3/19/2018

Darmowe książki dla dzieci o Polsce i słynnych Polakach

Tak, dokładnie. Dziś pokazuję wam 3 bardzo ciekawe pozycje, które możecie mieć zupełnie za darmo. A wszystko to za sprawą fundacji Trasa dla Bobasa, która jest ich pomysłodawcą i wykonawcą. To książki, w których widać pasję i serce autorów. I zarówno jedno, jak i drugie udziela się czytelnikowi podczas lektury.


Wszystkie 3 książki, które dziś prezentuję firmuję naszym logo na okładce, bo są naprawdę godne polecenia. Co więcej, każdy z was może pobrać je zupełnie za darmo albo wygrać w konkursach  :) Zaraz zdradzę wam szczegóły, a tymczasem zerknijcie do środka.

"Mały Tadek rusza śladami Tadeusza"


Na początek jedna z dwóch książek o słynnych Polakach - w tej poznajemy bliżej sylwetkę Tadeusza Kościuszki. Jeśli właśnie przeszło wam przez myśl coś w stylu "oho, to nie dla mojej córki/mojego syna, takie tematy są dla niego zbyt poważne", to koniecznie doczytajcie do końca. Ta i kolejne książki spokojnie można czytać już starszym przedszkolakom, zwłaszcza tym dość dobrze "rozczytanym" :)
Historia Tadeusza Kościuszki wpleciona jest w opowiadanie o sympatycznej rodzinie - rodzeństwo wybiera się z mamą na wycieczkę i krok po kroku poznają ciekawostki z życia tego wybitnego Polaka. Nie znajdziecie tu dat, suchych faktów i niezrozumiałych dla dzieci pojęć. Młodzi czytelniczy poznają początkowo małego Tadka, który urodził się w małej miejscowości o baaardzo długiej nawie, uwielbia słodycze, a w upalne dni ssie plasterki cytryny - jest więc zupełnie jak oni, zwyczajnym, beztroskim chłopcem. Stopniowo dowiadują się coraz więcej o jego życiu i osiągnięciach, ale jest to tak umiejętnie wplecione w opowiadanie o rodzinnej wycieczce, że mamy wrażenie, że ów Tadek, to nasz dobry znajomy. Marta Mleczko zdradza kolejne szczegóły bardzo umiejętnie - nie odsłania od razu wszystkich kart, tylko stopniowo dawkuje kolejne informacje - tak, że dzieci same się DOMAGAJĄ dalszego ciągu tej historii. 
Książkę czyta się bardzo przyjemnie, nie jest to opowieść tworzona na siłę, która zanudzi nasze dzieci. Mało tego, mam wrażenie, że po tej lekturze, dzieci będą chciały wyruszyć w Kraków na poszukiwania śladów Tadeusza Kościuszki. 

Darmowy e-book możecie pobrać tu - KLIK

"Staszkowa wyprawa śladami Stanisława"


Kolejna książka przybliżająca dzieciom sylwetkę słynnego Polaka - tym razem Stanisława Wyspiańskiego. W książce aż roi się od ciekawostek - wiecie czym są trzewiczki Matki Boskiej albo jak uczył się Wyspiański? Przyznam szczerze, że nie miałam pojęcia o tych wszystkich szczegółach z jego życia i sama połknęłam książkę podczas półgodzinnej drzemki Ignasia. 
Kilka miejsc, które pokazano w tej książce znalazło się na naszej liście "trzeba zobaczyć" :)
Książka (podobnie, jak poprzednia) zilustrowana jest współczesnymi fotografiami, obrazkami i starymi zdjęciami. Niektóre komentarze i wyjaśnienia znajdują się w kolorowych ramkach, dzięki czemu strony wyglądają atrakcyjniej i bardziej dynamicznie. Pomysł na wprowadzenie do opowiadania postaci młodego Wyspiańskiego, który pojawia się nagle, niczym biały królik z Alicji w Krainie Czarów, jest pierwszorzędny. Czy nie najlepiej zapamiętać wydarzenia, obserwując je na własne oczy?
Ta książka myślę, że bardziej spodoba się nieco starszym dzieciom, takim w wieku szkolnym, choć i zdaniem mojej 6-latki "jest super" :) 

Bezpłatny e-book możecie pobrać tu - KLIK
"Kiedy Polska była mała"


Ta książka to rewelacyjny materiał do rozmowy z dzieckiem o naszym kraju i jego początkach. Bardzo przystępnie i prosto opowiedziane fakty "z życia Polski". Przede wszystkim podoba mi się pomysł pokazania tych faktów z perspektywy przewodnika rodzinnego, bo po wspólnej lekturze można opracować mapę i wybrać się na wspólne zwiedzanie - i to po całym kraju! Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki, Kraków, Wrocław, Gdańsk. Książka nie tylko rozbudza w dzieciach zainteresowanie historią ich kraju, ale też zamiłowanie do podróży. I ten uroczy Orlik towarzyszący  w książce 9-letniej Poli - z miejsca skradł serce mojej Helenki :)
Bardzo podoba mi się takie mądre podejście do patriotyzmu - bez sztucznego patosu i nadęcia - po prostu radość odkrywania i poznawania szczegółów na temat naszej wspólnej ojczyzny, a do tego wspaniała rodzinna zabawa (podczas lektury jest masa okazji do snucia własnych opowieści!).

Książkę można wygrać w licznych konkursach - szczegóły znajdziecie tu - KLIK
Niebawem pojawi się wersja elektroniczna najnowszej wersji, a tymczasem możecie pobrać wersję z 2016 roku - KLIK.
Zachęcam was do regularnego odwiedzania strony fundacji Trasa dla Bobasa - znajdziecie tam sporo ciekawostek :)

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger