8/07/2017

Wakacyjne lektury dla starszaków (6+) i młodzieży cz. 3

Dziś kolejna porcja książkowych inspiracji dla starszaków (wcześniejsze wpisy - cz. 1 oraz cz. 2).
Niektóre serie pewnie doskonale znacie, inne tytuły być może dopiero odkryjecie. Tym razem większość bohaterów, jakich tu poznajemy, to chłopcy. Kilkakrotnie dostałam od was wiadomość z pytaniem, co począć, gdy wasza pociecha w wieku szkolnym stroni od książek - myślę, że wśród tych książek znajdziecie coś, co pomoże wam to zmienić :)


"Zapiski luzaka. Natan wymiata" (6+)

"Natan wymiata" to powieść komiksowa, czyli duża część akcji przedstawiona jest na rysunkach. Nie jest to typowy komiks, bo mamy tu również tradycyjny tekst, ale dzięki tej przeplatanej formie książkę czyta się błyskawicznie i jest doskonałą pozycją, żeby zachęcić dzieci do samodzielnego czytania (również te, które za tym nie przepadają). Natana nie da się nie polubić i czytelnicy bardzo kibicują mu w jego szkolnych perypetiach. Przygody chłopca to również pretekst do pokazania istotnych kwestii, jak relacje międzyludzkie, konflikty czy problemy w domu. Nie jest to więc kolejna książka o niczym z głupowatymi gagami, ale naprawdę zręcznie napisana powieść dla dzieci w wieku szkolnym. Myślę, że miłośnicy "Dziennika cwaniaczka" czy "Mikołajka" się nie zawiodą, bo szkolne realia, ciekawe przygody i duża dawka humoru sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia
"Wielka afera w teatrze lalek" (7+)

To zdecydowanie jedna z najlepszych książek dla dzieci szkolnych, jakie wpadły mi w ręce tego lata. Błyskotliwa opowieść, doskonale poprowadzona akcja, trzymająca w napięciu i zdradzająca kulisy pracy w teatrze. Mam nadzieję, że zapoczątkuje ona serię, bo jest znakomita. Czwórka przyjaciół uwielbia detektywistyczne wyzwania - tym razem trafia im się okazja do rozwikłania tajemniczej zagadki zaginięcia teatralnej kukły wypożyczonej z Danii. Zwiedzając zakamarki teatru znajdują kolejne elementy układanki i zawężają grono podejrzanych. Bystre umysły i determinacja młodych detektywów pozwala im na rozwiązanie niełatwej zagadki. Autorka, Beata Sarnowska znakomicie buduje napięcie i świetnie opisuje przygody grupy uczniów. Dodatkowo udało jej się umiejętnie wpleść w opowieść cenną wiedzę o teatrze. Nie zabraknie też dobrego humoru, a całość doskonale uzupełniają ilustracje Artura Nowickiego. Koniecznie sprawdźcie, co wydarzyło się w Olsztyńskim Teatrze Lalek :)

Wydawnictwo Skrzat
"Koszmarna księga koszmarnego Karolka" (6+)

Seria o koszmarnym Karolku istnieje na polskim rynku od kilku dobrych lat. Tytułowy Karolek bardzo różni się od swojego przykładnego brata i na co dzień przyprawia rodziców o ból głowy.
W tej książce znajdziemy aż 10 opowiadań o przygodach tego gagatka. Wariactwa na basenie czy podczas szkolnego dnia sportu, dyktando z trudnymi wyrazami i nietrafiony prezent od babci - to tylko niektóre z jego przygód. Pamiętajmy jednak, że są to opowiadania "antydydaktyczne", poza krytyką ze strony rodziców czy nauczycieli, nie znajdziemy tu za bardzo potępienia wybryków Karolka, a co gorsza niekiedy niewłaściwe zachowanie się mu opłaca. Wierzę jednak, że bystry czytelnik w mig rozpozna, kiedy chłopiec zachowuje się niewłaściwie. Co więcej, gdy podejdziemy do tej książki jako zabawnej formy służącej zachęceniu dzieci do samodzielnego czytania, to pod tym kątem to z pewnością wartościowa pozycja. Nie przez przypadek Karolek zyskał miliony fanów na całym świecie.

Wydawnictwo Znak
"Szatan i spółka. Dalsze przygody szatana z siódmej klasy" (10+)

Każdy z nas zapewne doskonale zna pierwowzór. To jedna z niewielu książek, które doskonale pamiętam mimo upływu lat. Tym razem możemy dowiedzieć się, jakie perypetie przydarzyły się prawnukowi słynnego Adama z "Szatana z siódmej klasy".  Czasy są dziś zupełnie inne, więc nie znajdziecie tu tego samego klimatu, jaki stworzył mistrz Makuszyński. Adaś junior ma ogromny talent informatyczny i jest niezwykle pomysłowy, a przez swoje pomysły niejednokrotnie wpada w tarapaty. W tej opowieści będzie starał się pomóc koleżance Ewie w jej misji. Dziewczyna chce pomóc ojcu koleżanki w odzyskaniu posady, a żeby to zrobić, musi dostać się na teren korporacji i porozmawiać z prezesem. Oczywiście bez wsparcia Adasia to niemożliwe. Jak zakończy się ta historia, dowiecie się czytając powieść. Polecam.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia
"Nie ze mną takie tere-fere!" (6+)

Jeśli nie zniechęcają was książki w których aż roi się od nieprzyjemnych porównań i tematów, a wasze pociechy przepadają za takimi żartami - to ta książka im się spodoba. Nie sięgajcie jednak po nią, jeśli szukacie czegoś ambitnego czy pouczającego. Ta książka jest wyłącznie po to, żeby się pośmiać, a poziom jej humoru z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu - puszczanie bąków, bekanie, śmierdzące nogi, kozy z nosa. To nie lektura dla nas, bo ten rodzaj żartów zwyczajnie nas nie bawi, ale z relacji znajomych wiem, że ich syn zaśmiewał się przy niej do rozpuku i była to pierwsza książka, którą przeczytał całkowicie samodzielnie (a dodam, że czytać nie cierpi).

Wydawnictwo Znak
"Baśń o latającym rumaku" (6+)

Tu natomiast, dla kontrastu, książka napisana pięknym językiem i opisująca rzeczywistość w sposób ciekawy i zabawny. Świetna satyra na temat otaczającego świata i ludzkich przywar. Autor doskonale zna naturę ludzką i umiejętnie korzysta z tego w swojej opowieści. Niezbyt ambitny książę Miraż, jego odważny syn Teo i światowa żona Wanda, gadatliwe damy dworu i przemądrzały radca Totum starają się zaradzić niezbyt optymistycznej sytuacji państwa, kiedy to poddani tłumnie wyjeżdżają za granicę i kraj pustoszeje. Ale czy Latający Rumak przyniesie mieszkańcom szczęście, a krajowi pomyślność? 

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Wszystkie książki kupicie w księgarni platon24.pl w świetnych cenach, a z kodem PLATON7 otrzymacie dodatkowe 7% rabatu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger