4/16/2018

Dziewczynki latają wysoko. I to jak!

Patrzę właśnie na jedną z najpiękniejszych książek, jakie ostatnio trafiły w moje ręce. To książka, która nie dość, że jest piękna, to jeszcze bardzo mądra, bo uczy dziewczynki wiary w swoje siły i dodaje im pewności siebie. Nic dziwnego, że została uznana w Hiszpanii za jedną z najlepszych książek dziecięcych 2017 roku.
Ta książka powinna znaleźć się na półce każdej dziewczynki, żeby mogła po nią sięgnąć w chwilach zwątpienia. Zawarta w niej historia nie jest ani długa, ani skomplikowana, ale w cudownie prosty sposób wyjaśnia, jak stereotypy i nieżyczliwe komentarze potrafią wpłynąć na naszą wiarę w siebie i jak ważne jest to, żeby im się przeciwstawiać.

Bohaterkami książki są trzy mądre dziewczynki, które mają piękne marzenia. Jedna pragnie być pisarką, druga pilotem samolotu, a trzecia - skrzypaczką. Niestety na drodze do ich spełnienia staje pan NIE-UDA-CI-SIĘ i wraz ze swoim złośliwym teamem, co pewien czas wrzuca dziewczynkom do kieszeni kamyczki, żeby trudniej było im wznieść się wysoko.

Bardzo szybko można zauważyć skutki spotkania Helenki, Martynki i Amelii ze złośliwą bandą, która skutecznie potrafi wpędzić w kompleksy i zdołować. Dziewczynki tracą wiarę w to, że ich marzenia uda się kiedykolwiek zrealizować, dlatego powoli z nich rezygnują i szukają niejako ... zastępczych i bardziej dla siebie "odpowiednich".

Na szczęście w odpowiednim momencie spotykają Emilkę. Dziewczynka jest pełna wiary w swoje siły, odważna i ani myśli rezygnować ze swoich marzeń - nawet tak nieprawdopodobnych, jak zostanie Marsjanką :) To spotkanie wiele zmieni w życiu naszych bohaterek i pozwoli im raz na zawsze pozbyć się uwierających i ciężkich kamyczków, które nie pozwalają im oderwać się od ziemi.


Książka została napisana i przepięknie zilustrowana przez utalentowaną hiszpańską ilustratorkę Raquel Diaz Reguera. Bardzo polecam wszystkim dziewczynkom.

Wydawnictwo Debit
2 komentarze:

  1. Ciekawe ilustracje a i tematyka ważna... Muszę zakupić Córci ponieważ planów i marzeń ma wiele ale często wątpi i poddaje się...

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję Ci bardzo za link do tej recenzji i za samą recenzję. To wspaniała książka i mocno ubolewam nad tym, że w Polsce nie jest o niej tak głośno jak w Hiszpanii.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger