1/17/2018

Czytajmy dzieciom od urodzenia! Ciekawe książeczki kartonowe dla maluchów

Ciężko być na bieżąco w dziedzinie książek dziecięcych, bo nowe pozycje pojawiają się tak szybko, że doprawdy trudno nadążyć. Z drugiej strony jednak mam w domu dwa małe moliki książkowe, a trzeci jest na doskonałej drodze do podobnych zainteresowań, więc siłą rzeczy robię, co mogę, żeby śledzić pojawianie się na rynku ciekawych pozycji wydawniczych.
Dziś na tapecie książeczki kartonowe, które poza swoją ogromną zaletą ... bycia kartonowymi, serwują maluchom całą masę atrakcji i wspierają ich rozwój. Gotowi? Zaczynamy!

"Pierwsza książka mojego dziecka" / Cała Polska Czyta Dzieciom


To nasz hit nad hity. Książka, którą pokochał nasz 7-miesięczny synek (to nie żart) i z radością ją ogląda słuchając wpadających w ucho wierszy Elizy Piotrowskiej. Dobrze, że książka jest kartonowa, bo w innym wypadku już byśmy jej nie mieli - jest w codziennym użytku - nasza trzylatka niektóre wiersze zna na pamięć i recytuje je młodszemu bratu, a niespełna 6-letnia córa, która od kilku tygodni samodzielnie czyta - ćwiczy tę sztukę na tychże właśnie utworach :)
Zresztą coś niewątpliwie w tej książce być musi, bo gdy pokazałam ją na fb, w mig posypały się pochwały pod jej adresem. Książka jest projektem fundacji "Cała Polska Czyta Dzieciom". A jej dodatkowym atutem jest cena - kupicie ją za mniej niż 20 zł :) - KLIK

"Kicia Kocia i Nunuś" / Wydawnictwo Media RodzinaDoskonale znana dzieciom Kicia Kocia skierowana do najmłodszych czytelników i mająca kartonowe strony. Ukazało się już kilka tytułów tej serii, niedawno do biblioteczki Ignasia dołączyły dwie - Kochamy! i Pora spać.
Seria jest naprawdę udana - proste dialogi zainteresują nawet rocznego maluszka, a i 2-latek chętnie po nie sięgnie. To, co sprawia, że dzieci za nimi przepadają to doskonale im znane tematy, codzienne czynności i uczucia. To również znani i powtarzający się bohaterowie - jest tu tylko Nunuś i jego siostrzyczka. Bardzo podoba mi się pokazanie właśnie tej relacji - niestety rzadko bohaterami książek jest rodzeństwo. Tu Kicia Kocia, czyli starsza siostra wdraża we wszystko młodszego brata, pomaga mu w codziennych czynnościach, objaśnia wszystko. Z jednej więc strony mamy tu książeczkę dla maluchów, pomagającą lepiej zrozumieć otaczający świat, a z drugiej lekturę dla nieco starszego dziecka, przedszkolaka, który jest starszym bratem czy siostrą i dzięki tej książce widzi, jak ważną rolę pełni w życiu młodszego rodzeństwa. 


"Przygody Robaka Lolka" / Wydawnictwo Marruda


To seria książeczek, która "rośnie wraz z dzieckiem". Ich autorką jest Anna Litwinek, graficzka i malarka, założycielka wydawnictwa Marruda, którą do samodzielnego stworzenia książek dziecięcych zainspirowała córeczka i to, jak lubiła przyglądać się jej pracom.
Do tej pory ukazały się 4 tytuły - pierwszy w wersji czarno białej dla maluszków (6+), kolejne stopniowo dla nieco starszych dzieci. Wielkość książek (20 x 20 cm) jest odpowiednia dla małych rączek, a zaokrąglone rogi sprawiają, że jest dla nich bezpieczna. Książeczka dla najmłodszych ma 10 stron z ilustracjami w kontrastowych barwach - bieli i czerni. "Robak Lolek poznaje zwierzęta" to propozycja dla roczniaków - mamy tu już więcej kolorów i stron (14). "Robak Lolek w podróży" skierowana jest do półtorarocznych brzdąców, które coraz więcej rozumieją z otaczającego ich świata. Ostania część to "Robak Lolek i przyjaciele" dla dwulatków - znanemu bohaterowi towarzyszą tu dzieci - Ala i Olek, książka liczy 18 stron.

"Gabryś" / Wydawnictwo Tekturka


Kolejna seria książek dla maluchów. Tym razem zamiast tradycyjnych ilustracji znajdziemy w niej zdjęcia. Książeczki są niewielkie (15 x 15 cm), na każdej stronie są tu zdjęcia pewnego chłopca podczas codziennych czynności i wycieczek. Ta propozycja sprawdzi się szczególnie w przypadku dzieci, które nie przepadają za tradycyjnymi książeczkami. Widząc realne zdjęcia chłopca i poznając jego przygody być może bardziej polubi wspólne czytanie. Inspiracją do stworzenia tego typu książeczek była pedagogika Montessori, która stawia na to co realne, bo prawdziwy świat jest dla dziecka magiczny i niezwykły. Prawdziwe przedmioty i obrazy sprawdzą się również podczas rozszerzania dziecięcego słownictwa - maluchy szybciej zapamiętują określenia dobrze znanych im rzeczy. Dotychczas ukazały się 4 tytuły tej serii: Gabryś w lesie, Gabryś w domu, Gabryś nad jeziorem i Gabryś na wsi. A może lektura przygód Gabrysia zainspiruje was do stworzenia własnych książek ilustrowanych zdjęciami waszych pociech?
Mały minus za brak zaokrąglonych rogów, co w przypadku książeczek dla maluchów jest istotne (nie tylko ze względów bezpieczeństwa - maluszki lubią same kartkować książeczki, ale również praktycznych - rogi z czasem mogą się zaginać, rozwarstwiać itd.).
"A to ciekawe" / Wydawnictwo Egmont


Doskonale znana nam od lat seria z wierszykami Zbigniewa Dmitrocy. Poza zabawnymi rymami i kolorowymi, wesołymi ilustracjami, dziecięcą uwagę przykuwają wplecione w książkową grafikę otwory, które z każdą kolejną stroną się zmniejszają. Dwa nowe tytuły tej znanej i lubianej serii to "Lisek i przyjaciele" oraz "Czyj to nocnik?". Ten ostatni tytuł na pewno znajdzie wielu zwolenników, bo temat odpieluchowania maluchów wszyscy musimy przerobić i każda pomocna książka jest na wagę złota :) Ładne wydania, ciekawe dla dziecka tematy, rytmiczne, wpadające w ucho wiersze. Jest tu motyw powtarzanej ciągle kwestii, którą już po kilku razach "czyta" z nami dziecko. Ta forma zawsze się sprawdza :)


"Miasteczko z bajki" / Wydawnictwo Papilon


To największy format z dzisiejszych kartonówek, przepięknie zilustrowana (Jola Richter - Magnuszewska) książka z genialnymi wierszami Doroty Gellner. To moja propozycja dla nieco starszych maluszków, ok. 2 lat. Jest absolutnie fenomenalna i bardzo ją wam polecam. Wpadła mi w oko przypadkiem na Targach Książki i wiedziałam, że chcę ją mieć w naszej dziecięcej biblioteczce. Bardzo podoba się Elizce (3 l.), co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że był to dobry wybór. 
Tytułowe miasteczko to naprawdę wyjątkowe miejsce z masą bajkowych bohaterów. Ich przygody są zabawne i zaskakujące, a melodyjne teksty natychmiast wpadają w ucho. Książka świetnie wycisza przed snem i pozwala odpłynąć maluszkom do sennej krainy :)
"Tatusiowie z dziećmi" / "Mamusie z dziećmi" / Wydawnictwo Nasza Księgarnia


Jedne z najpiękniejszych książeczek kontrastowych, jakie widziałam - są tu właściwie tylko i aż zwierzątka ze swoimi dziećmi, ale to wystarczyło, żeby oddać ciepło rodzinnych relacji, miłość i bliskość. Cudowne, oszczędne i poruszające wyobraźnię ilustracje w dwóch tylko kolorach. Maluszki obserwują, że zwierzątka, podobnie jak ludzie, mają rodziców, przeżywają wspólnie różne przygody, że obok nas istnieje wspaniały i interesujący świat zwierząt. Autorem książek jest Guido van Genechten, którego książki dobrze znamy i lubimy (np. Rikuś). 

Jeśli interesuje was ta tematyka, to koniecznie zerknijcie na wpis: "CO CZYTAĆ Z DZIECKIEM W WIEKU 0-3 LAT?"

1 komentarz:

  1. Kicia Kocia to fajna seria :) mamy w przedszkolu. Dzieci chętnie "czytają" :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger