4/05/2018

Nauka liczb i liter dla 2-3 latków i zabawy, które w tym pomogą

Nauka liczb i liter to niezwykle ważny etap w edukacji dziecka. Przez długi czas zapis liter i liczb to dla nich nic nie znaczące znaczki, dopiero stopniowo uczą się te znaczki rozróżniać i zapamiętywać ich znaczenie, żeby następnie nauczyć się samodzielnie czytać i liczyć.
Warto wiedzieć, że istnieje wiele sposobów, żeby wspierać zainteresowanie maluszków tematem liczb i liter. Ich opanowanie wcale nie musi być nudną nauką - wręcz przeciwnie - można się przy tym doskonale bawić!
Dlaczego warto wspierać dziecko w nauce liczb i liter?


Zainteresowanie literami przejawiają już dzieci w 2. roku życia. Od 3. r. ż. możemy już bawić się z dzieckiem przy wykorzystaniu liter. Glottodydaktyka to edukacja językowa dzieci, mająca na celu przygotowanie ich do nauki czytania i pisania. Jej autorem jest prof. B. Rocławski, który opracował specjalny program dla różnych grup wiekowych, mający pomóc dzieciom jak najlepiej opanować te umiejętności. Zgodnie z nim, pierwsze literowe ćwiczenia i zabawy rozpoczyna się już w grupie trzylatków. Glottodydaktyka pozwala dziecku badać i odkrywać, a tym samym rozwija poznawczo. Zasadniczą kwestią jest tu wydłużenie czasu przygotowania dziecka do nauki czytania i pisania, co spowoduje maksymalne skrócenie czasu opanowywania przez dziecko płynnego pisania i czytania ze zrozumieniem. Metoda ta powstała jako odpowiedź na coraz częściej spotykane trudności dzieci szkolnych z czytaniem, pisaniem i liczeniem oraz coraz częstsze diagnozy o dysleksji. Została przetestowana w różnych przedszkolach, a jej rezultaty były zaskakująco dobre. Dzieci zdobywały wiedzę poprzez zabawę specjalnie opracowanymi klockami - w swoim tempie i zgodnie ze swoimi możliwościami.
Jak widać, okolice 3. roku życia to doskonały moment, żeby do naszych zabaw z dzieckiem wprowadzać element liter. Z liczbami jest podobnie. Takie zabawy oprócz przygotowywania do czytania i pisania wspomagają też rozwój umysłowy, emocjonalny oraz społeczny.

Ciekawe i urozmaicone zabawy, w których występują litery i liczby nie dość, że podobają się dziecku, to jeszcze są bardzo rozwijające.

Jak zainteresować małe dziecko tematem liczb? 


Nie ma jednego uniwersalnego sposobu - na każde dziecko może zadziałać coś innego. Warto sięgać po sprawdzone metody, ale też wymyślać własne. Najlepiej spojrzeć na świat oczami dziecka i w ten sposób zastanowić się, co mogłoby wydać mu się atrakcyjne. Do większości tych zabaw nie potrzebujecie żadnych specjalnych gadżetów - jedynie to, co was otacza.

10 zabaw wspierających naukę liczb


Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdza się:

- używanie liczb w codziennych rozmowach, np. dałam ci trzy kawałki jabłka, ja wezmę jedną piłkę i ty weźmiesz jedną, ile chcesz orzeszków? może pięć?

- kreślenie cyfr i liczb na piasku czy na powierzchni posypanej np. mąką

- liczenie kasztanów, kamieni, roślin, czy innych naturalnych materiałów

- pisanie liczb kredą na chodniku i położeniu obok odpowiedniej liczby np. kamyczków

- losowanie kartki z określoną cyfrą i klaśnięcie tyle razy, ile wskazuje karta

- rysowanie cyfr palcem na plecach - dziecko losuje liczbę i ma ją odwzorować na naszych plecach, a my zgadujemy i odwrotnie

- układamy różne drobne przedmioty w zbiory i prosimy dziecko, żeby powiedziało ile ich jest

- ta sama cyfra - przygotowujemy 3 talie kart z cyframi 1-9, jedną z nich rozkładamy, resztę mieszamy i rozrzucamy, następnie prosimy dziecko o odnalezienie tych samych cyfr i położenie obok tych rozłożonych

- dodawanie i odejmowanie różnych liczmanów

- kto ma więcej - porównywanie ilości, pojęcie mniejszości i większości - kładziemy na talerzykach drobne przedmioty w rożnej liczbie, prosimy dziecko o określenie, których jest więcej / mniej, albo pomieszanie ze sobą różnych przedmiotów i zapytanie dziecka którego rodzaju jest najwięcej/ najmniej.
Jak zainteresować małe dziecko literami? 


Codzienny kontakt z literkami w trakcie zabawy może zdziałać cuda :)
Dzieci, które obcują z alfabetem, dostrzegają różnice i podobieństwa między literkami, które potem można wspólnie omawiać. 

10 zabaw wspierających naukę liter


- grupowanie literek na zasadzie podobieństwa graficznego, brzmienia lub sposobu wymawiania

- prace plastyczne - lepimy literki z plasteliny/ciastoliny, wyklejamy

- dzieci układają literki w dowolny ciąg i zadaniem rodzica jest głośne przeczytanie tego "wyrazu", dobra zabawa gwarantowana :)

- czarodziejskie literki - bierzemy wskaźnik, który będzie naszą różdżką i w powietrzu kreślimy literkę, którą przedstawia dana karta

- układanie z liter prostych wyrazów oraz imion dzieci i czytanie ich na głos

- właściwe artykułowanie głosek, zwracamy uwagę na to, jak wygląda układ artykulatorów podczas ich wymawiania

- analiza i synteza sylabowa, głoskowanie (pamiętajmy, że "M" brzmi m, a nie em)

- wymyślanie historyjek, w których każde słowo musi zaczynać się na daną literę

- literkowy wąż - wymyślamy słowo, kolejna osoba podaje kolejne na ostatnią literę naszego itd.

- losowanie literki i wymyślanie jak największej ilości słów od niej się rozpoczynających

Takie zabawy rozbudzają zainteresowanie czytaniem i pisaniem, dzięki temu dziecko będzie chciało umieć coraz więcej i więcej.


Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie zestawy kart Kapitana Nauki "Poznaję Liczby" i "Poznaję Litery", które mój blog objął medialnym patronatem. Karty są fantastyczną pomocą, która urozmaici i wzbogaci domowe zabawy w liczby i litery, a kosztują naprawdę niewiele (porównywarka cenowa pokazuje oferty od 17 zł).
Każdy zestaw składa się z 35 trwałych kart i książeczki z zadaniami i propozycjami zabaw.

Zestaw "Poznaję Liczby":


- 3 zestawy kart z liczbami 1-10 (na awersach) i ilustracjami w postaci zdjęć (rewers) - w sumie 30 szt.
- 5 kart ze znakami: +/-, +/-, </>, </=, >/=.
- 24-stronicowa książeczka z zadaniami i propozycjami zabaw z użyciem kart

Zestaw "Poznaję Litery":


- 35 kart: 23 podstawowe litery alfabetu (bez polskich znaków): a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, r, s, t, u, w, y, z. 12 powtórzonych liter - samogłoski i spółgłoski: b, d, k, m, p, t. Na rewersie znajdują się zdjęcia przedstawiające rzeczy i zwierzęta rozpoczynające się na daną literę (w wyjątkiem Y, tu znajduje się ona na końcu słowa z fotografii), 12 kart z powtórzonymi literami ma inne zdjęcia, również odpowiednio dopasowane do liter.
- 24-stronicowa książeczka z zadaniami i propozycjami zabaw z użyciem kart


Dlaczego polecam akurat te zestawy do nauki liczb i liter?


- są trwałe i estetycznie wykonane
- mają zaokrąglone rogi, więc są bezpieczne i szybko się nie zniszczą
- są nieduże i doskonale pasują do dziecięcej rączki
- są zilustrowane zdjęciami, co pozwala dzieciom lepiej poznać realne przedmioty i wzbogaca słownictwo (np. szparagi, flamingi)
- w zestawie z liczbami są też karty ze znakami umożliwiające przedstawianie prostych działań
- są niedrogie
- są projektowane i produkowane w Polsce
- dołączona książeczka podpowiada, jak można się nimi bawić
- są zapakowane w wygodne pudełko ze sznurkową "rączką", w którym można je przechowywać na półce
- liczby się powtarzają, dzięki czemu można wymyślać wiele zabaw
- litery na kartach nie są duże (co często się zdarza i często dzieci nie potrafią rozpoznawać małych), lecz małe, drukowane
- zadania w książeczce są ciekawe i różnorodne

Karty Kapitana Nauki "Poznaję Liczby" i "Poznaję Litery" znajdziecie na stronie www.kapitannauka.pl oraz w różnych księgarniach internetowych i stacjonarnych.

A już niebawem pokażę wam świetne klocki i książki do nauki liczb :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger