12/13/2018

Najlepsze książki na prezent dla maluszka - i nie tylko (kartonówki)

Co tu dużo mówić, książki to najlepszy prezent na każdą okazję - u nas to obowiązkowy element nie tylko gwiazdkowego obdarowywania. Poszukując prezentów dla dzieci kieruję się zasadą - coś do poczytania, coś do zabawy i coś praktycznego. Dziś podsuwam wam kilkanaście znakomitych książek całokartonowych - nie tylko dla najmłodszych."Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt" Emilia Dziubak


Głównym bohaterem książki jest kot, Homer, który widząc bałagan i ciasnotę w swoim domu postanawia wyruszyć w świat i poszukać przyjaciela w świecie zwierząt. To właśnie z jego perspektywy poznajemy więc zwierzęta i rośliny oraz ich zależności względem siebie. Wszystkie te „przyjaźnie” przedstawione są na ilustracjach, z podaną nazwą gatunkową (niektóre mają nawet nazwę łacińską) oraz krótko opisane. Tekstu jest więc bardzo niewiele, zdecydowanie dominują ilustracje. Przez całą wędrówkę Homer poszukuje przyjaciela, ale nie może zdecydować się na żadną z poznanych relacji.
Wędrówkę kończy refleksja, że wszędzie dobrze lecz w domu najlepiej - i kot wraca na kolana swego pana.
Książka ma przepiękne ilustracje, autorstwa Emilii Dziubak i dostarcza wiedzy z tematyki przyrodniczej.
Seria Odkrywaj i baw się - 

"Moje pierwsze 100 słów" oraz "Moje pierwsze 100 pojazdów"


Obie książki są genialne, doskonale wpisują się w potrzeby miłośników metody Montessori. Są dużego formatu (naprawdę byłam zaskoczona ich wielkością), mają kartonowe strony i mnóstwo okienek. Moje pierwsze 100 słów - ponad 35 okienek, Moje pierwsze 100 pojazdów - 50 okienek.
Chyba nikogo nie muszę przekonywać, że książki z okienkami są przez maluszki uwielbiane. Te książki są u nas w użytku codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Bawi się nimi zarówno 1,5 roczny synek, jak i 4-letnia córka.
Dzieciaki uwielbiają odkrywać, a tu mają dużo do wyboru. Słowa są napisane czytelną czcionką pisaną - doskonałą do ćwiczeń w czytaniu, są zagadki, zadania i naprawdę wiele, wiele ciekawych rzeczy do odkrycia.
Dając te książki swoim dzieciom możecie być pewni, że nie będą leżeć bezczynnie. Ośmielę się nawet powiedzieć, że za jakiś czas będą to bardzo poszukiwane tytuły na aukcjach i forach książek dziecięcych, bo to po naprawdę wyjątkowo ciekawe pozycje. Nie często zdarzają się takie perełki, więc baaardzo polecam.

Kartonówki z Elmerem - 

"Elmer i Pogoda", "Przyjaciele Elmera", Elmer i kolory", "Dzień Elmera" David McKeeKtóż nie zna Elmera – uroczego słonia w kratkę. Postać została stworzona przez brytyjskiego pisarza i ilustratora Davida McKee i jest znana w ponad 50 krajach, kulisy jej powstania związane są z pewną sytuacją, kiedy to podczas spaceru z córką, pisarz usłyszał nieprzyjemny komentarz ze strony napotkanego przypadkiem chłopca z powodu ciemniejszego koloru skóry dziewczynki. Elmer - kolorowy słoń w gronie szarych przyjaciół - ma pokazać, że nie m niczego złego w tym, że różnimy się od siebie - wręcz przeciwnie, to właśnie dzięki różnicom świat jest ciekawszy.  
Niedawno ulubiony słoń przedszkolaków pojawiła się w kartonowej wersji dla maluszków.
Książki mają zaokrąglone brzegi, duże, kolorowe i wyraźne ilustracje, na poszczególnych kartach jest niewiele elementów, więc nawet bardzo małe dziecko może skupić się na tym, co widzi. A jest tu co oglądać - zwierzęta, kolory, przedmioty, zjawiska pogodowe. Każdy z 4 tytułów liczy 16 stron.

„Elmer i kolory” - nauczy dzieci rozpoznawać kolory. Ponadto maluchy nauczą się kojarzyć barwy z różnymi przedmiotami, np. biały bałwan czy żółta cytryna.

„Elmer i pogoda” - tu maluszki oswoją się ze zjawiskami pogodowymi. Zobaczą jak wieje wiatr, jakie kształty mają chmury i jak wyglądają błyskawice. Zobaczą też mgłę, deszcz, śnieg i słońce. 

„Dzień Elmera” - pomoże dzieciom zrozumieć rytm dnia - od porannego wstawania, poprzez obiad, aż po wieczór. Dzieci zobaczą, jak aktywnie można spędzać wolne chwile. 

„Przyjaciele Elmera” - tu maluchy poznają przyjaciół Elmera. Różnią się oni między sobą ogromnie, ale wcale nie przeszkadza to w ich przyjaźni.


Seria Dwa Trzy Cztery 

"Dwa Trzy Cztery Słowa i Litery",  "Dwa Trzy Cztery Cyfry i Numery",  "Dwa Trzy Cztery Wspólne Spacery" Joanna Bartosik


Dwa, trzy, CZTERY to przepięknie zilustrowana i mądra seria książek dla małych dzieci - do codziennego przeglądania i poznawania nowych umiejętności. Solidne kartonowe strony przetrwają nawet bardzo intensywną lekturę. Ta seria to kontynuacja znakomitych książek "Raz, dwa, TRZY", tej samej autorki. Bardzo je polubiliśmy, więc po kolejne sięgnęłam z ogromnym zainteresowaniem - i nie zawiodłam się. Część o spacerach można znakomicie wykorzystać do opowiadania o okolicy bliższej i dalszej - wszystkie zawarte tu strony to miejsca, do których możemy zabrać nasze maluszki. Każde z nich na pewno będzie dla niego nie lada atrakcją - pamiętajmy, że maluszki nie muszą być w odległych zakątkach świata, żeby móc go odkrywać - wizyta w sklepie, parku czy na pobliskim cmentarzu dostarczy im sporą dawkę wrażeń. 
Książka o literach - to znakomita lektura dla przedszkolaków, którzy zaczynają interesować się tym tematem. Proste, zapadające w pamięć podpisy, abstrakcyjne ukazanie liter, ilustracje, które pomogą dzieciom skojarzyć litery. 
Książka o liczbach - przypomni o tym, że liczby otaczają nas wszędzie. Możemy wyszukiwać je w różnych miejscach i o nich rozmawiać. Wyszukiwanie liter może być również wspaniałą zabawą podczas niejednego spaceru.

"Oto jest Spot" Eric Hill - książeczka w kształcie pieska


To jedna z ulubionych książek mojego 1,5 rocznego synka. I nawet, jeśli w środku jest bardzo niewiele tekstu, to ten kształt robi swoje :)
To doskonałe uzupełnienie książeczek o Spocie (z klapkami), które regularnie wzbogacają naszą biblioteczkę. To takie jakby zapoznanie z pieskiem dla najmłodszych, żeby następnie jeszcze chętniej sięgały po kolejne części z tym bohaterem. Piękne wykonanie, duże, kolorowe, wyraziste ilustracje ... i ten wyjątkowy kształt :)
"Jedziemy na wycieczkę" Doro Gobel / Peter Knorr


Wyszukiwanka w doskonałym stylu. Przez nasze ręce przewinęło się ich tak wiele, że bardzo zwracam uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Tu wszystko jest idealne. Ilustracje moim zdaniem najlepsze z naszych dotychczasowych książek tego typu o wycieczkach i pojazdach. Pokazują ludzi, a nie antropomorficzne zwierzęta. Sporo szczegółów, ciekawe ujęcie tematu.
14 stron pełnych przygód - pogramy w piłkę, pojeździmy na rowerze, pouczymy się jazdy konnej, popływamy łódką, a nawet wybudujemy tipi.
"Statki, łodzie, motorówki" Doro Gobel / Peter Knorr


Tu identycznie, jak w przypadku poprzedniej pozycji - ci sami autorzy, ale nieco inna tematyka. Tym razem na pierwszym planie są statki, łodzie i motorówki. Prawdziwa gratka dla ciekawskich i bystrych maluszków.

Obie książki nie zawierają tekstu, ale można spędzać z nimi mnóstwo czasu, za każdym razem tworząc inną opowieść.

Dzieci odkrywają świat poprzez obrazy, dlatego książki obrazkowe są dla nich bardzo ważne i nie powinno ich zabraknąć w biblioteczce maluchów i przedszkolaków. Również dzieci, które za książkami nie przepadają, albo nie potrafią się skupić podczas czytania na pewno polubią ten typ lektury.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger