8/14/2017

Nieśmiertelna Tove Jansson i magia jej twórczości

Tove Jansson to fińska pisarka, która na całym świecie zasłynęła jako twórczyni Muminków. 5 dni temu obchodziłaby 103 urodziny. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jej twórczość to nie tylko Muminki, ale wiele innych ciekawych książek i bohaterów. Co więcej, Tove Jansson to nie tylko pisarka, ale też ilustratorka, malarka i rysowniczka komiksowa. Słynna mama Muminków pochodziła z artystycznej rodziny, nic dziwnego więc, że jako kierunek studiów wybrała malarstwo. Wiele lat spędziła na fińskiej wyspie Klovharu, która była też miejscem akcji jej książek.


Seria o Muminkach, czyli hipopotamopodobnych, sympatycznych trollach, obejmuje aż 9 tytułów i odniosła ogromny, światowy sukces. Przetłumaczone na ponad 30 języków książki doczekały się swoich filmowych i teatralnych wersji. W Finlandii można nawet odwiedzić Muzeum "Dolina Muminków", a także park rozrywki o tej samej nazwie.


Nam Muminki towarzyszą nawet podczas posiłków, bo przecież najlepiej jada się w dobrym towarzystwie :)
Emaliowane kubki Muurla pokazywałam wam już kilkakrotnie na blogu z bohaterami z książek Astrid Lindgren (Pipi, Emil) i już wtedy dopytywaliście, co to za cuda i gdzie można je dostać. Przyznam się wam, że te kubki to była miłość od pierwszego wejrzenia. Zobaczyłam, pokochałam i zamówiłam, a gdy do nas dotarły, to tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że było warto. Nawet nie wiecie, jak się ucieszyłam, że dziewczynkom tak bardzo się spodobały. W dzisiejszych czasach pełnych różowych księżniczek i koników pony, wcale nie było oczywiste, że polubią kubki z klasycznymi bohaterami, choć Pippi obie dobrze znają. Ale polubiły. I piją z nich codziennie. Ba, nie chcą nawet słyszeć o innych :)Niedawno do ich mini kubeczków z postaciami stworzonymi przez Astrid Lindgren dołączyły nieco większe kubki z bohaterami Muminków. I również zyskały ich sympatię. I nie tylko ich :)
Każda wybrała swój - Eliza z Małą Mi, Helenka z Migotką, a Ignasiowi dały ten z Muminkiem.
Oczywiście Mama i Tata też mają swoje i też najchętniej z nich piją :)Na początku wpisu wspomniałam o mniej znanych tytułach w twórczości Tove Jansson i właśnie takie dwa chcę dziś wam pokazać.Jedna z książek to "Lato", przepiękna powieść dla nieco starszego odbiorcy. O życiu, śmierci, a także o nas samych. Sześcioletnia Sophie spędza wakacje na fińskiej wyspie wraz z tatą i babcią. Właśnie z babcią dziewczynka spędza sporo czasu, spacerują, obserwują przyrodę i dużo rozmawiają. Mała dziewczynka i kobieta w podeszłym wieku to z jednej strony zderzenie dwóch światów, a z drugiej niezwykle inspirujący duet. Babcia uczy Sophie jak odnajdywać piękno w najdrobniejszych rzeczach i choć nie znajdziemy tu żadnych baśniowych postaci, żadnych Muminków ani Paszczaków, to opowieść jest naprawdę baśniowa. Spotkamy tu wiele kontrastów, młodość i starość czy samotność i towarzystwo, a prosty, ciepły i niespieszny styl autorki, sprawi, że książkę chłonie się z ogromną przyjemnością.Druga książka to "Kto pocieszy Maciupka?". Tym razem to opowieść o samotności i lęku, a także o tym, że drzemią w nas niesamowite pokłady odwagi, trzeba tylko je wyzwolić. Maciupek to mała istotka, która boi się wszystkiego, nawet własnego cienia. Jest sam i nie potrafi znaleźć nikogo, kto będzie potrafił go pocieszyć. Pewnego dnia opuszcza swój domek i rusza w świat. Jest tak nieśmiały, że nie potrafi nawiązać z nikim kontaktu, boi się świata. Przypadkiem znajduje list w butelce, który całkowicie go zmieni. Okazuje się bowiem, że gdzieś na świecie jest Drobinka, która boi się jeszcze bardziej niż on i bardzo chciałaby, żeby ktoś ją pocieszył. I nasz Maciupek postanawia zostać właśnie tym pocieszycielem. Piękna historia, urzekające ilustracje, mądry przekaz. Dla dzieci i dorosłych.

"Lato" i "Kto pocieszy Maciupka?" - Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger