchacza, a także nad istotą marzeń, wyobrażeń i światem uczuć.
Książki, które dziś chcę wam pokazać są wielowymiarowe i pozostawiają czytelnikowi możliwość różnych interpretacji, a nie zdarza się to często w dziecięcej literaturze.


"30 znikających trampolin" to prosta, niedługa historia opowiedziana na 30 rożnych sposobów. Każdy z nich inaczej oddziałuje na czytelnika. Autorka zastosowała różne zabiegi stylistyczne, za każdym razem uzyskując inny efekt.
Bawi się językiem pokazując nam jednocześnie jego moc i możliwości. Ta książka znakomicie wyjaśni dzieciom, ze to samo zdarzenie z rożnych punktów widzenia może wyglądać zupełnie inaczej, może również bawić, straszyć, zastanawiać - wszystko zależy od tego JAK ja opowiemy, jakich słów i zabiegów językowych użyjemy.
Dorota Kassjanowicz pokazuje na znakomitych przykładach, że językiem można malować rzeczywistość niczym malarz pędzlem.

Wydawnictwo Albus


"Tata" to natomiast opowieść o "wszechojcu". Chłopcu jawi się on jako ogromna, niezwykle silna postać, odważna, mądra, zaradna i potrafiąca sprzeciwić się całemu światu.
Nie myślcie sobie jednak, ze to łatwa i przyjemna opowieść o tacie, który zabiera synka na ryby i bawi sie z nim kolejką. Ta książka zmusza do myślenia, jest pozbawiona dosłowności i pozwala na rożne interpretacje.
Tytułowy Tata pojawia się w życiu Józefa nagle (nie mogę pozbyć się skojarzeń ze "Sklepami Cynamonowymi"), równie nagle też znika na jakiś czas, żeby potem wrócić. Czy postać wspaniałego taty jest realna? Raczej nie. Raczej to coś w rodzaju dziecięcych wyobrażeń, postać wyidealizowana, którą przywołuje w pamięci, żeby dodać sobie odwagi czy lepiej się poczuć.
Książka refleksyjna, momentami nieco filozoficzna, rozbawi, a niekiedy zasmuci czytelnika.
Skierowana jest wprawdzie do starszych dzieci, ale ja czytam je mojej 4-latce i bardzo ją lubi. Często pyta mnie o rożne rzeczy, które są dla niej niezrozumiałe i w ten sposób prowokuje ciekawe rozmowy.

Wydawnictwo Dwie Siostry


Obie książki znajdziecie tu: KLIK/KLIK

Pamiętajcie o promocjach :)

4 komentarze:

  1. Bardzo dobry artykuł o książeczkach dla dzieci. na pewno się przyda. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja swojemu dziecku staram się czytać proste, zrozumiałe książki, na te trudniejsze przyjdzie jeszcze czas.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuje za ciekawe tytuły, postaram się je znaleźć w księgarni i przeczytać swojemu dziecku.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger