2/01/2019

Ciekawe książki dla dzieci - porcja inspiracji od "Naszej Księgarni"

Nie ustajemy w poszukiwaniu ciekawej literatury dla dzieci i już spieszę do was z kolejną porcją niezwykle ciekawych tytułów. Tym razem mam dla was aż 7 tytułów - to niezwykle ciekawe pozycje dla różnych grup wiekowych: od maluszka do starszaka. Myślę, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Zapraszam na przegląd książkowych cudowności od Naszej Księgarni - jak zwykle czeka na was mnóstwo zdjęć :)"W świecie małp" Asia Gwis


Ta książka to absolutny 'must have' tych, których ciekawi świat. To nie tylko zbiór najważniejszych i najciekawszych faktów o małpach, ale też znakomita podróż po całym świecie. Magoty, koczkodany, hulmany, czepiaki - nawet nie zdawałam sobie sprawy, że świat małp jest tak fascynujący. Poznajemy tu różne małpy, ich cechy szczególne, zwyczaje, a przepiękne ilustracje doskonale dopełniają całości.
Książka zdradzi gdzie żyją małpy, czym się różnią, które mieszkają nisko, a które wysoko, które małpy lepiej czują się w mieście, co jadają, jaka małpa jest największa na świecie, a jaka najmniejsza, które małpy lubią ciemności i cała masa innych ciekawostek.
Książka jest w całości kartonowa i zbliżona do formatu A4.
Bardzo podobają nam się ilustracje. Są kolorowe, bardzo szczegółowe, ale nie przytłaczające. Grupa wiekowa? Około 6+.
Bardzo wartościowa pozycja.

"Figiel i Psikus. Burzliwe życie chochlików" Wojciech Widłak


Bardzo zabawna książka o przygodach dwóch chochlików dla młodszych przedszkolaków.  Do tego pięknie zilustrowana.
Autor słynnego Pana Kuleczki wciąż w doskonałej formie. Bohaterami książki są Figiel i Psikus, dwa psotne i sympatyczne chochliki. W niedługich opowiadaniach śledzimy ich przygody - zabawne i z ciekawym, mądrym przesłaniem.
Doskonałe pióro, lekkość, wdzięk i poczucie humoru czuję się tu od pierwszych stron. Całość uzupełnia znakomita warstwa rysunkowa.
"Czarny Kot, Biała Kotka" Silvia Borando


Przepiękna książka dla najmłodszych o różnicach, które łączą, zamiast dzielić.
Bohaterami są Czarny Kot i Biała Kotka. Każde z nich spaceruje o innej porze - Kot w dzień, a Kotka w nocy. Oboje zastanawiają się nad tym, jaka jest ta nieznana im pora doby. Znajome ptaki proponują im, by przekonały się o tym osobiście. Koty postanawiają spróbowac i... spotykają się. A jakież to było spotkanie i ile dobrego że że s przyniosło! Co konkretnie i ... jakiego koloru - przekonajcie się sami 😄.
Niewielka ilość tekstu, czarno-białe ilustracje sprawiają, że niezwykle ważny przekaz tej książki jest jeszcze bardziej widoczny. Książka zdecydowanie się wyróżnia i naprawdę warto mieć ją pod ręką podczas rozmów o różnicach i tolerancji.
Wspaniała książka! W przepiękny sposób pokazuje, że świat nie jest tylko czarny lub tylko biały, jest różnorodny i kolorowy, a różnice powinny nas łączyć, a nie dzielić.
To piękna książka o tolerancji. Mądra, pomysłowa i wymowna.
Bardzo polecam
"Jak hodować i karmić domową czarną dziurę" Michelle CuevasNiełatwo napisać książkę, która we właściwy sposób poruszy temat bólu po stracie. Jak wyjaśnić dziecku, nawet nastoletniemu, że żałoba to nie tylko czas łez, ale też wyjątkowych wspomnień i wsparcia najbliższych? W dodatku zrobi to w sposób lekki i nieprzytłaczający.
Tu mamy opowieść o udomowionej czarnej dziurze - nieco zwariowana, że śmiesznym maxichomikiem czy planetą zamieszkałą przez wioskę swetrów, która jednocześnie niesamowicie trafia do czytelnika, wzrusza i jednocześnie przekazuje coś bardzo mądrego.
Jedenastoletniej Stelli umiera tata. Dziewczynka nie umie sobie z tym pogodzić. Tytułowa czarna dziura to właśnie dziura w jej sercu.
Powieść czyta się szybko, porywa czytelnika od pierwszych stron. 
"Sól morza" Ruta SepetysKsiążka oparta jest na faktach historycznych, to ostatnie miesiące drugiej wojny światowej i operacja Hannibal - ogromna morska ewakuacja, w trakcie której ewakuowano żołnierzy i cywilów, uciekających przed nadciągającą Armią Czerwoną.
Bardzo ciekawa książka dla nastolatków. Bohaterowie muszą walczyć z przeciwnościami losu, znosić głód, mróz i lęk o kolejny dzień. Każda z występujących tu postaci - Litwinka Joana, Polka Emilia, Florian z Prus i Alfred z Niemiec nakreśleni zostali doskonale. Każde z nich zmaga się ze swoimi problemami i musi odnaleźć się w niezwykle trudnej rzeczywistości. Każdy skrywa swoją tajemnicę i został doświadczony przez los. Młodzi ludzie z różnych krajów, których łączy jedno - wszyscy chcą uciec od bezwzględnej dyktatury Stalina i jego ludzi.
Książkę czyta się bardzo szybko, rozdziały są niedługie, relacje oszczędne, dzięki czemu czytając ją nie będziemy wypłakiwać sobie oczu, ale naprawdę dobrze poznamy tamtą sytuację. Kolejni bohaterowie opisują swoje losy naprzemiennie, każdy kolejny rozdział to inne świadectwo.
Do mapy dołączono również mapy, które ułatwiają rozumienie opisywanej historii,"Blisko natury. Moja mała myszka / Moja mała kaczuszka" Britta Teckentrup


I na koniec dwie cudowne eko-książeczki dla maluszków. Wykonane w całości z kartonu z recyclingu, pomalowane ekologicznymi farbami, zdecydowanie różnią się od wygładzonych, lśniących książeczek spotykanych w księgarniach. Ale ta inność jest ich ogromnym atutem. Czytając prostą historię o zwierzątkach, przekazujemy dziecku o wiele więcej. Możemy z nim porozmawiać o ekologii i ponownym przetwarzaniu odpadów. Książka daje również dziecku odkryć, że oryginalność i ciekawy pomysł ma swoją wartość i nie zawsze to, co do czego jesteśmy przyzwyczajeni to najlepszy wybór. Opowiadania o zwierzątkach są krótkie i proste, nawet nieco naiwne, ale pamiętajmy, że to książecki dla najmłodszych, które pomagają wprowadzić je w tematykę ekologii i dbania o naszą planetę. Najlepsza grupa wiekowa czytelników to 1-3 latka, mój półtoraroczny synek codziennie wybiera do czytania chociaż jedną książeczkę z tej serii. 


2 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger