3/10/2018

Wiewiórek i Bóbr. Przygody leśnych detektywów - znakomita lektura dla młodszych przedszkolaków

Większość 3-latków preferuje książki o wielkich ilustracjach i oszczędnym tekście. Bardzo dobrze sprawdzają się wtedy wszelkie picturebooki. Z czasem maluchy potrafią się skupić na coraz dłuższej treści - byle tylko była ona odpowiednio dostosowana do ich wieku i zdolności percepcyjnych. Co to znaczy i jak wybrać tę właściwą książkę? Mam kilka podpowiedzi :)Co potrafi dziecko trzyletnie i czteroletnie?

Wielu trzylatków potrafi już płynnie się komunikować, a przynajmniej zna podstawy ojczystego języka. Nie potrafią jeszcze zbyt długo skupić się na jednej rzeczy, ale stopniowo się tego uczą.
Powoli opanowują umiejętność samoobsługi - samodzielnie się ubierają, jedzą, myją się i sprzątają zabawki. To często moment rozpoczęcia przygody z przedszkolem, a więc nowe środowisko, znajomości i zasady. Rzeczywistość przedszkolna jest teraz głównym obszarem dziecięcych zainteresowań. Maluchy uczą się samodzielności, współdziałania w grupie, rozróżniać i kontrolować swoje emocje. Ta tematyka jest dla nich niezwykle ważna.
Małe dziecko zaczyna przyswajać sobie normy i reguły postępowania i uczy się z nimi postępować. Nie potrafi jeszcze samo oceniać, co jest dobre a co złe (anomia moralna) i uczy się właściwych zasad od dorosłych. Dla czterolatków bardzo ważne stają się przyjaźnie rówieśnicze. Coraz dłużej potrafią skupić się na czytanej książce i mają nieograniczoną wyobraźnię. To także wiek, kiedy mogą nasilić się różne lęki. Dzieci coraz lepiej radzą sobie wśród reguł obowiązujących w grupie społecznej, zaczynają rozumieć istotę nakazów i zakazów. 


Jakie książki wybierać dla dzieci 3- i 4-letnich?

- bogato ilustrowane (ilustracje zrozumiałe i wesołe)
- z jasnym i zrozumiałym opowiadaniem
- z krótkimi rozdziałami (dla dzieci, które potrafią już skupić się na dłuższym tekście)
- z niewielką ilością bohaterów
- z bliską im tematyką
- ciekawe!
- opowiadające o znanych im emocjach
- pomagające w odkrywaniu świata
- objaśniające funkcjonowanie procesów, z jakimi się spotykamy na co dzień
- z nieskomplikowaną składnią
- ze zrozumiałym słownictwem
- z przejrzystą i niezbyt szybką akcją (tempo dostosowane do wieku dziecka)
- z jasną i wyraźną puentą
-dające czytającemu ciekawe możliwości intonacyjno-artykulacyjne (szczególnie ważne w przypadku dłuższych tekstów, żeby skupić uwagę dziecka).


Ponieważ o wiele łatwiej znaleźć książki dla młodszych przedszkolaków, gdzie dominują ilustracje, a tekst jest oszczędny, dziś chcę wam pokazać książkę, która doskonale spełnia wszystkie powyższe cechy, a prezentuje dziecku nieco dłuższą treść i spójne, interesujące, zabawne historyjki, to Wiewiórek i Bóbr. Przygody leśnych detektywów

Każdy rozdział to około 10  stron, ale opowiadania mają wolne tempo, autorka wyczerpująco wyjaśnia, co się dzieje na każdym etapie historii, bohaterami są zawsze te same leśne zwierzątka, a ich przygody pomagają dzieciom zrozumieć wiele procesów przyrodniczych.

Kolejne historie zostały tak sprytnie pomyślane, że faktycznie przypominają detektywistyczne zagadki, choć nie ma tu złośliwców i rzezimieszków, a jedynie leśne zwierzęta, które mają swoje własne, niekiedy bardzo zaskakujące zwyczaje - budowanie tam przez bobry, wciąganie roślin pod ziemię przez karczownika czy zwyczaje tchórza. Na końcu znajdziemy szczegółowe charakterystyki poznanych tu zwierząt - bobra, wiewiórki, karczownika, tchórza, remiza i kijanki.

W książce sporo miejsca poświęcono emocjom i ciepłym relacjom pomiędzy dwójką przyjaciół. 
Autorka, Magda Podbylska, ma bardzo przyjemny styl pisania, dzieci lubią słuchać tych opowiadań i z niecierpliwością wyglądają rozwiązania zagadki (niekiedy mają własne przypuszczenia, co do  tego, kto jest sprawcą całego zamieszania). 

Element zaskoczenia, jaki mamy w każdym opowiadaniu, zaostrza dziecięcą ciekawość i na dłużej potrafi skupić uwagę słuchających maluchów. W każdym rozdziale odkrywamy nową ciekawostkę na temat życia zwierząt, lepiej rozumiejąc ich leśną codzienność. 

Wielkim atutem tej książki jest to, że uczy ona dzieci szacunku i miłości do przyrody oraz zachęca do jej odkrywania. Opowiadania nie są skomplikowane, tempo akcji jest niespieszne, dialogi zrozumiałe i zabawne - mamy więc wszystko, czego potrzeba, żeby zainteresować lekturą maluszka.


"Wiewiórek i Bóbr. Przygody leśnych detektywów" - Wydawnictwo Bis

Książka pod patronatem Maluszkowych Inspiracji

Te książki również doskonale sprawdzą się u przedszkolaków:
Myszka Hania
Opowiastki dla małych uszu
Historyjki dla małych uszu


1 komentarz:

  1. Takiej własnie książki szukałam:) Z naszej strony polecę jeszcze Pamiętnik Czarnego Noska i Maleńkie królestwo Królewny AurelkiAurelkinl

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger