11/03/2018

Grasz w planszówki? Poznaj nasze 4 znakomite propozycje na jesienne wieczory

Długie weekendy to idealny moment, żeby pograć w ulubione planszówki. Dziś chcę wam polecić kilka gier, które zdążyliśmy bardzo polubić - będzie zarówno coś dla przedszkolaków, jak i uczniów, a i dorośli na pewno nie odmówią takiej partyjki :)

"Park dinozaurów" - od lat 3


"Rodzinka wygrywa" to seria kooperacyjnych gier dla dzieci wydawnictwa Egmont. Do tej pory ukazało się kilka tytułów z tej serii i graliśmy we wszystkie - niezmiennie twierdzę, że to jedne z najlepszych gier dla małych dzieci. To gra kooperacyjna, w której wszyscy gracze wygrywają.
Seria zdążyła nas już przyzwyczaić do tego, że elementy gry są bardzo dobrej jakości. Piękne drewniane pionki w kształcie dinozaurów na pewno spodobają się małym graczom. Pudełko jest jednocześnie płaszczyzną gry - umieszczamy w nim planszę, ustawiamy pionki i rzucamy kostką.
Jedna  strona to wersja łatwiejsza (20 pól), druga - trudniejsza (28 pól). U góry umieszczono tor lotu meteorytu - naszym celem jest umieszczenie wszystkich dinozaurów w bezpiecznym miejscu, zanim spadnie meteoryt.
Zasady są bardzo proste - dzieci kolejno rzucają kostką i przesuwają wybrany pionek dinozaura po torze planszy, potem muszą odkryć jeden z żetonów na środku - jeśli obrazek na nim przedstawia to samo, co widnieje na polu z dinozaurem - nie dzieje się nic. Niestety, kiedy obrazki się nie pokrywają, przesuwamy do przodu meteoryt.
Gra bardzo podoba się dzieciom, w ciekawy sposób wykorzystuje element pamięciowy, a do tego powszechnie lubiany ruch po torze i rzuty kostką. Maluchy nie zawsze lubią rywalizować podczas , gry, więc gra kooperacyjna doskonale się u nich sprawdzi.


"Supernogi stonogi" - od lat 4


Gra, w której najważniejsze są... nogi! To nowa wersja bardzo popularnej i lubianej gry Nogi stonogi. Zabawnie zilustrowana, o ciekawej i prostej mechanice - ta gra z pewnością nie będzie się kurzyć na półce. Wszystkie elementy są wykonane z bardzo grubej tektury i jest ich naprawdę sporo: głowy stonogi, tułowie o różnej długości i odwłoki. Uwielbiam ich buty - czarne kapciuszki, zielone trampki, żółte lakierki, złote botki, granatowe glany i pasiaste skarpety.
Grę wygrywa gracz z największą liczbą butów.
Rozgrywka wygląda tak, że dany gracz może rzucić 3 razy 4 kostkami, po każdym rzucie decyduje czy odłożyć jakieś kostki czy rzucać dalej, aby zdobyć płytkę z butami. Najcenniejsza jest płytka z 4 butami, mniejsza ilość butów ma mniejszą wartość. Wszystkie zasady pobierania kart opisane są w instrukcji, bez problemu radzi sobie z nimi moja 4-latka. 
Zdobyte buty dołącza się do własnej stonogi, a na koniec gry podlicza.
To bardzo szybka, około 10-minutowa gra dla 2-6 graczy od lat 4. Jest bardzo dynamiczna, zabawna i atrakcyjna graficznie. Dzieci uczą się w niej kolorów, rozróżniania podobnych cech, liczenia, a także podejmowania decyzji i oceny ryzyka. Do tego gra ma wiele wariantów, które są naprawdę ciekawe i pozwalają utrzymać zainteresowanie grą.

"Polska Luxtorpeda. Odjazd" - od lat 5


Bardzo ciekawa, dynamiczna gra oparta na oryginalnym wariancie gry memory, bo pole gry zmienia się tu w każdej turze.
Bardzo podoba mi się edukacyjny wymiar tej gry (karty zostały bardzo ciekawie opisane w instrukcji - to naprawdę solidna dawka ciekawostek nie tylko dla dzieci). Doskonale sprawdzi się na lekcji historii czy innych zajęciach z historią w tle.
Ogromną zaletą gry jest prosta, ale atrakcyjna mechanika. Zasady tłumaczy się błyskawicznie, co ma ogromne znacznie, gdy gra się z dziećmi. Mamy tu 2 talie kart: podstawową z łatwiejszymi symbolami oraz dodatkową – z symbolami trudniejszymi do zapamiętania i nazwania. Karty przedstawiają elementy charakterystyczne dla naszego kraju. Mamy tu: grzyby, owady, sztuka ludowa, wiersze dla dzieci, drzewa, zawody przysłowia, wojsko, wynalazki, Polska w kosmosie, literatura, sąsiedzi i piosenki.
Dla obu talii zasady rozgrywki są te same, zmienia się tylko poziom trudności.
Karty występują w 7 kategoriach, należy rozłożyć je na stole, a następnie pod każdą kategorią po jednej odsłoniętej karcie. Gracze starają się zapamiętać, co przedstawiają, bo następnie wszystkie te karty odwracamy. Teraz gracze kolejno odsłaniają jedną kartę ze stosu i mówią, co przedstawiała karta z tej samej kategorii leżąca zakryta na stole. Kto odpowie poprawnie zatrzymuje odgadniętą kartę, a nowa ląduje na jej miejscu.
Gracze znowu ją zapamiętują, a następnie odwracają i losujemy kolejną. Zasady banalne, liczy się dobra pamięć i refleks. Kto zbierze najwięcej kart - wygrywa.
Grę można urozmaicać mieszając kategorie lub zwiększając ich liczbę.
W pudełku znajdują się też karty z Luxtorpedą. Jest ich 8 i można je wtasować do talii. Gdy taka karta zostanie ona odsłonięta, odkładamy ją na bok. Kartę tę zdobędzie gracz, który jako pierwszy poda prawidłową nazwę karty w regularnej grze. Karta Luxtorpedy warta jest 1 punkt.
"AXIO" - od lat 8


I kolejne dziś cacko autorstwa Reinera Knizii. Znakomita, abstrakcyjna gra logiczna z solidnymi i ciekawie zaprojektowanymi elementami. Jej zasady można wytłumaczyć w kilka minut, dlatego zagrać może w nią niemal każdy, od pierwszoklasistów po seniorów. Rozgrywka trwa zaledwie 30-40 minut, więc to taki szybki reset i przyjemny relaks.
Plansza do gry została podzielona na 3 strefy. Strefa biała przeznaczona jest do rozgrywki dla 2 osób, kolejna strefa - biała i jasnoszara - przeznaczona jest dla 3 graczy, strefa biała, jasno i ciemnoszara -  stanowi obszar gry dla 4 graczy. Na polu gry umieszcza się prostokątne płytki z 2 kształtami, tymi samymi lub różnymi. Wszyscy gracze po kolei umieszczają swoją płytkę tak, aby sąsiadowała bokiem z kolorowym polem na planszy. Po ułożeniu płytki obliczamy punkty za każdy taki sam kolor przylegający do dołożonego.
Liczba punktów, jakie można zdobyć, zależy od tego gdzie położymy płytkę i jakie układy kolorów znajdują się już na planszy. Jednorazowo można zdobyć sporo punktów, ale też można nie zdobyć ich wcale. Jeśli po dołożeniu płytki gracz stworzy 1 całkowicie odizolowane pole, to może na nim umieścić piramidkę. Pozwala ona na zdobycie punktów za każdy kolor stykający się z nią bokiem.
Obmyślając swoje kolejne ruchy, jednocześnie kontrolujemy sytuację u przeciwników, niejednokrotnie możemy im pokrzyżować plany. Rozgrywka dostarcza sporo emocji i trzyma w napięciu. 
AXIO to bardzo dobra i niezwykle przyjemna gra logiczna. Ćwiczy umiejętności strategiczne, spostrzegawczość i logiczne myślenie, a przede wszystkim dostarcza rozrywki :)
To gra, która łączy pokolenia.


Gry znajdziecie na stronie wydawnictwa Egmont.pl.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger