7/30/2016

Rezolutne dziewczyny: Krzysia i jej średniowieczne przygody

Niedawno odkryłam świetną serię książek, o której koniecznie muszę wam opowiedzieć. To już kolejna seria z ciekawą dziewczęcą bohaterką, która wie czego chce i nie boi się podążać za swoimi marzeniami. 
Choć wydawałoby się, że dziewczynka pracująca w kuchni w średniowiecznych czasach,  nigdy nie będzie mogłą wykonywać tych bardziej "męskich" zadań, to jednak tu Krzysi udaje się pokazać wszystkim co potrafi i że w niczym nie jest gorsza od chłopaków - wręcz przeciwnie, ma wiele talentów, o których inni mogą jedynie pomarzyć.Seria polecana jest dla dzieci od lat 6, ale my "połknęłyśmy" ją wręcz z 4-latką. Bardzo jej sięspodobałą i kazała sobie czytać dosłownie jedną za drugą (bo warto wiedzieć, ze do tej pory ukazało się już 5 tytułów serii o Krzysi).


Bardzo dynamiczna treść, zabawne przygody, element tajemnicy i zaskoczenia, trochę magii i porządna porcja słusznego przesłania.
Niezwykle podoba mi się to, że książka nie jest stereotypowa i nie pokazuje tu dziewczynki, jako nudnej księżniczki w różowej sukni i koronie oraz jej infantylnych, przesłodzonych przygód. 
Krzysia jest mądra, dobra i potrafi walczyć o swoje. I to właśnie to wyniosąz tej lektury młode czytelniczki i czytelnicy.
Książka będzie doskonała jako pierwsza samodzielna lektura, ma dużą czcionkę, spore odstępy, czyta się ją bardzo szybko i wygodnie.


Po opuszczeniu kuchni, Krysia trafia do Warowni i zostaje strażniczką mieczy. Dzięki wysokiemu poziomowi empatii i otwartości, Krzysia bardzo łatwo nawiązuje kontakty i zjednuje sobie przyjaciół.
Te relacje okażą się pomocne w wielu sytuacjach, bo przygód pannie Krzysztofie nie zabranie :)


Australijska autorka Frances Watts tak potrafi poprowadzić fabułę, że ani przez chwilę się nie nudzimy i absolutnie kupiła mnie używaniem w swoich książkach profesjonalnej terminologii średniowiecznej. Nie dość więc, że dzieci mają ciekawą rozrywkę, to przyswajają przy okazji wiele nowych, interecujących słów i pojęć.
Absolutnie polecam - nie tylko dziewczynkom. I to od 4-lat :) Nie dość, że mądre i zabawne, to jeszcze w dobrej cenie .

Książki wydało nie znane mi wcześniej wydawnictwo Literówka, które zdecydowanie warto zapamiętać :)

2 komentarze:

  1. Wreszcie i ja będę mogła się w taką literaturę zagłębić 😁

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecamy! Krzysia to była pierwsza seria książek po jakie sięgnęłam wraz z moją córcią i od razu zakochałyśmy się w tej rezolutnej dziewczynce i trzymałyśmy za nią kciuki. My również "połknęłyśmy" jedną za drugą. Wpierw powoli, po kilka rozdziałów codziennie, a na końcu już cała książka w jeden dzień. Moja 7latka tak polubiła Krzysię, że rozpowiedziała koleżankom co fajnego czyta z mamą:) a to jest chyba najlepsza recenzja dla książki:))

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger