10/16/2017

3 książki edukacyjne dla dzieci, które szczególnie wam polecam

Obecnie na rynku jest tak wiele książek, że trudno wybrać te, które naprawdę są godne uwagi. Zwłaszcza, gdy nie mamy możliwości, żeby zajrzeć do środka i opieramy się jedynie na opisie wydawcy - a z nim bywa baaardzo różnie. Na szczęście istnieją blogi, na których można wirtualnie zajrzeć do środka książki i wesprzeć się czyjąś recenzją. Wasze wiadomości tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że to, co robię jest ważne i że bardzo często polegacie na moich wyborach. 
Mam nadzieję, że nowy wygląd bloga i szczegółowy podział na kategorie jeszcze bardziej ułatwią wam korzystanie z naszych ponad 4-letnich zasobów recenzenckich :)
Dziś chcę wam pokazać prawdziwe perełki wśród książek edukacyjnych dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych. Gotowi? No to zapraszam :)

ciekawe książki edukacyjne dla dzieci, książki dla przedszkolaka, książki dla ucznia


"JAK TO SIĘ ROBI?" / Oldrich Ruzicka, il. Alexandra Hetmerova


Znakomita książka ukazująca dzieciom proces powstawania różnych przedmiotów codziennego użytku. Nie jest to jednak ukazane jako nudna encyklopedia lecz rewelacyjnie zilustrowane na sześciu dużych, rozkładanych planszach. Weźmy taki chleb - zanim znajdzie się na naszym stole musi przejść długą drogę i właśnie w tej drodze będziemy mu towarzyszyć - dosłownie, bo będziemy zaglądać w różne zakamarki i poznawać tajniki pracy w kopalni soli, piekarni, zobaczymy, jak produkuje się drożdże, skąd bierze się zboże i co dzieje się w młynie. Oprócz tego znajdziemy tu sporo ciekawostek na temat danego przedmiotu. Oprócz chleba, prześledzimy jeszcze proces powstawania łyżki (z wizytą w kamieniołomie, koksowni, hucie żelaza, fabryce sztućców), podkoszulka (plantacja bawełny, przędzalnia, tkalnia, fabryka tekstyliów i sklep), krzesła, książki i szklanki. Są to przedmioty z różnych surowców (metalowy, drewniany, bawełniany, papierowy, szklany), dlatego proces ich powstawania jest dla dziecka bardzo ciekawy i z chęcią go prześledzi.
Masa okienek i ukrytych ciekawostek na pewno zachęcą dzieci do sięgnięcia po tę niezwykle ciekawą pozycję.


"ATLAS EUROPY" / Oldrich Ruzicka, Tomas Tuma, il. Tomas Tuma, Katerina Hikadova


Kolejna książka to nietypowy atlas Europy. Podobnie jak książka "Jak to się robi?" całą akcja rozgrywa się na sześciu rozkładanych mapach z masą ciekawostek i dodatkowo tu i ówdzie mini książeczkami do otwierania (z architekturą, roślinnością, zwierzętami czy postaciami - w sumie jest ich 12). Owe rozkładówki to Europa Centralna, Wschodnia, Południowo-Wschodnia, Północna i Południowa. Zanim otworzymy daną planszę, możemy poznać państwa danego regionu, znane osobistości stąd się wywodzące oraz charakterystyczne obiekty. Całą książka jest atrakcyjnie zilustrowana, zabawne rysunki przyciągają uwagę dzieci i zachęcają do zgłębiania tajemnic Europy.


"CO ROBI JĘZYK ZA ZĘBAMI? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych" / Agata Hącia, il. Maciej Szymanowicz


Fenomenalna książka o języku polskim, która otworzy już kilkulatkom oczy na bardzo wiele interesujących tematów. Autorką książki jest językoznawca, prowadząca liczne programy i audycje radiowe poświęcone językowi polskiemu (również dla dzieci). Muszę przyznać, że brakowało mi takiej pozycji na rynku. Na szczęście powstała i jest to książka, którą bez obaw można czytać już z kilkulatkiem, a także ze starszym dzieckiem. Książka jest bardzo interaktywna, a język autorki jest bardzo przystępny i dzieci chętnie go słuchają. W książce aż roi się od pytań i zadań, również ruchowych, co dodatkowo zachęca dzieci do aktywnego słuchania. Choć poruszono tu ważne tematy, dla dziecka jest to wciąż dobra zabawa, a nie nauka, niemniej jednak sporo informacji przyswaja niejako "przy okazji". 
Książka podzielona jest na 5 części - w pierwszej dzieci nauczą się poprawnie wymawiać głoski i słowa, a więc właściwie artykułować i oddychać, kolejna część poświęcona jest znaczeniu różnych słów, ich pochodzeniu i zapożyczeniom z obcych języków, rozdział trzeci to związki frazeologiczne - dzieci poznają je na wielu zabawnych przykładach, kolejny rozdział uczy grzeczności i tego co wypada, jak należy zachować się w różnych okolicznościach, w ostatnim rozdziale czeka nas prawdziwa porcja gramatyki i poprawności językowej.


Wszystkie książki w dobrych cenach znajdziecie w księgarni taniaksiążka.pl

1 komentarz:

  1. Jak się robi szkło... kopalnia pisku? Chyba piasku :)) Nie znoszę takich niedopatrzeń. Niestety dyskredytuje to tę książkę w moich oczach bo za każdym razem widziałabym ten błąd :(

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger