10/27/2018

Te książki kochają dzieci na całym świecie - Nowości pod znakiem 'Przyjaznej Łapki'

Są! Nowe tytuły naszej ulubionej serii picturebooków już dostępne w sprzedaży! I muszę przyznać, że wydawnictwo trzyma poziom, a nawet jest CORAZ LEPIEJ!
Te ostatnie książki idealnie trafiły w gust moich pociech - zarówno pod względem treści, jak i ilustracji. Do tego to piękne wydanie - duży format w twardej oprawie - naprawdę przyciąga wzrok.Czym jest seria "Przyjazna Łapka"?


W ten sposób wydawnictwo oznaczyło uznane na całym świecie, bogato ilustrowane książki dla dzieci w wieku 3-5 lat, które regularnie wydaje dając nam tym samym dostęp do bardzo wielu fantastycznych pozycji. Praktycznie co miesiąc ukazują się nowe, niezwykle wartościowe tytuły.
Jestem ogromnie dumna, że mogę patronować tym wyjątkowym książkom.

Szczególnie ważne jest dla mnie to, że te książki stanowią doskonały punkt wyjścia do wielu ważnych tematów. Bo poza przyjemnością z ich czytania i wspólnie spędzonym czasem, książki te dają nam właśnie możliwość przepracowania różnych zagadnień, które mogą być dla dziecka nowe lub trudne.

Pod względem tematycznym każda książka jest inna. Mają też różnych bohaterów, są pisane różnym stylem, mają inne ilustracje. Nie łączy ich praktycznie nic, poza tym, że każdą z nich pokochały miliony dzieci na całym świecie. To międzynarodowe bestsellery, tłumaczone na wiele języków, zarówno istniejące na rynku przez kilka dekad, jak i wybitne nowości.

I choć wydawnictwo kieruje te książki do dzieci w wieku przedszkolnym, to zdradzę wam, że moja 6-latka, której czytamy już solidne powieści, bardzo chętnie ich słucha i ogląda. Co więcej, ponieważ książki te mają stosunkowo niewiele tekstu, bez problemu sama je czyta, co sprawia jej niemałą przyjemność :)

CZYM SĄ PICTUREBOOKI I DLACZEGO WARTO JE CZYTAĆ?


Picturebook z angielskiego to książka obrazkowa. To tłumaczenie nie do końca oddaje jednak ideę tego rodzaju książek. W zdecydowanej większości książek dziecięcych są ilustracje, z tą różnicą, że w  picturebookach ilustracje nie są jedynie zbiorem powiązanych ze sobą tematycznie obrazków, ale opowiadają całą historię od początku do końca. Można powiedzieć, że opowieść jest w nich prowadzona jednocześnie na dwóch płaszczyznach - słownej i ilustracyjnej. Tu tekst i obraz są tak samo ważne. Małe dzieci w pierwszej kolejności interesują się wizualną stroną książki. Ich uwagę przyciąga ciekawa okładka i ilustracje, to dzięki nim potrafią się skupić na tym, co słyszą. Dopiero z czasem akceptują książki z mniejszą ilością obrazów.
Książki z mocno rozwiniętą stroną ilustracyjną, która niejako samodzielnie opowiada całą historię, dają czytającym wiele możliwości. Można omawiać szczegóły, rozwijać wątki poboczne, komentować zabawne sytuacje, dyskutować o poważnych tematach, na twarzach bohaterów odczytywać emocje i rozmawiać o nich.


"Dzień w Zwierzaczkowie. Strażacy przy pracy" Sharon Rentta


Pierwsza część nowego cyklu prezentującego dzieciom tajemnice różnych zawodów. Przyznam się, że bardzo byłam ciekawa tych książek, bo niestety różnie bywa z pozycjami o zawodach - albo są tak szczegółowe, że aż nudne albo kompletnie nic nowego nie wnoszą. Tu moim zdaniem zachowano odpowiednie proporcje - bohaterem jest pewien Łoś, który pokaże nam, jak wygląda dzień w straży pożarnej. Przy okazji czytania o jego perypetiach - niekiedy całkiem zabawnych - dzieci poznają słownictwo związane z tym zawodem. Bohaterami cyklu są antropomorficzne zwierzątka - zresztą tak jest w większości książek z tej serii (może poza "Jak schować Lwa"). Dzieci lubią czytać o zwierzątkach, chętnie się z nimi identyfikują, bo ich perypetie wydają im się dziwnie znajome :)
Książka jest świetnie zilustrowana i naprawdę warta uwagi - nie tylko dla miłośników straży pożarnej. Seria "Dzień w Zwierzaczkowie" została przetłumaczona na 16 języków.
"Bajkołapek na dobranoc" Helen Docherty


Autorka jest nam doskonale znana z książki o rycerzu, który nie chciał walczyć. A ponieważ zdążyliśmy ją bardzo polubić, z tą nie mogło być inaczej. Mało tego, Bajkołapek szybko stał się jedną z naszych ulubionych książek z serii "Przyjana Łapka" i czytamy ją bardzo często wieczorem. Bohaterką tej historii jest Eliza Uszko (jestem przeszczęśliwa, że w końcu spotkałam w książce dziecięcej imienniczkę mojej młodszej córki :)). Eliza postanawia stawić czoła pewnemu dziwnemu zjawisku, a mianowicie znikającym książkom. Owa niecodzienna przypadłość spotkała niemal wszystkie okoliczne rodziny - po prostu książki rozpływają się w powietrzu i nikt nie ma pojęcia, co jest tego przyczyną. Eliza ucieka się do pewnego podstępu, żeby odkryć, kto za tym stoi i w końcu jej się udaje. Jej odkrycie jest naprawdę zaskakujące, a cała książka znakomicie napisana - i zilustrowana! Piękna pochwała czytelnictwa, odwagi i empatii. Książkę wydano do tej pory w 17 krajach.
"Słoniątko Trąbiątko w przedszkolu" Sharon Rentta


To pierwszy tom nowej serii i nasze pierwsze spotkanie z Trąbiątkiem. Tematyka przedszkolna w pełnej krasie. Akceptacja przez grupę, zazdrość, rywalizacja, pierwsze konflikty i kłótnie. Wzruszająca i jednocześnie zabawna historia spodoba się każdemu przedszkolakowi. Pojawienie się w przedszkolu nowego kolegi, Szympansiątka, którego wszyscy lubią i podziwiają sprawi, że w serduszku Słoniątka pojawi się iskierka zazdrości. Trąbiątko zrobi wszystko, żeby choć w jednej konkurencji prześcignąć nowego kolegę i zaimponować grupie. Szybko okaże się jednak, że nie będzie to takie proste. Czy jednak w przyjaźni chodzi o to, żeby wzajemnie się ze sobą ścigać? Słoniątko dzięki tej przygodzie zrozumie i nauczy się doceniać istotę przyjaźni. 
"Tomek mały jest nieśmiały" Beth Bracken


Przepiękna opowieść o przełamywaniu własnych ograniczeń i walce z nieśmiałością. Tytułowy Tomek jest bardzo spokojnym i skrytym żyrafiątkiem. Nie lubi o sobie opowiadać, bo boi się, jak zostanie odebrany przez grupę. Kiedy przychodzi moment, że Tomek musi opowiedzieć o swojej ulubionej rzeczy na forum grupy - nastąpi przełom. Bardzo subtelna opowieść, będzie idealna do rozmowy o przełamywaniu nieśmiałości, odwadze, tremie przed występami publicznymi - to przecież tematy, które niejednemu z nas były kiedyś bardzo bliskie.
Bardzo polecam wam tę niezwykłą serię.

Jeśli nie znacie poprzednich tytułów, to koniecznie przeczytajcie recenzję:

ŚWIATOWE BESTSELLERY DLA DZIECI POD ZNAKIEM "PRZYJAZNEJ ŁAPKI"

"JAK SCHOWAĆ LWA W SZKOLE" I "MIŚ TULIŚ IDZIE DO PRZEDSZKOLA", CZYLI IDEALNE KSIĄŻKI NA WRZESIEŃ (SERIA "PRZYJAZNA ŁAPKA")

Wszystkie dotychczas wydane książki w serii znajdziecie na stronie Wydawnictwa Amber.

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger