6/11/2016

Biografia Roberta Lewandowskiego dla dzieci - którą wybrać?

Nie jestem fanką piłki nożnej, ale moja druga połowa - zdecydowanie tak. Podczas ważnych wydarzeń sportowych w naszym domu regularnie rozbrzmiewają mecze, które chcą niechcąc oglądamy wszyscy :)
Ale nie zamierzam opisywać dziś naszych rodzinnych pasji sportowych, tylko książki, które z pewnością przypadną do gustu młodym kibicom.
Ich bohaterem jest Robert Lewandowski - jeden z najlepszych obecnie piłkarzy świata, a jednocześnie skromny chłopak z podwarszawskiego Leszna.
Takiej recenzji nie mogło u nas zabraknąć, zwłaszcza w obliczu Euro :)
Jeśli zastanawiacie się, którą z niedawno wydanych biografii Lewego wybrać - zapraszam na wpis.


Obie biografie zostały wydane niemal w tym samym czasie. Sięgnęłam po nie, ponieważ z przyjemnością przeczytałam poprzednie książki o słynnych piłkarzach dla młodych czytelników. Kiedy w tym zacnym gronie pojawił się nasz rodak - nie wahałam się ani chwili :)


Obie książki są podobnej objętości - ponad 200 stron, graficznie prezentują się podobnie, kilkadziesiąt stron pełnych zdjęć Roberta Lewandowskiego z jego prywatnego archiwum i nie tylko. Obie książki zostały również przez niego autoryzowane, więc z pewnością są to bardzo wartościowe pozycje.


Od pierwszych stron autorzy ukazują przeróżne ciekawostki - z dzieciństwa, szkoły, rodziny i przyjaciół Roberta, następnie jego nastoletnie lata i dorosłe życie.
Książki nie tylko opisują w bardzo ciekawy sposób życie wybitnej osobostości światowego sportu, ale także pokazują młodym czytelnikom, że ciężka praca i wytrwałość są niezbędne, aby osiągnąć sukces i sam talent to nie wszystko.


Jedna z książek - "Lewandowski, wygrane marzenia" jest autorstwa Dariusza Tuzimka, wieloletniego dziennikarza sportowego, który zadebiutował dopiero w roli autora piłkarskich biografii. Przyznam szczerze, że nie słyszałam o panu Dariuszu wcześniej, ale tak jak już wielokrotnie wspominałam - jestem laikiem w tej dziedzinie :) 
Autorką drugiej książki -  "Lewy, chłopak, któy zachwycił świat" jest Yvette Żółtowska - Darska, spod której pióra wyszły ksiażki o Messim, Ronaldo i Ibrahimovicu. 
Uwielbiam styl pisania tej autorki, urzekł mnie już podczas lektury pierwszej jej książki i tu nadal zachowuje swój wysoki poziom.


Czym książki się od siebie różnią? Obie opisują bardzo podobne wydarzenia i robią to chronologicznie i spójnie. W książce Tuzimka co pewien czas zdarzają się różne dygresje i chwilowe "wycieczki" sentymentalne, które nieco zbaczają z tematu, ale jednocześnie go wzbogacają.
Darska jest wierna swojemu stylowi, znanemu doskonale z poprzednich książek, bardzo chronologiczna i systematyczna ze szczyptą dydaktyzmu. To uniwersalna opowieść o chłopcu, który miał marzenia i robił wszystko, aby je zrealizować, który potrafił przekuć w sukces nawet swoją porażkę.
Powiedziałabym więc, że obie książki są bardzo ciekawe, różnią się jedynie nieco stylem pisania. Jedna - autorstwa dziennikarza sportowego, z całą jego wiedzą o futbolu i zawodowym doświadczeniem i druga - autorstwa mamy 11-latka, zafascynowanego piłką nożną i pragnąca przybliżyć mu najwybitniejsze ikony światowego futbolu jak najlepiej potrafi.


Co do zawartości, to w książce Darskiej mamy następujące rozdziały:

1. Między Lesznem a Warszawą
2. Robert - Zawodowiec
3. Dortmund
4. Monachium

W książce Tuzimka rozdziały prezentują się następująco:

1. W domu i w Varsovii
2. Na rozstaju dróg, czyli od Delty do Lecha Poznań
3. Skok na głęboką wodę, czyli Borussia
4. Z orzełkiem na piersi, czyli reprezentacja
5. Na piłkarskim szczycie, czyli Bayern

A wam któa z książek bardziej przypadłą do gustu? Macie swoją faworytkę czy może futbol nie jest u was rodzinną pasją?

Cenowo książki prezentują się podobnie:

"Lewandowski. Wygrane marzenia" Dariusz Tuzimek - Wydawnictwo Egmont
"Lewy. Chłopak, któy zachwycił świat" Yvette Żółtowska - Darska - Burda Książki

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger