7/17/2016

Incastro - klocki nieoczywiste

Nie jestem zwolenniczką zasypywania dzieci zbyt dużą ilością zabawek. Staram się raczej wybierać takie, które dają wiele możliwości zabawy, które można wykorzystywać na różne sposoby i które pobudzają wyobraźnię dziecka. 
Do naszych ulubionych zabawek na pewno należą klocki i to pod każdą postacią.plastikowe wciskane - zarówno zestawy tematyczne wzbogacone o ludziki, zwierzęta i pojazdy, jak i podstawowe zestawy konstrukcyjne. Jedne uczą odwzorowywania, a drugie samodzielnego konstruowania własnych budowli. Klocki łatwo się ze sobą łączą i to na tyle stabilnie, że budowlę można obracać i przesuwać.

drewniane - rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pozwalają budować różne konstrukcje, dzięki nim dzieci poznają kształty i figury geometryczne, budują swoje pierwsze wieże.

nietypowe  czyli ani z pierwszej ani z drugiej kategorii. Mogą nieć przedziwne kształty i sposoby łączenia: jeżyki, gwiazdki, patyczki, przyssawki czy inne nieregularne kształty.


Niedawno poznaliśmy zupełnie nowe klocki, Incastro. To klocki zaprojektowane przez włoskiego architekta Angelo Caterino.
Pomysły na konstrukcje z nich nie przychodzą do głowy od razu. Początkowo dziecko analizuje ich oryginalny kształt, próbuje je ze sobą połączyć, obraca, ogląda z każdej strony, oswaja się z możliwościami elementu. Gdy wymyśli pierwsze łączenie, kolejne przychodzą do głowy coraz łatwiej, potem dziecko planuje ich użycie w swoich konstrukcjach, żeby następnie wejść na wyższy „level” czyli niczym nieograniczone konstruowanie i realizowanie swoich pomysłów.
Tu liczy się pomysł i kreatywność, dlatego satysfakcja z tworzenia takich konstrukcji bardzo duża.


Wszystkie elementy mają taki sam kształt i różnorodne kolory. Ich wielkość to 3,5 x 3,5 cm, a grubość 0.5 cm.
Klocki pozwalają na konstruowanie budowli trójwymiarowych – mostów, budynków i innych przedmiotów i wzorów. Jedynym ograniczeniem jest tu dziecięca wyobraźnia (i liczebność posiadanego zestawu J).


Zabawa klockami Incastro uczy dzieci koncentracji i cierpliwości. Po prostu w takiej atmosferze łatwiej o pomysł na stworzenie czegoś ciekawego, a chęć uczucia satysfakcji na tym polu jest na tyle silna, że dziecko naprawdę długo potrafi bawić się nimi w ciszy i skupieniu.


Klocki łatwo się ze sobą łączą, ale dzieci młodsze niż 4-latki mogą mieć trudności z budowaniem z nich własnych konstrukcji – właśnie z powodu ich „nieoczywistości”. To prawdziwe klocki konstrukcyjne, które bardzo stymulują rozwój logicznego myślenia i wyobraźnię przestrzenną.


Z Incastro można tworzyć naprawdę ciekawe konstrukcje.
Im dłużej bawimy się tymi klockami, tym więcej pomysłów na oryginalne budowle przychodzi do głowy. Ośmielę się powiedzieć, że do tych klocków się dojrzewa J.Młodsze dzieci mogą próbować łączyć ze sobą klocki tworząc jednolity ciąg elementów. Początkowo myślałam, że 20-miesięczne dziecko zupełnie się nimi nie zainteresuje – jakże się zdziwiłam, gdy to właśnie jej najtrudniej było się od nich oderwać, gdy wołałam dzieci na obiad J
To świetne ćwiczenie sprawności manualnej i precyzji ruchów. Połączenie tych klocków przez malucha to nie lada wyzwanie :)Do zestawów klocków dołączone są woreczki ułatwiające ich przechowywanie. My, rodzice, bardzo doceniamy takie pomysły, szkoda, że nie każdy producent zdaje sobie sprawę z tego, jak takie rozwiązania ułatwiają życie.


Klocki Incastro to zdecydowanie jedna z najciekawszych i najbardziej wymagających zabawek, jaki spotkałam i naprawdę trudno się od nich oderwać nawet dorosłemu J.


Więcej informacji o klockach, a także dostępne wielkości i zestawy znajdziecie tu:

Do kupienia m.in. w sklepie Majolinek

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger