4/07/2018

Newmero - klocki, dzięki którym twoje dziecko zrozumie i polubi matematykę

Dawno już nie byłam tak zachwycona zabawką, jak w przypadku tych klocków. Pomysł na nie jest genialny w swojej prostocie, a to, jak wiele potrafią wyjaśnić i uzmysłowić dzieciom naprawdę robi wrażenie. U nas bawią się nimi zarówno 3-latka, jak i 6-latka. Każda z nich w nieco inny sposób, ale o tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie - gwarantuję, że warto :)
Co to są klocki Newmero?


To klocki matematyczne, które wyjaśniają dzieciom świat liczb. Dzięki nim dzieci nie będą postrzegać liczb jako zbioru kilku cyfr, ale jako prawdziwą wartość. Przykładowo 157 nie  będzie oznaczać dla nich już zestawu trzech cyfr napisanych obok siebie - jeden, pięć i siedem, ale wartość rzeczywistą - sto pięćdziesiąt siedem. 
Klocki powstały w Danii, a ich prototypem były proste laminowane karteczki z liczbami, jakich Allan i Christine (twórcy Newmero) używali podczas zabaw ze swoim synem. Kreatywni rodzice szybko zauważyli, że tego rodzaju karty, choć wyjaśniają dziecku pojęcie jedności, dziesiątek i setek, to nie pozwalają na 100% wykorzystać potencjału liczb. Zależało im na tym, żeby dziecko mogło dotknąć, poczuć liczby, żeby lepiej je zrozumieć. To zupełnie inny rodzaj doświadczenia. Postanowili więc stworzyć specjalne klocki przy użyciu wypożyczonej drukarki 3D. 
Kolejne projekty testowali z dziećmi w wieku 3-8 lat, konsultowali je również ze znajomym nauczycielem matematyki. Ostateczny projekt w zakresie kolorystyki i powierzchni klocków współtworzyły dzieci. 
W końcu udało się stworzyć klocki, które spełniały wszystkie założenia - zarówno pod względem wagi, jak i kolorystyki, faktury oraz łączeń. Allan i Christine mieli wówczas synów w wieku 4, 7 i 9 lat. Ich klocki wykonane są z wysokiej jakości plastiku i są produkowane w Europie.


Dlaczego klocki Newmero pomagają dziecku zrozumieć i polubić matematykę?Przede wszystkim dzięki wyjątkowemu pomysłowi, który wyjaśnia dzieciom system dziesiętny. Każdy klocek to jedna cyfra bądź liczba. Klocki można na siebie nakładać tworząc w ten sposób większe liczby. Dzięki zabawom z wykorzystaniem klocków, dzieci widzą, że matematyka może być ciekawa i przyjemna.

  • Liczby nie są już dla dziecka tak abstrakcyjne, ale można je zobaczyć i dotknąć. 
  • Dziecko samo buduje liczby i uczy się je nazywać
  • "Liczykształty" na każdym klocku uczą nawet 3-letnie maluchy rozpoznawania liczb i układania ich w kolejności
  • Dzięki "liczbozłączkom" dzieci łatwo opanowują dodawanie do 10
  • Dzieci uczą się porównywania liczb i prostych działań
Zainteresowanie przedszkolaków światem liczb ułatwia im późniejszą naukę matematyki i czytania w szkole.
Liczenie jest fajne!


Ośmielę się powiedzieć, że te klocki pozwalają dziecku odkryć magię matematyki. Dzięki temu, że samo może ją dosłownie poczuć i jej dotknąć, nauka liczb nie jest już tak abstrakcyjna i niejako skraca dystans do siebie.
Niestety często słyszę, że dzieci w szkole zniechęcają się do matematyki - z jednej strony może być to spowodowane nieodpowiednimi metodami nauczania, które nie potrafią zachęcić dzieci do tego, fascynującego przecież, przedmiotu, a z drugiej - bywa, że lęk przed tym przedmiotem dzieci wynoszą z domu.
Tym bardziej wierzę w to, że zabawy z liczbami warto rozpocząć jak najwcześniej - już w przedszkolu - żeby oswoić dzieci z matematyką i zachęcić do jej zgłębiania. Dzieci uczą się błyskawicznie, a w wieku 3-6 lat mają niezwykłą zdolność zapamiętywania i ogromną ciekawość świata - czemu więc tego nie wykorzystać i nie podsuwać im mądrych zabawek i ciekawych pomocy naukowych?Jak bawimy się klockami Newmero?


3-latka (bawi się głównie cyframi 1-9):

- układanie cyfr w kolejności (możliwość samokontroli dzięki obecności liczykształtów - schodki oznaczają, że cyfry ułożone są poprawnie, góra lub dolina - niepoprawnie)
- porównywanie cyfr - która jest większa, która mniejsza
- proste działania dodawania i odejmowania do 10
- losowanie cyfr z woreczka i ich nazywanie
- zabawa w pływające żabki, ulubiona zabawa córki - w misce wypełnionej wodą pływają klocki z cyframi i prosimy dziecko o wyjęcie żabki o konkretnym numerze
- układania klocków w sekwencje - odtwarzanie pokazanego wzoru przez dziecko (to możliwe, ponieważ w zestawie są 2 komplety cyfr 1-9.


6-latka (bawi się wszystkimi klockami, jednościami, dziesiątkami, setkami i tysiącami):

- dzięki klockom tworzy i nazywa duże liczby, początkowo dziesiątki, teraz również setki
- porównywanie dużych liczb
- dodawanie (liczykształty bardzo to ułatwiają)
- zabawa "przyjaciele dziesiątki" (2 cyfry dające wynik 10 pasują do siebie jak puzzle, podobnie jest w przypadku setki i tysiąca)
- zabawa w "gotowanie liczb" w woreczku (losujemy dwa klocki i dodajemy, a wynik zastępujemy odpowiednim klockiem)

Jeśli potrzebujecie więcej inspiracji niż zawarte w dołączonej książeczce, to zerknijcie na gotowe scenariusze do wydruku. 
Na stronie Newmero.pl znajdziecie też mnóstwo filmów, które pokazują, jak można wykorzystać te świetne klocki - KLIK

My jesteśmy oczarowani tymi klockami i bardzo często wykorzystujemy je do różnego rodzaju zabaw.Klocki Newmero znajdziecie w różnych sklepach - KLIK, np. TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger