Seria "Czytam sobie" Wydawnictwo Egmont
Jest na rynku już od dłuższego czasu i mało kto o niej nie słyszał. Już kilkakrotnie wspominałam, że to moja ulubiona seria spośród książek mających na celu wspieranie najmłodszych w nauce czytania i zachęcanie do tego. Bardzo cieszy mnie to, że seria tak dobrze się rozwija i wciąż pojawiają się w niej nowe tytuły.
Seria "Czytam sobie" to metodycznie przygotowany program wspierania nauki czytania u dzieci (5-7 lat). Obejmuje on 3 poziomy zaawansowania:
Książeczki zawierają 150-200 wyrazów w tekście. Znajdziemy tu ćwiczenia z głoskowania, 23 podstawowe głoski i duże kolorowe ilustracje, które świetnie uzupełniają treść.
- "SKŁADAM SŁOWA"
- "SKŁADAM ZDANIA"
- "POŁYKAM STRONY"
Poziom 1 - SKŁADAM SŁOWA:
Książeczki zawierają 150-200 wyrazów w tekście. Znajdziemy tu ćwiczenia z głoskowania, 23 podstawowe głoski i duże kolorowe ilustracje, które świetnie uzupełniają treść.
Nasze nowe tytuły z tego poziomu to:
"Witajcie w Ponyville" - dla fanów słynnych kucyków. Często książki o ulubionych bohaterach zachęcają dzieci do pierwszych prób czytelniczych. Tu mamy pierwszy poziom, a więc dla dzieci, które dopiero opanowały umiejętność czytania, składania liter w całe słowa.
Opowiadania zawierają tu 800-900 wyrazów, zdania są nieco dłuższe, bardziej złożone, pojawiają się też elementy dialogu.
23 podstawowe głoski oraz "h". Dodatkowo - ćwiczenia sylabizowania.
"Wielki bal Smerfetki" - podobnie jak w przypadku poprzedniego tytułu, autorką jest Justyna Bednarek, znana nam doskonale z książki o 10 skarpetkach. Opowiadania są bardzo proste i właściwie próżno szukać tu akcji, ale w pewnym sensie wymusza to forma książki, bo to pozycja dla bardzo początkujących czytelników. Wierzcie mi, że brak akcji rekompensuje ogromna satysfakcja z pierwszej samodzielnie przeczytanej książki. A jak jeszcze są tu ulubieni bohaterowie, to już w ogóle super :)
"Historie spod podłogi. Dom" - tu już tytuł w nieco innym stylu, choć wciąż poziom pierwszy. Krótka historyjka Kudełka, sympatycznego kłębka kurzu, który spotyka Grubelka.
Poziom 2 - SKŁADAM ZDANIA.
Opowiadania zawierają tu 800-900 wyrazów, zdania są nieco dłuższe, bardziej złożone, pojawiają się też elementy dialogu.
23 podstawowe głoski oraz "h". Dodatkowo - ćwiczenia sylabizowania.
Ogromnie cieszy mnie to, że od pewnego czasu w tej serii pojawiają się opowiadania oparte na prawdziwych historiach. To "Czytam sobie. Fakty". Dzięki nim dzieci po raz pierwszy mają okazję poznać znanych ludzi, słynne osobistości, ciekawe wydarzenia z Polski i świata. Tu mogą dowiedzieć się, kim był Józef Piłsudski. I choć są to bardzo podstawowe informacje, to dla tak małego dziecka to naprawdę spora dawka wiedzy. Z czasem na pewno będzie ją wzbogacać.
"Historie spod podłogi. Wyprawa" Justyna Bednarek
Jeśli wasze pociechy zaciekawiło opowiadanie o Kudełku, to pewnie chętnie sięgną po dalszą historię na kolejnym poziomie.
Poziom 3 - POŁYKAM STRONY
2500-2800 wyrazów, wszystkie głoski, dłuższe i bardziej złożone zdania, trudniejsze słowa - na końcu alfabetyczny słownik trudniejszych wyrazów oznaczonych w tekście gwiazdką.
Na tym poziomie, ilustracje są czarno-białe, co daje dziecku poczucie obcowania z prawdziwą "dorosłą" książką.
"Kto uratował jedno życie..." Ewa Nowak
Historia Ireny Sendlerowej dla najmłodszych czyli kolejna pozycja z serii Fakty. Czyta się ją bardzo dobrze, zresztą jak wszystko autorstwa p. Ewy.
"Historie spod podłogi. Serce" Justyna Bednarek
I trzecia część "podpodłogowych" bajek. Oczywiście poziom 3. zobowiązuje, bo to najbardziej rozbudowana opowieść o Kudełku. Przyjemnie się czyta i o to chodzi.
Seria "Pierwsze czytanki" Centrum Edukacji Dziecięcej
Kolejna bardzo dobra seria dla początkujących czytelników - również 3-stopniowa. Nie jest może tak bogata tematycznie, jak wspomniana wyżej "Czytam sobie", ale też dobrze się czyta maluchom. Przede wszystkim słownictwo i dobór zdań jest odpowiedni, dziecko nie zniechęca się podczas czytania.
Historie są wesołe, ilustracje sympatyczne.
Poziom 1. W krainie słów
Przewaga krótkich wyrazów, zdania pojedyncze. Nie ma tu dwuznaków, prosta pisownia, duża czcionka. Wg. mnie idealna na początki samodzielnego czytania.
Poziom 2. W krainie zdań
Tu pojawiają się zdania złożone, dwuznaki, samogłoski ę i ą, krótkie dialogi. Pojawiają się pierwsze kwestie ortograficzne i nieco trudniejsze wyrazy.
Ostatni poziom jest dla dzieci umiejących czytać słowa i zdania, powoli wprowadza je w świat dłuższych tekstów. Uczy płynnego czytania.
Seria "Poczytam ci, mamo" Nasza Księgarnia
I na koniec książki dla tych, którzy już start z książkami mają za sobą i powoli sięgają po nieco dłuższe teksty, coś powyżej 3. poziomu serii "Czytam sobie".
Tu polecam serię "Poczytam ci, mamo", bogato ilustrowane książki, bliska dzieciom tematyka, bardzo dobrze się je czyta.
Seria "Kostek" Wydawnictwo Debit
I kolejna seria książek na podobnym poziomie zaawansowania umiejętności czytelniczych. Sympatyczne opowiadania o psie Kostku, który ma moc zwariowanych pomysłów. Niewielkie książeczki, które bez problemu wszędzie można ze sobą zabrać, zabawna, dynamiczna fabuła. Szybko i przyjemnie się czyta.
A jakie są wasze doświadczenia z tego typu seriami? Czy wasze dzieci również z ich pomocą uczyły się czytać?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz