7/24/2018

Naciśnij, przyklej, odszukaj - czyli przegląd książek aktywnościowych dla małych i większych

Przez nasze ręce przewija się mnóstwo książek. Jedne z nich to tradycyjne opowieści, które czytamy najczęściej przed snem (potrafimy wieczorem spędzić nawet ponad godzinę na czytaniu), a inne to książki, które angażują dzieci do jakichś aktywności. Są wśród nich książki z okienkami, takie, gdzie trzeba coś dorysować, nakleić czy przycisnąć, a także książki do wyszukiwania szczegółów czy samodzielnego opowiadania. Dziś mam dla was kilkanaście takich pozycji - sprawdźcie koniecznie, czy jakaś wam się spodoba :)


"Poznaj mieszkańców lasu. 50 leśnych odgłosów" - książka dźwiękowa


Nie lubię książek dźwiękowych, ale ta jest naprawdę świetna. Realistyczne odgłosy 50 gatunków zwierząt. Książka bardzo zachęca dzieci do odkrywania leśnych tajemnic. W środku znajdziecie krótkie ciekawostki na temat każdego z tych 50 zwierząt i ich zdjęcia, bardzo dobrze sprawdza się przeczytanie tej krótkiej charakterystyki, a następnie poproszenie dziecka o odszukanie na panelu i naciśnięcie jego odgłosu. Książka jest całokartonowa, dużego formatu, niestety obecnie ciężko ją znaleźć."Oskar i Albert. Absolutnie dziki wyścig" - książka wyszukiwanka


Autorem książki jest Stephan Lomp, którego ilustracje są nam już dobrze znane. W książce aż roi się od szczegółów i zadań do rozwiązywania. Bohaterowie książki to Oskar Mądrala i Albert Wiercipięta, słynni badacze zwierząt i odkrywcy. Pewnego dnia postanawiają odkryć nieznany dotąd gatunek motyla - ten, kto zrobi to pierwszy, dostanie przyrodniczego Nobla. Książka jest naprawdę dużego formatu i doskonale sprawdzi się u przedszkolaków.
"Wielka podróż rodziny Wszędobylskich" - geograficzna wyszukiwanka


Taką tematykę to my lubimy :) Bardzo się cieszę, że trafiłam na tę książkę, choć okładka wcale mnie nie zachęcała. W środku kryje się prawdziwa skarbnica wiedzy i okazji do wyszukiwania, opowiadania i niekończącej się zabawy. Rodzina Wszędobylskich zwiedza wraz z dziećmi i psem prawie 50 krajów na 5 kontynentach. Wspaniale jest iść ich śladem - choćby na kartach tej wielkoformatowej książki. Masa ciekawych szczegółów, ciekawostek regionalnych, nauka flag, wyszukiwanie na wielkich ilustracjach konkretnych fragmentów, a na koniec test ze znajomości książki :)
"24 godziny. Coś się dzieje na budowie!" - książka wyszukiwanka


Kolejna bardzo ciekawa wyszukiwanka. Doskonała do snucia własnych opowieści. Tematyka budowlana przedstawiona w taki sposób może być dla dziecka naprawdę interesująca. Kolejne etapy powstawania budowli, niezbędne maszyny i narzędzia. Bohaterami książki są zwierzęta, którym towarzyszymy podczas pracy. Taka książka fantastycznie rozwija wyobraźnię, uczy kreatywności, ćwiczy spostrzegawczość i zachęca do odkrywania. Książka jest w dużym formacie i całokartonowa.
"Miastonauci" - wyjątkowa wyszukiwanka


Takiej książki jeszcze nie było. To prawdziwe graficzne dzieło sztuki - jej autor to artysta i architekt, a jego pasję widać tu na każdej stronie. Książka znakomicie wprowadza czytelnika w architekturę polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań czy Wrocław. 14 kartonowych stron w wielkim formacie wypełnionych jest polskimi zabytkami. Ale nie zabraknie też zaskakujących detali. Całość to smakowity kąsek dla czytelników ceniących estetykę na najwyższym poziomie.
"Kazik mieszka w mieście" - zabawy z architekturą


Ta książka jest rewelacyjna. Po raz pierwszy spotykam się z tak ciekawie ujętym tematem projektowania dla dzieci. Dzięki niej mają okazję zamienić się w prawdziwych architektów. Samodzielne wykonywanie grafitti, dekoracja budynków, poznawanie faktów o światowej architekturze i słynnych budowli, rozwiązywanie różnorodnych zadań czy gra w miejską grę planszową - wszystko to w jednej pozycji, która kosztuje kilkanaście złotych. Naprawdę warto."Kodowanie dla dzieci" - wprowadzenie do programowania


Bardzo dobre wprowadzenie do programowania dla dzieci szkolnych. Poznajemy tu 2 języki programowania - Scratch i Python. Książka dedykowana jest dzieciom od lat 6, ale moim zdaniem dopiero 8-latki będą w stanie dobrze ją zrozumieć. Chmurki z definicjami, ciekawie przedstawione tematy (kosmiczna gra, duszki, złudzenia optyczne). Książka jest nieduża objętościowo, ale naprawdę sporo wyjaśnia, do tego jest w bardzo przyjaznej cenie."Jedzenie bez tajemnic" - książka z okienkami


Nietypowa książka o tematyce kulinarnej. Zarówno dla miłośników dobrego jedzenia, jak i niejadków. Dzieci uwielbiają niespodzianki, więc taka forma sprawdza się bardzo dobrze. Grupa wiekowa? 3-7 lat, każdy znajdzie to coś dla siebie - skąd się bierze jedzenie, jak jest wytwarzane, jakie produkty powinniśmy jeść itd. 
"Co? Jak? Zilustrować" - nauka rysunku 


Książka przybliża metodę rysunku Franka Tashlina (SCOTArt) - rysowanie wszystkiego korzystając tylko z 4 figur: koła, kwadratu, owalu i trójkąta. Tashlin jest aktorem komiksów i kreskówek, a także reżyserem licznych filmów animowanych. Ale uwaga, to nie książka dla maluszków tylko dla starszych dzieci czy młodzieży, pasjonującej się tematem ilustracji. 
Podczas ćwiczeń praktycznych dobrze sprawdza się zeszyt z tej samej serii.


"Góry i ich zwykli - niezwykli mieszkańcy" - przyrodnicza książka wyklejanka


To poręczny zeszyt o niewielkim formacie na kołowej spirali. Zachwycającym ilustracjom towarzyszą krótkie, ciekawe opisy górskich zwierząt. Naklejki zgromadzone są na 4 arkuszach na końcu książki. Muszę wspomnieć, że naklejki są świetnej jakości, foliowe, nie uszkodzimy ich podczas odklejania i wielokrotnego przyklejania na kartach książki. Doskonałym pomysłem autorki jest możliwość samodzielnego dokończenia głów zwierząt opisywanych na kolejnych stronach."Gotujemy. Aktywnościowa książka o kuchni i gotowaniu"


Kolejna znakomita pozycja książkowa o sztuce kulinarnej i jedzeniu. Znakomity pomysł, żeby zachęcić dzieci do próbowania nowych smaków i eksperymentowania w kuchni. Książka jest bardzo interaktywna, pełna zadań, w których dziecko samo robi sos pomidorowy czy hamburgera. Przy okazji zabawy, dziecko poznaje masę ciekawostek i informacji kulinarnych - produkty, potrawy czy kuchenne akcesoria. Zadania są naprawdę ciekawe i urozmaicone, naprawdę warto!
"Narysuję to, co czuję" - książka o uczuciach


Niby pozycja skierowana do młodszych dzieci, ale moim zdaniem doskonale nadaje się również do pracy ze starszymi. W końcu rozmowy o emocjach to bardzo ważny temat w każdym wieku. Co więcej, bardzo fajny materiał do tworzenia własnych szkiców i wyczarowywania ołówkiem postaci okazujących różne emocje. Książka bez górnej granicy wiekowej, może służyć zarówno pierwszym rozmowom o świecie emocji, rozwijać słownictwo, ale także uczyć wyrażania uczuć i rysowania nieco starsze dzieci."Ale buzie!" - książka do kreatywnej zabawy


To książka, w której dzieci rysują, przyklejają, czy wycinają. Bardzo twórcza i zaskakująca. Książka liczy 60 stron, a tam kolorowe kontury twarzy i naklejki. Można fantastycznie się z nią bawić. 
Każdą stronę można wyrwać i robić z nią to, co chcemy i co podpowiada nam wyobraźnia. Nie musimy korzystać jedynie z naklejek - możemy "aranżować" twarze całkowicie dowolnie. Książka jest spora (ok. 25 x 27 cm).
I co, wpadła wam w oko któraś z dzisiejszych pozycji? Lubicie takie książki? 

1 komentarz:

  1. Bardzo dziękuję za tak rozbudowaną analizę książek dla najmłodszych. Dzięki twoim opinią będę mogła teraz wybrać coś sprawdzonego i fajnego dla dzieciaka. Mam już na oku 3 twoje propozycje i chyba je zakupię. Twój blog jest naprawdę świetny i pracuj nad nim tak dalej!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger