3/08/2019

Książki o dziewczynach - dla dziewczynek (i nie tylko)

Zauważyliście, jak wiele ciekawych tytułów książek o sylwetkach inspirujących dziewczyn i kobiet pojawiło się na rynku? Jestem mamą dwóch dziewczynek i nie ukrywam, że ten trend bardzo mnie cieszy. Dziś święto kobiet, więc idealny moment, żeby zebrać mądre książki o tematyce "kobiecej" w jednym wpisie - naprawdę zachęcam was, żeby się z nimi zapoznać. Niektóre sprawdzą się nawet u 5-latek, inne u 8- latek, ale wszystkie są zdecydowanie godne polecenia.
To książki, które zachęcają dziewczynki do odwagi, własnego zdania, asertywności i konsekwencji w realizowaniu swoich marzeń. Czytanie im realnych historii o dziewczynach i kobietach, które potrafiły niekiedy przeciwstawić się całemu światu, żeby urzeczywistnić swoje marzenia albo zrobić to, na czym bardzo im zależało sprawi, że uwierzą, że mają prawdziwą moc.


"Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię" Kate Pankhurst (wiek 5+)


Zaczynam od książki, która pojawi się na półkach księgarskich 13 marca, my mieliśmy okazję zapoznać się z przedpremierowym egzemplarzem. To kolejna odsłona bestsellerowych "Nadzwyczajnie wspaniałych kobiet, które zmieniły świat" tej samej autorki, która ukazała się w marcu ubiegłego roku. Mamy kilkanaście książek przedstawiających sylwetki znanych kobiet, ale te dwie zdecydowanie są najbardziej kolorowe i skierowane do najmłodszego czytelnika.  To coś w rodzaju kolażu, luźnego zbioru myśli i faktów, zdjęć i wycinków, które można czytać na różne sposoby. I choć na pierwszy rzut oka książka może wydać się nieco chaotyczna, to u najmłodszych właśnie taka niecodzienna forma sprawdzi się idealnie. Kilkulatki będą śledzić zabawne ilustracje, kolory i grafiki, dzieci w wieku szkolnym natomiast docenią obrazkową formę przekazywania informacji, bo pamiętajmy to pokolenie ma szczególnie rozwiniętą pamięć wzrokową, dobrze sprawdzają się u nich skróty i ciekawe grafiki - jeśli jakaś sylwetka je zainteresuje, z pewnością doczytają o niej w internecie. Książka jest ślicznie wydana, ma kwadratowy format, złocone litery, twardą oprawę. 
  "Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" (wiek 5+)

Książka jest skonstruowana identycznie, jak poprzednia. Każda sylwetka to inna barwa, która pomaga dzieciom ją zapamiętać. Podczas lektury tej książki dzieci zapamiętują wiele nowych pojęć, choć pojawiają się tu niemal niepostrzeżenie. Książka zachęca do samodzielnego stworzenia podobnych albumów o inspirujących postaciach, którymi wcale nie muszą być przecież kobiety :)

"Dziewczęta myślą o wszystkim" Katherine Thimmesh (wiek 8+)


To książka nie tylko dla dzieci, sama miałam wielką przyjemność z tej lektury. Biograficzne portrety przedstawione są bardzo żywiołowo - są tu zarówno fakty i etapy z życia danej postaci, jak i trudna droga do sukcesu, nierzadko okupiona wyrzeczeniami.
Znajdziemy tu Virginię Apgar, panią doktor, która opracowała skalę badania stanu zdrowia noworodków, Margaret E. Kinight, która wymyśliła papierowe torebki  na zakupy, Patricia Bath, której udało się opracować sposób usuwania zaćmy z oczu oraz Madam C.J Walker, wynalazczyni preparatów do pielęgnacji włosów.
Ale nie tylko dorosłe kobiety zapisały się na kartach historii i opracowały przełomowe rozwiązania. Jest tu też kilka nastolatek, np. Trisha Prabhu, autorka pomysłowej aplikacji.
Mądrą treść uzupełniają piękne ilustracje Melissy Sweet. Książkę czyta się jednym tchem, z ogromnym zainteresowaniem, kibicując głównym bohaterkom. To fantastyczna lekcja równouprawnienia, którą powinien przeczytać każdy.


"KOBIETY I NAUKA. ONE ZMIENIŁY ŚWIAT" RACHEL IGNOTOFSKY (wiek 8+)


W tej książce zebrano 50 niezwykłych historii o kobietach naukowcach - od starożytności aż po czasy współczesne. Ich biografie są naprawdę ciekawe i polecam tę książkę nie tylko dzieciom, bo i czytający im rodzice odkryją tu wiele ciekawostek.To naprawdę niesamowita publikacja, pełna ciekawych, inspirujących treści, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.
Każdej z kobiet poświęcono tu dwie strony. Na pierwszej z nich znajduje się duża ilustracja, a na drugiej krótka historia jej najważniejszych dokonań. Dodatkowo znajdziemy tu ciekawostki z jej życia i inspirujący cytat. Całość prezentuje się rewelacyjnie.


"Kobiety i sport. One grały, by wygrać" (wiek 8+)


"Kobiety i sport" to przepięknie zilustrowane kompendium wiedzy o pięćdziesięciu kobietach, które zmieniły oblicze sportu. 50 silnych kobiet, niezwykłych zawodniczek - od wieku XIX aż do czasów współczesnych. To nie tylko wybitni sportowcy, ale też niezłomne osobowości, wytrwałe i odważne zawodniczki, pionierki, olimpijki, prawdziwe mistrzynie. Ponad 40 dyscyplin sportowych, w których te niezwykłe kobiety odniosły sukces.
Niejednokrotnie musiały iść pod prąd, przeciwstawić się konwenansom, obalać stereotypy - wszystko po to, żeby spełnić swoje marzenia. Każda z tych kobiet zdecydowanie zasłużyła sobie na to, żeby naleźć się w tym szlachetnym zestawieniu. Poza ich sylwetkami i wciągającymi społeczno -historycznymi ciekawostkami , znajdziemy tu również infografiki przedstawiające różne zagadnienia istotne dla kobiecego sportu.
Niezwykłe wydanie, w twardej, aksamitnej w dotyku oprawie ze złoceniami, na bardzo dobrym papierze.

"KOBIETY. BADACZKI, CZEMPIONKI, AWANTURNICE" (wiek 8+)


Takiej książki jeszcze nie było. Opowieści o słynnych, dzielnych kobietach są tu napisane tak ciekawie i tak dobrze się je czyta, że naprawdę trudno się oprzeć tej lekturze.
35 naprawdę inspirujących bohaterek, ciekawie nakreślone sylwetki i cudowne, malarskie ilustracje Karoliny Matyjaszkowicz i to niezwykle staranne wydanie - format A4, gruba, aksamitna w dotyku oprawa, piękne, głębokie kolory, blisko 150 stron mistrzowsko opowiedzianych historii.
Przyznam się wam, że wcale nie mamy dość tego typu książek. Bo to mało naczytaliśmy się o wybitnych mężczyznach? O królach, władcach i wynalazcach? O wielkich kobietach nie zawsze się pamięta - a szkoda, bo mają ogromne zasługi dla całej ludzkości.
Są tu kobiety mające bardzo różne dokonania - paleontolożki, matematyczki, programistki, reporterki, malarki, sufrażystki, podróżniczki, badaczki, kobiety, które uwierzyły w siebie i wiernie realizowały swoje pasje - często na przekór rzeczywistości, idąc pod prąd, niezłomne i uparte. Wielkie kobiety, które inspirują i pomagają uwierzyć w siebie. Każda sylwetka mieści się na 2-3 stronach, przy czym na tej drugiej często znajdziemy ciekawostki i szczegóły na temat najsłynniejszego dokonania danej osoby.
BYŁA SOBIE DZIEWCZYNKA (WIEK 5+)


 Fenomenalnie napisane i zilustrowane historie o tym, jak żyły dziewczynki na przestrzeni różnych epok, jak radziły sobie w trudnych niekiedy czasach, jak stawiały czoła przeciwnościom losu, jak bardzo były dzielne i odważne. Znakomita książka, która funduje nam prawdziwą podróż w czasie i przestrzeni. 
Historie są jednostronicowe, za każdym razem towarzyszy im oryginalna ilustracja, w którą dziecko wpatruje się słuchając opowiadania. 
Nie poznajemy tu konkretnych życiorysów, nie znajdziemy tu żadnych nazwisk. Niemniej jednak te okoliczności miały miejsce naprawdę, a każda ta historia krzyczy do nas - "Dziewczyny! Dziś macie możliwość WYBORU, możecie same wybrać swoją drogę życiową, ale nie zawsze tak było. Skorzystajcie z tego prawa!". 
Niektóre fragmenty są zabawne, sprawiają, że uśmiechamy się mimochodem, ale nie brakuje też trudnych tematów (np. życie w Korei Północnej, przymusowe zamążpójście). Autor opowiedział je jednak w sposób możliwie najdelikatniejszy i dostosowany do wieku młodych odbiorców, a treść książki była konsultowana z pedagogiem i psychologiem dziecięcym. Możemy być więc pewni, że wszystko jest jak należy. 
Bardzo podoba mi się, że nie ukazano tu jedynie podstawowych i oczywistych okoliczności, ale i kultury mniej znane lub zupełnie obce młodemu czytelnikowi. To jedna z najciekawszych książek dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym wydana w tym roku. Ciekawa zarówno ze względu na tematykę historyczną, jak i wątek społeczny. A ponieważ nie jest to kolejna książka o wielkich wojnach czy słynnych postaciach, ale opowieści zwykłej dziewczynki o jej czasach i jej codzienności, dzieci słuchają jej z zapartym tchem - a i dorosły ma niemałą frajdę podczas lektury.


OPOWIEŚCI NA DOBRANOC DLA MŁODYCH BUNTOWNICZEK. 100 HISTORII NIEZWYKŁYCH KOBIET (wiek 6+)


Książka czytana w ponad 30 krajach, 500 000 sprzedanych egzemplarzy w ciągu pół roku, ilustracje autorstwa 60 artystek z całego świata. Wspaniały pomysł i jeszcze lepsze wykonanie. 100 portretów niezwykłych kobiet z całego świata, których historie utrzymane są w konwencji bajki, są jednostronicowe i każdej towarzyszy znakomita ilustracja.
Kobiety, których historie tu poznajemy, są bardzo różne - mają różne biografie, są w różnym wieku, pochodzą z różnych krajów, łączy je natomiast jedno - są SILNE i potrafią walczyć o siebie, swoje marzenia lub o prawa innych. Swoim życiem udowadniają, że wszystko jest możliwe, jeśli bardzo tego chcemy.
Mamy tu 100 niezwykle inspirujących życiorysów zachowanych w konwencji bajki, dzięki temu interesujących nawet dla 5-latków (tak, bo również chłopcom polecam tę lekturę, żeby wyrośli na mądrych i wartościowych mężczyzn potrafiących docenić kobiety). 
Każdej historii towarzyszy całostronicowy portret autorstwa światowych artystek. Każda historia jest doskonałym materiałem do rozmowy. Ponieważ opowiadania są krótkie (jednostronicowe) sami możemy je uzupełniać i dodawać wedle uznania więcej szczegółów i ciekawostek o poszczególnych osobowościach. Niektóre pewnie zajmą nas bardziej, inne mniej, wszystkie one są jednak niewątpliwie ciekawymi osobowościami. Kobietami silnymi, które wiedzą czego chcą i potrafią to osiągnąć - mimo ograniczeń i niechęci ze strony otoczenia.

"OPOWIEŚCI NA DOBRANOC DLA MŁODYCH BUNTOWNICZEK 2" FRANCESCA CAVALLO, ELENA FAVILLI (wiek 6+)Kolejna porcja inspirujących historii nie tylko dla dziewczynek. Opowieści utrzymane są w konwencji bajki, są jednostronicowe i każdej towarzyszy znakomita ilustracja.
Dzięki takim pozycjom dziewczynki zachęcane są do odwagi, własnego zdania, asertywności i konsekwencji w realizowaniu swoich marzeń. Czytanie im realnych historii o kobietach, które potrafiły przeciwstawić się całemu światu, żeby urzeczywistnić swoje marzenia albo zrobić to, na czym bardzo im zależało, sprawi, że uwierzą, że mają prawdziwą moc.
To książka, która może całkowicie zmienić ich postrzeganie samych siebie. Pomoże wyzwolić ich wewnętrzną siłę i uwierzyć w swoje możliwości.
DAMY, DZIEWUCHY, DZIEWCZYNY. HISTORIA W SPÓDNICY (wiek 7+)


Kolejna świetna książka przybliżająca dzieciom portrety niezwykłych kobiet. Bardzo podoba mi się, że tym razem mamy tu zebrane same wyjątkowe Polki. A jest ich trochę, a ich życiorysy i niezwykłe przygody zdecydowanie zasługują na taką książkę. Mamy tu aż 17 historii niezwykłych kobiet, dla których nie istniało słowo "niemożliwe". Dzięki swojej pracy, staraniom, odwadze i silnej woli udało się im osiągnąć naprawdę wiele. Choć mogłoby się wydawać, że niektóre historie mogą wydać się dziecku zbyt skomplikowane, autorka tak ciekawie i przystępnie je opowiada, że książka na pewno przypadnie do gustu młodym czytelnikom. Po galerii niezwykłych kobiet oprowadza nas Heńka Pustowójtówna, traktująca owe kobiety jak swoje koleżanki. Nie brakuje tu humoru i ciekawostek, a całość czyta się bardzo przyjemnie. Anegdota goni tu anegdotę, a w połączeniu z współczesnym językiem (który o dziwo wcale nie drażni), jeszcze łatwiej trafia do młodego czytelnika. Dodatkowo każdemu rozdziałowi towarzyszy słowniczek, gdzie wyjaśniono trudniejsze pojęcia, a całość została okraszona ciekawymi, dynamicznymi ilustracjami, które świetnie uzupełniają książkę.

"DAMY, DZIEWUCHY, DZIEWCZYNY. PODRÓŻE W SPÓDNICY" ANNA DZIEWIT - MELLER (wiek 7+)


Tym razem mamy tu znakomity przegląd kobiet - pionierek podróży od 1889 roku (podróż Nellie Bly dookoła świata) po czasy współczesne (2012 rok i wyprawa Felicyty Aston na Antarktykę). Kilkanaście historii kobiet podróżniczek, niekiedy w ekstremalnych warunkach, a wszystko to w imię ogromnej pasji. To książka o ogromnej wierze w siebie, o tym, że jeśli bardzo chcemy możemy przezwyciężyć liczne ograniczenia i iść pod prąd. To książka o wielkiej sile i determinacji, żeby osiągnąć wyznaczony cel. Każda opisana tu historia jest wyjątkowa, każdą warto poznać, zwłaszcza, że napisane są z lekkością i wyczuciem, a do tego bardzo ciekawie. Czytelnik ani przez chwilę się nie nudzi.
SUPERBOHATERKI. ŚWIAT I WIELKIE ODKRYCIA (wiek 8+)


Wyjątkowa książka, która wpisuje się  w znakomity trend zachęcający dziewczynki do rozwijania ich pasji i zainteresowań, wykraczaniu poza stereotypy i wzmacniający poczucie własnej wartości
Czternaście sylwetek wspaniałych kobiet, prawdziwych superbohaterek, które zmieniły świat, a do tego możliwość wykonania kilkunastu doświadczeń, żeby jeszcze lepiej zrozumieć na czym polegały ich odkrycia. Dzięki tej lekturze, dziecko zrozumie, czym jest sejsmograf i do czego służy, stworzy własny teleskop, dowie się, czym zajmuje się paleontolog czy entomolog, jak wyglądają fale radiowe i odkryje tajemnicę żeglarka.
Małgorzata Frąckiewicz traktuje czytelnika serio - nie jak dziecko, dla którego taka tematyka jest zbyt skomplikowana. Ona rozkłada odkrycia na czynniki pierwsze i opowiada o nich w taki sposób, żeby dziecko w wieku szkolnym mogło je zrozumieć. Muszę przyznać, że robi to fenomenalnie - nie trzeba być fizykiem, chemikiem czy matematykiem, żeby zrozumieć istotę tych odkryć i to, jak ważne były one dla całej ludzkości, a dzięki temu lepiej poznać i zapamiętać przedstawione tu kobiety. Bardzo podoba mi się to, że autorka nie podeszła do tych wątków pobieżnie, albo zbyt encyklopedycznie. Udało jej się odpowiednio wyważyć ilość informacji i podać je w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Nie jest więc ani infantylnie, ani zbyt fachowo. Czytelnik, którego zafascynuje dana tematyka, może zgłębiać ją dalej (w dzisiejszym świecie wystarczy chwila, żeby odszukać w internecie odpowiednie informacje). Kto wie, może ta lektura pomoże dziecku odkryć jego pasję?


"GIRL POWER. OPOWIEŚCI DLA DZIEWCZYN, KTÓRE CHCĄ ZDOBYĆ ŚWIAT" Caroline Paul (wiek 8+)Autorka książki, Caroline Paul, dzieli się z nami historiami ze swojego życia, które choć zwykle nie kończyły się dobrze, ostatecznie pozostawiły po sobie same dobre wspomnienia. To książka inna od tych, do jakich ostatnio przywykliśmy, portretów słynnych kobiet, które zapisały się w historii. To książka o dziewczynie, która z rozbrajającą szczerością i niezwykłym poczuciem humoru zaprasza nas do wspaniałej przygody - opowieści o jej pomysłach, które, choć wydają się szalone i nie zawsze mądre, sprawiły, że dziś jest tym, kim jest - silną, odważną kobietą. Lektura tych opowiadań uczy nas, jak ważna w życiu jest wytrwałość, walka ze swoimi słabościami, otwartość, pokazuje, że każda porażka uczy nas czegoś nowego, a życie jest nieustającą przygodą. Jest tu 10 rozdziałów, a każdy z nich opowiada jedną przygodę. Na końcu znajdują się różne wskazówki, wyzwania, ciekawostki i porady, które bardzo przyjemnie się czyta. Świetnym pomysłem jest również pozostawienie kilku czystych stron na własne przemyślenia i notatki czytelnika.
"MALALA I JEJ CZARODZIEJSKI OŁÓWEK" MALALA YOUSAFZAI (wiek 3+)


Ależ to piękna historia! Myślę, że każde dziecko (nie tylko dziewczynki) powinno ją poznać.
Malala Yousafzai to niezwykle odważna dziewczynka, która opisała swoje życie pod rządami talibów. Jej głos usłyszał cały świat, a ona w wieku 17 lat została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla. Malala w piękny sposób opowiada historię swojego życia, a jej opowieść jest tak niezwykła, ze zainteresuje nawet kilkulatki. Dziewczynka wymarzyła sobie w dzieciństwie czarodziejski ołówek, którym będzie mogła poprawiać rzeczywistość.
Ta książka pomaga dzieciom zrozumieć, jak inne życie wiodą często ich rówieśnicy na świecie i że ich głos również może bardzo wiele.

Wszystkie te książki opowiadają realne historie, są oparte na faktach. Dzięki temu ich lekturę możemy wzbogacić o dodatkowe informacje wyszukane w sieci, o fotografie, ciekawostki. Możemy wspólnie je wyszukiwać, rozmawiać o nich i spędzić naprawdę cudowny, wspólny czas.
Wszystkiego najlepszego, drogie Kobiety -  małe i duże :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger