12/11/2018

Przedszkolak w świecie liter i emocji - czytanie wrażeniowe i rozwój emocjonalny dziecka

Dziś chcę pokazać wam książki, które są bardzo pomocne dla rodziców przedszkolaków, ale też dla nauczycieli i osób pracujących z dziećmi. To niewielkie objętościowo pozycje, ale zawierające naprawdę solidną dawkę wiedzy i pomysłów na to, jak rozmawiać i pracować z dziećmi w obszarze emocji i czytania."Przedszkolak w świecie liter" Małgorzata Swędrowska


Pierwsza z dwóch dzisiejszych pozycji poświęcona jest czytaniu wrażeniowemu, czyli takiemu czytaniu dzieciom, żeby dziecko podążało za czytaną treścią. Po przeczytaniu tej książki tylko utwierdziłam się w tym, że to, co zawsze robiliśmy intuicyjnie i wyłącznie obserwując potrzeby naszych dzieci, miało na nie bardzo dobry wpływ. Czytaliśmy dzieciom od samego początku. Z najmłodszymi dziećmi czytanie łączy się z ruchem, rytmem, rymem i emocjami. Takie czytanie będzie dla dziecka najprzyjemniejsze i na pewno bardziej zainteresuje je światem książek. 
W tej książce znajdziecie gotowe scenariusze zajęć do przeprowadzenia w przedszkolu, ale również inspirujące do zabawy w domu (przy użyciu przedmiotów, jakie mamy pod ręką - ołówka czy sznurka). Autorka (nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego oraz twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego) wyjaśnia czemu to takie ważne, żeby podczas nauki czytania wykorzystywać dziecięcą potrzebę ruchu i zabawy. Takie czytanie ma ogromny wpływ na umiejętności poznawcze dziecka i jego rozwój społeczny oraz emocjonalny. 

"Przedszkolak w świecie emocji" Monika Sobkowiak


Druga z dzisiejszych książek skupia się na temacie dziecięcych emocji. Oczywiście jest to temat tak szeroki, że nie da się go wyczerpująco omówić na nieco ponad 50 stronach. Autorka (nauczycielka wychowania przedszkolnego, logopeda) podsuwa jednak rodzicom obszary, które powinni obserwować i rozwijać ze swoimi dziećmi. Dzieci w wieku przedszkolnym dopiero uczą się rozpoznawać i nazywać swoje emocje - a rodzice i nauczyciele mogą je w tym wspierać. 
Książka napisana jest bardzo prosto i zrozumiale. Myślę, że to taka wiedza w pigułce i jeśli ktoś do tej pory nie interesował się tym tematem, to ta książka może być dobrym punktem startowym. 
Autorka porusza temat lęku adaptacyjnego, pisze o tym, jak wspierać nieśmiałe dzieci, jak radzić sobie z przedszkolnymi problemami, jakie zabawy mają dobry wpływ na rozwój emocjonalny dziecka, 
W tekście odpowiednio oznaczono graficznie najistotniejsze kwestie. Sporo miejsca poświęcono tematowi różnic w rozwoju emocjonalnym dzieci 3-6-letnich, co na pewno ułatwi rodzicom obserwację swoich pociech i wczesne reagowanie na ewentualne nieprawidłowości.
Bardzo pomocna pozycja zarówno dla rodziców, jak i pedagogów.  

Książki liczą nieco ponad 50 stron, są formatu A4 i mają wydanie broszurowe (miękka oprawa).
Mój blog patronuje tym pozycjom.

Udało mi się wynegocjować z wydawnictwem bardzo dobrą cenę, ponieważ obecnie obie książki można kupić w zestawie za 50 zł, a pojedynczo za 30 zł/szt. - na stronie wydawnictwa  - Wydawnictwo Oficyna MM

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger