7/15/2017

Znakomite albumy o przyrodzie i zwierzętach

Lato to doskonały czas, żeby bliżej przyjrzeć się faunie i florze - choćby podczas podróży i spacerów. Podczas takich przyrodniczych lekcji świetną pomocą będą książki i albumy przybliżające dzieciom - i nie tylko im - fakty i ciekawostki z życia roślin i zwierząt. 
Dziś pokażę wam 3 wyjątkowe nowości wydawnicze, które nas zachwyciły.Zacznę od "Wielkiej Księgi Robali" czyli książki dla najmłodszych (nawet w wieku przedszkolnym). Pięknie wydana, wielkoformatowa książka (zresztą wszystkie dzisiejsze pozycje takie są). Fantastyczne ilustracje i masa niezwykłych ciekawostek o tytułowych "robalach" :)
Znajdziecie tu masę faktów na temat chrząszczy, biedronek, ciem, mrówek, pszczół, owadów nocnych, termitów, much, ważek, wijów, pasikoników, koników polnych, straszyków, modliszek, ślimaków, dżdżownic, pająków i wiele, wiele innych niezwykle ciekawych informacji. 
Książka liczy ponad 60 stron, ma twardą oprawę i wydrukowana jest na dobrym, kredowym papierze.


Informacje tu zawarte dostosowane są do najmłodszych odbiorców, więc nie musicie mieć obaw, że będą zbyt skomplikowane dla dziecka w wieku przedszkolnym. Jestem przekonana, że i dziecko w wieku wczesnoszkolnym będzie zainteresowane taką formą opowieści o "robakach", które każdy zna z widzenia, ale już niekoniecznie wie, jak się nazywają czy jaki prowadzą tryb życia. 
Wierzcie mi, że po takiej lekturze dzieci dużo chętniej będą przyglądać się owadom i dzielić się z bliskimi faktami z ich życia. Co to są owady, czym różnią się od innych znanych nam "robali", co to są krocionogi, czy owady dobrze latają i czym różni się pasikonik od konika polnego - dzięki tej książce dzieci poznają odpowiedzi na te i masę innych pytań.
Bardzo fajnym zabiegiem autorów są zadania na spostrzegawczość. Na każdej rozkładówce dzieciaki muszą coś znaleźć, co dodatkowo wzmaga ich zainteresowanie lekturą - kto nie lubi takich zabaw? :)

Wydawnictwo Wilga
Moja kolejna propozycja i znakomity album to "Znajdź nas! Woda, łąka i las". To jest dopiero gratka dla miłośników zadań na spostrzegawczość! Na każdej wielkiej ilustracji musimy znaleźć ukryty gatunek, ale to wcale nie takie proste zadanie! Ilustratorskie mistrzostwo - obrazy, na które chce się patrzeć godzinami, a ćwiczenia na spostrzegawczość na pewno przydadzą się podczas prawdziwych wypraw do lasu czy na łąkę - będziemy w stanie dostrzec to, co do tej pory nam umykało.
Przeglądając tę książkę po raz pierwszy pomyślałam sobie - znakomity pomysł i ciekawa, rozwojowa zabawa, ale do pełni szczęścia brakuje mi tu opisów tych gatunków lub chociaż ich nazw - na szczęście autorzy pomyśleli o wszystkim - kilka ostatnich stron to krótkie opisy wszystkich obecnych tu gatunków. 
Ile razy podczas spacerów czy wycieczek myśleliście sobie - skądś znam tę roślinę, tylko jak ona się nazywa... Po lekturze tej książki, nie będziecie mieć problemów z rozpoznaniem 40 gatunków roślin i zwierząt, a dzięki zabawie w spostrzegawczość na pewno zapadną wam w pamięć na długo.
A jeśli przeczytacie już całość i na każdej stronie uda wam się odnaleźć ukryty gatunek - zajrzyjcie na ostatnią stronę :) Zaręczam, że wtedy zabawa zacznie się na nowo :)

Wydawnictwo Jacobsony


"Czyj to szkielet?" to kolejna fantastyczna pozycja wydawnicza, tym razem skupiająca się na świecie zwierząt, a właściwie budowie ich szkieletów. To pozycja raczej do dzieci szkolnych pełna ciekawostek, okienek i zagadek, w których czytelnik musi przyporządkować szkielety do poszczególnych zwierząt. Czym jest szkielet zewnętrzny i kto taki ma? Czy poroże ma związek ze szkieletem? Czy zęby są zbudowane z kości? Jakie zwierzę ma mleczaki przez całe życie? Jak zbudowane są kości ptaków? Jak nazywa się największe latające zwierzę, jakie kiedykolwiek istniało na Ziemi? Jeśli udało mi się rozbudzić waszą ciekawość, zaręczam, że w tej książce znajdziecie o wiele więcej takich ciekawostek.


Wielki format w twardej oprawie z licznymi okienkami, bardzo podoba mi się oszczędność kolorów w tej książce - głównie błękit, granat i pomarańczowy.
To zdecydowanie najciekawsza książka o tej tematyce skierowana do młodego czytelnika, ze wszystkich, jakie widziałam. To również znakomity pomysł na oryginalny, książkowy prezent.

Wydawnictwo Mamania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger