11/22/2016

Starszaki czytaja dobre ksiazki

Dobrze wiem, że zaglądacie do mnie w poszukiwaniu świątecznych i mikołajkowych inspiracji prezentowych - i to dla dzieciaków w różnym wieku. Postanowiłam więc przygotować wpis dla nieco starszych czytelników, takich w wieku szkolnym, bo "Maluszkowe Inspiracje" to przecież nie tylko maluszki :)
Tym razem zebrałam 10 bardzo ciekawych tytułów dla dzieci w wieku 6-13 lat i z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.Zaczynamy od książki z dziedziny fantastyki o całej gamie magicznych stworzeń posiadających niezwykłe umiejętności. Młoda bohaterka Pip Bartlett posiada dar rozmowy ze zwierzętami i jest nimi absolutnie zafascynowana. podczas dnia kariery w szkole rodzice przygotowują stoiska z prezentacją swoich zajęć. Pip oczywiście najbardziej ciekawią te ze zwierzętami, zaczyna od jednorożców i to właśnie od nich samych dowiaduje się najwięcej. Zbuntowane i zapatrzone w siebie jednorożce są przyczyną niemałego zamieszania, o które oskarżona zostaje Pip. Dziewczynka nie potrafi wyjaśnić tych okoliczności i całą wina zostaje zrzucona na nią.
Na szczęście ten incydent nie przeszkodzi jej w dalszym zgłębianiu zwierzęcych tajemnic. Kolejna okazja będzie w lecznicy ciotki. Tu poznaje płochliwego jednorożca, którym się zaopiekuje.
Dziewczynka jest niezwykle dociekliwa i nie spocznie dopóki nie dopnie swego. Książkę czyta się bardzo szybko i będzie wspaniałą lekturą dla miłośników zwierząt.

Ta książka to obowiązkowa pozycja dla młodego czytelnika. Tak wspaniale poprowadzona historia o zwykłych sprawach powinna znaleźć się o każdego. Wspaniała powieść o empatii, o wrażliwości, o umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, o tym, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a trudne chwile nie muszą oznaczać braku widoków na poprawę.
Bartek mieszka w bloku z wielkiej płyty, a pod jego osiedlem mieści się kopalnia. Największym przyjacielem Bartka jest jamnik Kresek, którego przyniósł mu Piotrek, nowy partner jego mamy. Jest małomówny, ale chłopiec całkiem dobrze się z nim dogaduje.
Tata Bartka mieszka osobno, z panią, której Bartek nie znosi. Chłopiec ma niezwykłą wyobraźnię. Potrafi snuć niesamowite historie, którymi zachwyca przyjaciół i nieco niepokoi dorosłych, któzy nie pochwalają takich wycieczek do krainy wyobraźni. 
Bartek charakteryzuje się ogromną wrażliwością. Martwi go sytuacja bezdomnego Franciszka, który dla jego kolegów tylko ... śmierdzi.
Ta książka jest wyjątkowa, choć nie znajdziecie tu ani magii, ani szalonych przygód czy fajerwerków - jednak gwarantuję wam, że ciężko będzie wam się od niej oderwać. Bartek jest bardzo dojrzałym chłopcem, prawdopodobnie poprzez doświadczenia, z jakimi przyszło mu się zmierzyć w tak młodym wieku. Nowe dziecko jego ojca, ciągłe problemy finansowe w domu, niepokój o Franciszka, obawa o zawalenie domu, w któym mieszkają, problemy w szkole - wszystko to sprawia, że młody chłopiec szuka ukojenia w ciepłym futerku Kreska. Samotność, smutek i dużo starań włożonych w odbudowywanie szczęśliwego świata zwyczajnej rodziny.
Książka jest bardzo budująca i sprawia, że młodzi ludzie zaczynają dostrzegać świat, jaki toczy się tuż obok nich. 

Znana seria w świątecznej odsłonie. Lekka fabuła, niedługie rozdziały i ciekawa tematyka sprawiają, że przygody Hani i Smrodka czytelnicy pokochali. Smrodek marzy o śniegu a Hania, która doskonale wie, że w ich mieście to prawie niemożliwe - trochę z niego drwi. Mimo to postanawia poprawić humor bratu i tworzy wiele papierowych płatków. Ku jej zaskoczeniu, okazuje się jednak, że to Smrodek ma racje i jego marzenie o śniegu się spełnia.
Masa ciekawych przygód, dużo dobrej zabawy w świątecznych klimatach.

Tym razem mam dla was książkę Katarzyny Majgier, która została nagrodzona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Szczypta fantastyki rozgrywanej na przestrzeni dwóch wieków.
Trochę tajemnicy, klimatu niepokoju, a wszystko napisane tak, że nie sposób się oderwać do ostatniej strony.
W centrum wydarzeń jest niezwykły eliksir, któe dawno temu pewien alchemik przekazał mieszkańcowi domu, w któym znalazł schronienie. Ten niezwykły napój to eliksir nieśmiertelności, ale ponieważ był niedokońćzony, jego właściwości były niezbadane. 
Poznajemy kolejne losy osób, które zetknęły się z eliksirem, w szczególności Artura, który wypił nieco jego zawartości.
To niezwykle mądra i wciągająca historia nawet dla bardziej wymagającego czytelnika. O tym, jak ważna jest przyjaźń i że każdy ma moc, aby się zmienić - wystarczą chęci. A jeśli lubicie tajemnice i nieoczywiste wątki, to ta książka będzie strzałem w 10 :)

Książki Rafałą Witka mają w sobie to coś. Znajomi rodzice rezolutnej dziewięciolatki mówią, że to ulubione lektury jej córki - znika z nimi na długie godziny i wraca dopiero, gdy skońćzy czytać książkę :)
Ta książka przenosi nas do Paryża, gdzie będziemy szukać sekretnej wiadomości od Salvadora Dali.
Sympatyczne, dociekliwe i bystre dzieciaki, bohaterowie tej ksiażki, na pewno zadbają o to, żeby nie nudziło nam się podczas lektury. Lekki, dowcipny język, bardzo energetyczna treść i fabułą poruszająca różne tematy społeczne. Bardzo podoba mi się też grafika w tej książce, jest nieco komiksowa i bardzo podoba się dzieciakom.

Urocza i zabawna seria opowiadań o małej dziewczynce z niezwykłą wyobraźnią. Książki są nieco zbliżone do stylistyki komiksowej, a tym samym bardzo szybko się je czyta.
W pierwszej części rodzeństwo nie ma ochoty bawić się z Nelką, więc dziewczynka stara sięza wszelką cenę zwrócić na siebie ich uwagę.  A kiedy jej ciągłe pytania wszystkich drażnią, z pomocą przychodzi potworek Mary, który na pewno nigdy nie jest nimi poirytowany - wręcz przeciwnie. To włąśnie <ary pomaga Nelce radzić sobie z obecnością w domu innych wymyślonych istot.
W kolejnej części będziemy towarzyszyć Nelce w szkole i będziemy świadkami jej nowych przyjaźni. Dziewczynka, która do tej pory miała głównie wyimaginowanych przyjaciół, po raz pierwszy ma zaprzyjaźnić się z realną rówieśnicą. Czy jej się to uda?

Tym razem nie będzie to tradycyjna powieść, ale książka, która jest jednocześnie kreatywnym poradnikiem dla początkujących pisarzy.
Po jej otwarciu od razu rzucają się w oczy puste kartki, ale gdy wczytamy się w porady, jakie tu zawarto, okażą się naprawdę cenne.
Na kolejnych kartach towarzyszą nam Tomik i Powiastka, któzy raczą nas swoją wiedząteoretyczną i praktyczną. Jak pisać dialogi i jak dawkować czytelnikowi tajemnice, aby go zaintrygować.
W książce znalazło się też miejsce na słowniczek pojęć, a porady podane są w formie komiksowej.
Bardzo podoba mi się to, że choć autor sporo doradza czytelnikowi to pozostawia mu duże pole do popisu i niczego nie narzuca.
Wskazówki i przykłady ich realizacji mogą naprawdę pomóc młodym ludziom w rozwijaniu ich twórczych pasji.

To naprawdę niezwykłą książka. 15 genialnych opowiadań dla czytelników w wieku 11-15 lat, bardzo wartościowych i takich, o których trudno zapomnieć.
Odpowiedzialność, uczciwość, przyjaźń, sprawiedliwość, szacunek, odwaga, to niezwykle istotne wartości, o których właśnie tu będzie sporo. Ale nie w jakimś moralizatorskim tonie, z przesadnym dydaktyzmem. Te opowiadania czytają się same. Duży wpływ na to mająich niezwykli autorzy - Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych czy Katarzyna Terechowicz.
Czytanie dobrych książek ma ogromny wpływ na harmonijny rozwój dziecka. Dobre lektury to niezwykle istotny skłądnik wychowania, a umiejętnie dobrane obrazy i opowiadania potrafią wyjaśnić i unaocznić więcej, niż niejedna rozmowa. Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko wyrosło na mądrego człowieka i potrafiło podejmować mądre, samodzielne decyzje - takie książki na pewno pomogą nam to osiągnąć.
Każde opowiadanie jest inne, każde niepowtarzalne, każde ma ogromny ładunek emocji. Bardzo polecam.

Ekonomia w wersji dla najmłodszych? Czemu nie. Tą książkę można czytać nawet nieco młodszym dzieciom. W bardzo fajny sposób opowiada o zagadnieniach z dziedziny ekonomii. Autorem książki jest Grzegorz Kasdepke, a ilustracji - Daniel de Latour. Książkę opatrzył komentarzem Ryszard Petru. Autor w bardzo przystępny sposób wyjaśnia pojęcie inwestycji, spekulacji, deficytu, polisy, debetu, zarobków, zysku czy długu. Sami przyznacie chyba, że to niekoniecznie słowa znane dzieciom z przedszkola. Mnie książka bardzo się spodoba i bardzo wam ją polecam. 

2 komentarze:

  1. Fajne te ksiązki:) Ja mam w domu 3 latka, więc poruszam się w takich klimatach, ale w rodzinie są również starszaki i wtedy od razu pojawia sie problem, bo oczywiście nie wiem co im kupować;). Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam w domu 8 latkę więc wpis przydatny... Tym bardziej że z tych pozycji znamy tylko Hanie Humorek:-)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger