2/05/2018

Nietypowe puzzle dla przedszkolaków - Felico

W czasie ferii czy walki z zimowymi wirusami bardzo przydają się wszelkiej maści "czasoumilacze". Mam w domu tajemniczą szafę, do której co pewien czas podrzucam różne zamówione przy okazji gry i książki, żeby wspomogły mnie w momentach kryzysowych :) Kiedy więc dziewczyny znudzą się wszystkim, co je otacza i zaczynają marudzić - sięgam do swojej szafy i zawsze znajdę w niej coś ciekawego. Puzzle, które dziś chcę wam pokazać to właśnie takie nasze "czasoumilacze". Co więcej, są wydawnictwa, o którego istnieniu do niedawna nie miałam pojęcia.

Jeśli zaglądacie do mnie regularnie, wiecie, że jestem dość wymagająca. W przypadku zabawek czy książek dla dzieci nie uznaję kompromisów. Przede wszystkim muszą być bezpieczne, poza tym trwałe, bo mają nam służyć wielokrotnie, a dzieci nie obchodzą się z nimi jak z przysłowiowym jajkiem, gdy pierwsze 2 warunki są spełnione, idziemy dalej - pomysł i wykonanie. Jest tak wiele rodzajów puzzli na rynku, że naprawdę niełatwo w tym temacie zaproponować coś ciekawego. Choć zdarza się wciąż trafić na bardzo ciekawe typy puzzli (pamiętacie mój wpis "Puzzle inaczej"?).

Niestety dużo częściej można trafić na ładnie zapakowane buble - słabej jakości lub z fatalną grafiką, albo... z jednym i drugim. W przypadku puzzli nic tak nie demotywuje dziecka (i dorosłego), jak  źle przylegające do siebie elementy, czy wyginająca i rozwarstwiająca się tektura. Dlatego, gdy zobaczyłam, że polskie wydawnictwo proponuje dzieciom puzzle tak grube, twarde, z doskonałym, lakierowanym nadrukiem i jeszcze atrakcyjne graficznie - musiałam je wam pokazać.
Co więcej, poza pierwszorzędnym wykonaniem jest tu też ciekawy pomysł, a to szczególnie doceniam.


Puzzle domino Zwierzaki


Jakkolwiek jakość i pomysł w przypadku puzzli Felico trafiają w nasz gust, tak nie do końca zgadzam się z proponowanym przez wydawnictwo wiekiem młodych odbiorców. Przykładowo zestaw puzzle - domino spokojnie skierowałabym do 2-latków, a nawet młodszych dzieci (oznaczenie na opakowaniu 3+). Mamy tu 30 elementów z 15 różnymi zwierzęcymi bohaterami. Puzzlami można bawić się na różne sposoby - najmłodsze dzieci mogą wyszukiwać takie same zwierzątka i łączyć je ze sobą, tworząc pary, albo też połączyć ze sobą puzzle losowo (wszystkie pasują do siebie wzajemnie), odwrócić i losować, jak w tradycyjnej zabawie w domino. W tym zestawie brakuje mi czegoś w rodzaju instrukcji lub karty z propozycjami zabaw, myślę, że mogłaby być pomocna dla wielu rodziców.

Ja i moja rodzina. Baranki / Puzzle smyka podróżnika 


Kolejny zestaw puzzli przedstawiający rodzinkę baranków okazał się również zbyt łatwy dla mojej 3-latki. Puzzle są bardzo proste, układa się je w ramce, co więcej, narysowane są kontury, ułatwiające dziecku układanie. Spokojnie może bawić się nimi bystry 2-latek. Są tu 3 postacie składające się odpowiednio z 2, 4 i 6 elementów."Puzzle smyka podróżnika" to dość ciekawa propozycja dla trzylatka (oznaczenie na opakowaniu 4+), bo uczy rozpoznawania kształtów oraz wielkości elementów. Znowu świetna jakość i ciekawy graficznie projekt.


Literkowa ścieżka pana węża - alfabet


To z kolei zestaw dla 5-latka i myślę, że to dobra grupa wiekowa. I nie chodzi tylko o ilość elementów (50), ale przede wszystkim o to, że dziecko musi znać alfabet i wiedzieć, na jaką literę jest dany wyraz. Jeśli te umiejętności posiadł już 4-latek, to spokojnie poradzi sobie z tym zestawem. 
Obrazek po ułożeniu jest wielki, spore są też poszczególne elementy. 

Ślimakowy tor wyścigowy


To już ostatnia propozycja i zdecydowanie o najwyższym stopniu trudności, ale też najciekawsza. Mamy tu aż 100 elementów, więc moim zdaniem to zestaw dla 6-latka, młodsze dzieci mogą potrzebować pomocy. Puzzle są liczne i mają nieregularny kształt, co stanowi dodatkową trudność. Na kolejnych ślimakach podróżują inne grupki postaci - za każdym razem inna liczba - ilość postaci to jednocześnie taka sama ilość puzzli do użycia. Następnie trzeba te ślimacze wyścigówki osadzić na torze, co wcale nie jest łatwe. Naprawdę może być to zabawa dla całej rodziny :) Elementy i końcowy obrazek są naprawdę wielkie. 


Wszystkie zestawy możecie znaleźć w sklepie Wydawnictwa Felico

Spotkaliście się już z tymi puzzlami?

1 komentarz:

  1. Puzzle ciekawe, ale jakościowo pozostawiają trochę do życzenia. Po pierwszym układaniu zaczynają się rozwarstwiać

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger