8/29/2018

Biblioteczka Montessori - seria, którą trzeba poznać

Nigdy nie uczyłam dzieci wg. metody Montessori ani nie jestem zwolenniczką wszystkich jej warunków, ale niektóre założenia bardzo mi odpowiadają. Jako germanistka uczestniczyłam nawet w praktykach w jednym z krakowskich przedszkoli Montessori i naprawdę byłam pod wrażeniem tego, jak chętnie dzieci bawiły się niektórymi pomocami i ile dzięki nim się uczą. Od tej pory chętnie wprowadzam niektóre elementy tej słynnej pedagogiki również u nas i muszę przyznać, że to naprawdę działa.
Serię "Biblioteczka Montessori" zauważyłam wśród zapowiedzi wydawnictwa Egmont już jakiś czas temu i byłam jej bardzo ciekawa. Skusiłam się na zestaw kart z książeczką "Świat" oraz zeszyt ćwiczeń "Przyroda" i z przyjemnością pokażę wam je bliżej. Zapewniam was, że warto je poznać, szczególnie, jeśli macie dzieci w wieku 4-7 lat.


"Biblioteczka Montessori. Świat" 4-7 lat

Eve Herrmann / Emmanuelle Tchoukriel


Od razu powiem, że nie jest to jakiś tam zwyczajny zestaw kart, które dziś można spotkać na każdym kroku. Tu wszystko jest dopracowane na najwyższym poziomie - zarówno dobór kart (są tu i znane wszystkim elementy i te mniej oczywiste), akwarelowe ilustracje czy wypukłości i elementy sensoryczne. Całość jest świetnie wykonana i zamknięta w skrojonym na miarę, mocnym i wytrzymałym pudełku. Możemy więc być pewni, że nie płacimy za jakiś "bubel". 


W środku znajdziecie aż 77 kart i niewielką książeczkę. Owe karty to 7 kontynentów (nieco większe karty, kształt kontynentów wypukły, lakierowane) i po 10 obiektów związanych z każdym z nich (po drugiej stronie znajduje się miniatura kontynentu, umożliwiająca samokontrolę). Każda karta jest podpisana. 

Od razu dodam, że "Biblioteczka Montessori" nie stosuje w 100% norm słynnej metodyki. Ani wielkość kart (są nieco mniejsze, niż wytyczne Montessori), ani ilustracje (akwarelowe zamiast fotografii) nie są typowo montessoriańskie, podobnie zresztą jak podpisy (stylizowane na pismo odręczne). Mnie to akurat zupełnie nie przeszkadza, bo jak wspomniałam wam na początku, nie wyznaję "ślepo" tej metody, a jedynie korzystam z jej elementów, które wydają mi się ciekawe i warte zastosowania. 

Kontynenty oznaczone są odpowiednio kolorami - Ameryka Pn. jest pomarańczowa, Ameryka Pd. różowa, Antarktyda - biała, Australia - brązowa, Afryka - zielona, Azja - żółta, a Europa - czerwona.


Dobór obiektów do poszczególnych kontynentów może niekiedy wydawać się zaskakujący, ale takie już prawo autora, że dobiera je według własnych, subiektywnych odczuć. Eve Herrmann w ich doborze pomagała córka. Muszę przyznać, że i dorosły niejednego może dowiedzieć się z tego zestawu, bo nie każda podana tu informacja jest dla wszystkich oczywista. 
Doskonałym pomysłem jest dołączenie do zestawu książki z podstawowymi informacjami. Opisuje ona krótko (ale ciekawie) każdą kartę z osobna, co jest bardzo pomocne podczas ich prezentacji. 

Karty można stosować zgodnie z edukacją trójstopniową, czyli najpierw pokazywać i nazywać, następnie prosić o wskazanie konkretnych obiektów i kontynentów, a na koniec prosić dziecko o ich nazwanie.
"Biblioteczka Montessori. Ćwiczenia - odkrywaj bogactwo przyrody" 4-7 lat

Eve Herrmann / Roberta Rocchi


Jeśli podobnie jak mnie, na wszystko brakuje wam czasu i miewacie wyrzuty sumienia, że nie spędzacie go wystarczająco pożytecznie ze swoimi dziećmi, to ta książka wam pomoże. Znalazłam tu gotowe scenariusze zabaw - wystarczy, że codziennie lub raz na kilka dni wspólnie zrealizujecie jedną z nich. Gwarantuję wam, że dzieci zapamiętają i zrozumieją więcej, niż w szkole, a bawić się można już z przedszkolakami!
Gdybym tak była uczona geografii czy biologii w szkole, kto wie, może dziś byłabym wybitnym naukowcem :) Ta książka jest GENIALNA. Jest tu blisko 200 stron, a na nich ilustracje i elementy do wycięcia i przechowywania (można się nimi wielokrotnie bawić), elementy do tworzenia modeli, bardzo różnorodne zadania i ćwiczenia oraz naklejki (piękne, słowa pisane pismem odręcznym, obrazki do złudzenia przypominające zdjęcia). Moje dziewczyny (4 i 6 lat) są nią absolutnie zachwycone.


Bardzo podoba mi się papier, z którego jest wykonana książka i proste, przejrzyste ilustracje. 

Książka wprowadza dziecko w tematykę klimatu, czasu, wyjaśnia wiele zagadnień z geografii, świata roślin i zwierząt, zachęca do eksperymentowania i odkrywania. 

Zajrzyjcie do jej środka i sami zobaczcie, jakie cudowności tu czekają!


"Sekret dzieciństwa" 

Maria Montessori


I na koniec coś dla tych, którzy chcą lepiej rozumieć założenia słynnej pedagogiki montessoriańskiej. Książka, która pokazuje, co sprawiło, że Maria Montessori opracowała tak jasne i konkretne metody i pomoce do pracy z dziećmi. Książka, choć została napisana wiele lat temu, w wielu kwestiach nie traci na aktualności.
Przeczytamy tu, dlaczego tak ważne jest uczenie dziecka czynności praktycznych i dlaczego autorka zabawę nazywa pracą. Ale też o istocie szacunku w wychowaniu i naturalnych potrzebach rozwojowych dziecka zwanych fazami wrażliwości. Bardzo ciekawa lektura!

Całą serię "Biblioteczka Montessori" znajdziecie na stronie WYDAWNICTWA EGMONT.

Bardzo polecam!

3 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger