9/28/2017

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet

To chyba najbardziej wyczekiwana przez nas premiera września. Książka czytana w ponad 30 krajach, 500 000 sprzedanych egzemplarzy w ciągu pół roku, ilustracje autorstwa 60 artystek z całego świata. Wspaniały pomysł i jeszcze lepsze wykonanie. 100 portretów niezwykłych kobiet z całego świata, ich historie utrzymane są w konwencji bajki, są jednostronicowe i każdej towarzyszy znakomita ilustracja.Kiedy wczoraj pokazałam wam tę książkę na FB, wzbudziła wielkie zainteresowanie. Nic dziwnego, w dobie księżniczek, wszechobecnego różu i nienaturalnej słodkości jakimi raczy się dzisiejsze dziewczynki, to pozycja naprawdę godna uwagi. Sama jestem mamą dwóch córek i chciałabym wychować je na silne i mądre kobiety.
Ta książka i nie tylko ona, bo widzę już w zapowiedziach kilka pozycji tego typu, jest początkiem czegoś bardzo dobrego. Pokazuje wyraźnie, że przemija moda na to, by być słodkim, miłym i bez wyrazu. Dziewczynki zachęcane są do odwagi, własnego zdania, asertywności i konsekwencji w realizowaniu swoich marzeń. Czytanie im realnych historii o dziewczynach, kobietach, które potrafiły niekiedy przeciwstawić się całemu światu, żeby urzeczywistnić swoje marzenia albo zrobić to, na czym bardzo im zależało, sprawi, że uwierzą, że mają prawdziwą moc.
To książka, która może całkowicie zmienić ich postrzeganie samych siebie. Pomoże wyzwolić ich wewnętrzną siłę i uwierzyć w swoje możliwości. I wcale nie przesadzam. 
100 kobiet, których historie tu poznajemy są bardzo różne - mają różne biografie, są w różnym wieku, pochodzą z różnych krajów, łączy je natomiast jedno - są SILNE i potrafią walczyć o siebie, swoje marzenia lub o prawa innych. Swoim życiem udowadniają, że wszystko jest możliwe, jeśli bardzo tego chcemy.


Daleko mi do feministki i nie o to też chodzi w tej książce, ale mam dosyć kultu wyglądu zewnętrznego, zwłaszcza w kontekście kobiet i skupiania się wyłącznie na nim. Wewnątrz nas kryje się o wiele więcej piękna i to właśnie na nim,  powinniśmy się skupić i do tego powinniśmy zachęcać swoje dzieci.

Mamy tu 100 niezwykle inspirujących życiorysów zachowanych w konwencji bajki, dzięki temu interesujących nawet dla 5-latków (tak, bo również chłopcom polecam tę lekturę, żeby wyrośli na mądrych i wartościowych mężczyzn potrafiących docenić kobiety). 

Każdej historii towarzyszy całostronicowy portret autorstwa światowych artystek. Każda historia jest doskonałym materiałem do rozmowy. Ponieważ opowiadania są krótkie (jednostronicowe) sami możemy je uzupełniać i dodawać wedle uznania więcej szczegółów i ciekawostek o poszczególnych osobowościach. Niektóre pewnie zajmą nas bardziej, inne mniej, wszystkie one są jednak niewątpliwie osobowościami. Kobietami silnymi, które wiedzą czego chcą i potrafią to osiągnąć - mimo ograniczeń i niechęci ze strony otoczenia. 


My w pierwsze 2 wieczory przeczytałyśmy z córką 20 opowiadań i muszę przyznać, że dawno nie słuchała w takim skupieniu i z takim zainteresowaniem. Informacja, że to prawdziwe kobiety podziałała na nią jak magnes i sprawiła, że chciała więcej i więcej. Po lekturze chciała zobaczyć niektóre bohaterki na realnych zdjęciach, więc wyszukiwałyśmy je w sieci, rozmawiałyśmy o nich i spędziłyśmy naprawdę cudowny, wspólny czas.


To znakomita, niezwykle mądra i pięknie wydana książka, którą serdecznie wam polecam.

Wydawnictwo Debit

2 komentarze:

  1. Ja ją kupuje! Również jestem mamą dwóch dziewczynek i takich pozycji szukam dla nich. Do tej pory sama opowiadałam im historie o mądrych, zaangażowanych dziewczynkach. Ta książka ułatwi mi sprawę a i sama chętnie poczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie się zapowiada. Czekałam na coś takiego. Mam trzy buntowniczki w domu ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger