3/09/2019

Jak oswoić dziecko ze szkołą? "Pajączek Kędziorek, pobawmy się w szkołę"

Moja najstarsza córka we wrześniu rozpoczyna szkolną edukację. Czy się tego obawiam? No cóż, to duża zmiana, ale staram się ją jak najlepiej przygotować do tej nowej przygody i otworzyć na nowe doświadczenia. Jeśli i przed wami na horyzoncie pierwszy dzień w szkole, poznajcie nasze sposoby, na oswojenie dziecka z tym tematem i książkę, która w tym pomoże.


1. Przedstawiajmy szkołę w pozytywnym świetle


Nie opowiadajmy dziecku o swoich negatywnych doświadczeniach ze szkolnych czasów - przynajmniej nie w tej chwili :) Dziecko widzi, słyszy i zapamiętuje informacje. Zwracajmy uwagę na to, co mówimy na temat szkoły w obecności naszej pociechy. Nie przekazujmy dziecku własnych frustracji związanych czasami z tą placówką. W ten sposób sprawimy, że dziecko będzie się jej bało. 


2. Zapoznajmy dziecko ze szkołą


To bardzo ważne. Podczas spaceru wybierzcie się wspólnie do szkoły, w której rozpocznie ono swoją przygodę z edukacją. Pokażmy dziecku budynek szkoły, boisko, wejdźmy do środka, przejdźmy się po korytarzu, porozmawiajmy o szkole, podzielmy się miłymi wspomnieniami.


3. Dajmy dziecku możliwość wyboru pierwszej wyprawki, wprowadzenia zmian w swoim pokoju


Nie kupujmy pierwszej wyprawki przez internet - pozwólmy dziecku skompletować ją samodzielnie. Przeorganizujmy pokój tak, aby dziecko miało odpowiednio zaplanowane strefy do nauki i odpoczynku.


4. Pobawmy się w szkołę


Zamieniajmy się rolami - bądźmy raz uczniem, raz nauczycielem. Przy okazji zabawy przemyćmy dziecku szkolne zasady i tradycje. To pomoże dziecku zrozumieć, co będzie się działo w szkole, jak przebiega lekcja, co dzieje się podczas przerw. 


5. Wspomagajmy się książkami, które przekazują pozytywny obraz szkoły


Książka, którą dziś wam pokażę, dobrze sprawdzi się nawet u najmłodszych przedszkolaków. Pokazuje szkołę w bardzo pozytywnym świetle, wyjaśnia, co dzieje się na poszczególnych przedmiotach szkolnych, na przerwach, wzbudza zainteresowanie dzieci prezentowaną na lekcjach tematyką, po jej lekturze, dzieci wręcz zapragną znaleźć się w szkole.
Znajomy bohater i jego zabawa w szkołę budzą bardzo pozytywne skojarzenia. Książka jest niezwykle wdzięcznym materiałem do czytania, można znakomicie bawić się podczas tej lektury, modulować głos, a tym samym sprawić, że opowieść jest jeszcze ciekawsza. 
Tytułowy Kędziorek stoi właśnie przed szkolną przygodą i zastanawia się, jak będzie w szkole i czego będzie się w niej uczył. Aby się do tego przygotować, proponuje młodszemu bratu i przyjacielowi zabawę w szkołę. Wspólnie wyruszają w drogę, podczas której będą poznawać różne przedmioty.


Książka jest naprawdę urocza i bardzo ją wam polecam. Życzę też jak najlepszego szkolnego startu dla waszych pociech :)

Książkę znajdziecie tu - WYDAWNICTWO DEBIT

Mój blog patronuje tej pozycji.

4 komentarze:

  1. Ooo :) Nie wiedziałam, że seria o pajączku Kędziorku się powiększyła. Dzięki za wpis, będziemy szukać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyda się na przyszłość

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie kolorowe są najlepsze

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger