1/04/2018

Fatalny stan zębów polskich dzieci. Jak pomóc im dbać o jamę ustną?

Od lat stan zębów polskich dzieci jest bardzo zły. Mówi się nawet o 76% dzieci dotkniętych przez próchnicę. Na tak wysoki odsetek chorych zębów u dzieci ma niestety w dużej mierze wpływ nieodpowiednia pielęgnacja zębów i brak wiedzy o tym, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.


Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna, która atakuje tkanki twarde zęba. Na jej szybki rozwój mają wpływ: zła jakość i słabe uwapnienie tkanek zęba, częste spożywanie słodkich przekąsek oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Niestety nie każdy wie, że pielęgnacja jamy ustnej zaczyna się jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby, czyli od urodzenia. Warto regularnie ją oglądać, żeby umieć zareagować, gdy pojawią się w niej istotne zmiany. Zaleca się również masowanie dziąseł i oczyszczanie ich jałowym gazikiem (lub nasączonym ksylitolem) przynajmniej raz dziennie. 

Kolejny etap w rozwoju jamy ustnej to wyrzynanie się pierwszych zębów. Po pojawieniu się siekaczy można nadal przemywać je jałowym gazikiem, żeby nie podrażniać dziąseł, bo podczas ząbkowania dziąsła są wrażliwe i obolałe. W tym czasie pomocny może okazać się odpowiedni gryzak (np. teether set). Przy zębach bocznych przyda się gryzako-szczoteczka, która umyje zęby i złagodzi ból ząbkowania (niektóre modele są tak zaprojektowane, że pasują do łuku zębowego i umożliwiają nałożenie na nie odrobiny pasty/żelu na ząbkowanie, aby ukoić obolałe dziąsła. 
Wybierając gryzak koniecznie zwróćmy uwagę na materiał z jakiego jest wykonany (czy jest to np. silikon bez szkodliwych dodatków).

Bardzo ważnym etapem w pielęgnacji dziecięcej jamy ustnej jest wybór pierwszej szczoteczki. Musi mieć ona miękkie i delikatne włosie. U nas od samego początku (już od 5 lat) sprawdzają się szczoteczki soniczne BrushBaby - początkowo BabySonic, a teraz KidzSonic (3+). Mają delikatne wibracje, które wyłączają się samoczynnie po upływie 2 minut. Światełko bardzo się przydaje, gdy chcemy zerknąć do dziecięcej buzi i sprawdzić czy nie dzieje się tam nic niepokojącego. 

Zęby należy myć przynajmniej 2 razy dziennie. Nasze dziewczynki myją je dodatkowo w przedszkolu po obiedzie. Na początek pokażmy dzieciom, jak należy myć zęby prawidłowo, najlepiej na własnym przykładzie. Niestety dzieci często robią to źle, a takie mycie nie ma sensu. Rozpoczynamy od zębów przednich i stopniowo kierujemy się do tyłu. Z własnego doświadczenia polecam mycie zębów dziecku do ok. 4. roku życia, a następnie pozwolić mu robić to samodzielnie, ale pod okiem rodzica (przynajmniej do wieku szkolnego).
Dzieci często niechętnie reagują na mycie zębów, pamiętajmy więc, żeby nie czekać z tym obowiązkiem do późna, kiedy maluch jest zmęczony i poirytowany. Nie pozwólmy też, żeby dziecko rozpraszało się podczas tej czynności.

Jak pomagać dziecku przy myciu zębów?


- możecie podzielić obowiązki - najpierw przez chwilę dziecko myje ząbki, potem ty przejmujesz szczoteczkę

- myjcie zęby przed lustrem, dzięki temu maluch może wszystko widzieć i naśladować rodzica, 

- nie zapominajcie o czyszczeniu języka i policzków

- pamiętajcie o konsekwencji i wprowadzeniu dobrych nawyków 

- nie wprowadzajcie nerwowej atmosfery, nie groźcie palcem ani nie róbcie min - mycie zębów na siłę to nie najlepsza metoda

- sięgnijcie po pomocną literaturę, np.  Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?  Biały ząbek  Basia i dentysta

A przede wszystkim pamiętajmy, żeby mycie zębów i dbanie o jamę usną sprawiało dzieciom przyjemność, a nie było przykrym obowiązkiem. 

Zachęcam was do zapoznania się z akcją "Jak zachęcić swoje dziecko do mycia zębów", którą zainicjowała marka Brush Baby. Możecie znaleźć tam wiele ciekawych informacji :)

1 komentarz:

  1. Nie wiedziałam, że problem jest tak duży. Moja córeczka nie ma śladu próchnicy, ale nie dostaje słodyczy, chipsów ani coli tylko moją pierwszą cisowiankę dla dzieci, surowe warzywa i owoce. Nawet nie pamiętam kiedy mi ostatnio chorowała

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger