2/07/2018

Projekt "Urządzamy": Co na okna dachowe w pokoju dziecięcym?

Aranżacja okien w pokojach moich dzieci jest wciąż przede mną. Ponieważ pokoje są na poddaszu mamy tam okna dachowe i dlatego pewnie wciąż odwlekam decyzję o tym, jak je osłonić. I choć nieosłonięte okna dachowe nie są dla nas jakimś problemem, to latem upał daje się we znaki, a poranne słońce budzi nasze maluchy. Z drugiej strony światło dzienne jest ogromnie ważne i nie chcemy go ograniczać.
Tak czy inaczej, zajęcie się tymi oknami to więc moje noworoczne postanowienie, więc chętnie podzielę się z wami moimi przemyśleniami w tym zakresie :)
W przypadku okien dachowych firanki i zasłony raczej odpadają. Przynajmniej ja jakoś tego nie widzę w naszych wnętrzach. Pozostają więc rolety, ale tych z kolei jest tak wiele, że trudno połapać się w gąszczu ofert ich producentów.
Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne, a jeśli wewnętrzne to jakie - plisy, dzień-noc, zaciemniające, bambusowe?
Wybór rolet to wbrew pozorom niełatwe zadanie - bo nie chodzi tu jedynie o ich funkcję dekoracyjną, ale też ich inne właściwości. Ten kawałek materiału może mieć naprawdę praktyczne zastosowanie - ochraniać wnętrze przed nagrzaniem, hałasem, a nawet nieproszonymi gośćmi :)

W przypadku małych okien nie sprawdzą się raczej rolety zewnętrzne naokienne, bo zasłaniają część okna. Mają one natomiast szereg zalet - dzięki nim nasze pociechy spały zwykle do ok. 9 rano, co szczególnie w weekendy bardzo nam pasowało :) Poza tym ocieplają one wnętrze i są antywłamaniowe. 

Jeśli rolety zewnętrzne nam nie odpowiadają, pozostają nam rolety wewnętrzne, które również mogą być bardzo praktyczne, a dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną. Tu mamy rolety zwijane w rolkę, rzymskie, plisy czy tzw. "zebry" (dzień-noc).

W przypadku okien dachowych, jeśli chcemy mieć rolety ekranowe (zwijane), to w grę wchodzą jedynie rolety z bocznymi prowadnicami - wolnowiszące się tu nie sprawdzą. Inną możliwością są rolety rzymskie, które składają się na zakładki. Bardo ładnie się prezentują, ale niestety kumulują kurz i nie są zbyt praktyczne na co dzień. 
Kolejna opcja to plisy - ich sporą zaletą jest to, że można je podnosić i opuszczać w obie strony. To jeden  typów, jakie biorę pod uwagę, zwłaszcza, że istnieją plisy zaciemniające :)
Bardzo popularne są też rolety typu dzień-noc (2 warstwy materiału z pasami), jednak dla mnie za bardzo zaciemniają pomieszczenie.


Jak widać wybór jest spory, a to jeszcze nie wszystko - warto zastanowić się też nad materiałem z jakiego są wykonane i nad sposobem montażu. 
Ponieważ nie czuję się specjalistką w tej dziedzinie polecam wam poradnik, który sama przeczytałam jednym tchem poszukując okiennych inspiracji -> Jakie rolety wybrać? Rodzaje rolet i ich ceny.
Sporo ciekawych informacji, które pomagają podjąć decyzję, co do wyboru tych najwłaściwszych dla nas rolet :)

Infografika z poradnika: "Rodzaje rolet i ich ceny"
Jeśli macie swoje doświadczenia z roletami, podzielcie się nimi w komentarzu - dajcie znać, jakie rozwiązania się u was sprawdzają, a jakie nie zdały egzaminu.

3 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger