3/17/2019

Nowości wśród książek dla dzieci - Nasza Księgarnia

Dziś chcę pokazać wam 5 bardzo ciekawych książek Wydawnictwa Nasza Księgarnia, które naprawdę szkoda byłoby przeoczyć. To zarówno tytuły dla maluszków, jak i dla starszych przedszkolaków, uczniów czy młodzieży. Jak to w Naszej Księgarni - piękne wydania i bardzo dobra treść idą w parze. Zresztą, sami zobaczcie.


"Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy" 


Ogromny format i bardzo ciekawa tematyka. Mamy mnóstwo książek, ale nigdy jeszcze nie spotkaliśmy się z pozycją tak gruntownie opisującą tematykę nocy i tego, jak wpływa na życie ludzi, zwierząt i roślin. Monika Utnik-Strugała i Małgorzata Piątkowska spisały się doskonale. Przygotowały album ciekawy i naprawdę piękny. Nocne zawody, aktywności nocnych zwierząt, to, jak i dlaczego nocą przestawia się nasz organizm, będzie też o planetach, gwiazdozbiorach, astrologii, astronomii, fazach księżyca, zorzy polarnej, roślinach rosnących nocą, nocnych wydarzeniach kulturowych, dobrym i bezpiecznym śnie - słowem to prawdziwe kompendium wiedzy o tej tajemniczej i nie do końca zbadanej porze, która ma ogromny wpływ na cały świat. 
Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowe wydanie tej książki - wielki format, twarda oprawa, piękne ilustracje, dobry papier. Jeśli chodzi o grupę docelową, to ja czytam ją niespełna 5-latce i 7-latce i obie słuchają jak zaczarowane. Znalazło się tu nawet miejsce na zwyczaje i tradycje związane z nocą. Doskonała pozycja dla ciekawych świata młodych ludzi. 


"Zawodowcy w świecie zwierząt"


Zawody zwierząt z przymrużeniem oka, zaskakują i bawią zarazem. A przy okazji dostarczają dzieciom (szczególnie przedszkolakom i tym z pierwszych klas) sporej ilości wiedzy o otaczającym świecie. Znajdziecie tu nie tylko znane i pospolite zwierzątka. Wiele z nich was zadziwi :)
Książka podzielona jest na 14 rozdziałów - każdy z nich pokazuje inne środowisko życia zwierząt, inny teren - ocean, góry, jeziora, ogrody i wiele innych. Po wstępnym opisie i wielkiej ilustracji danego środowiska następuje przedstawienie 8 gatunków zwierząt, które je zamieszkują, pod kątem ich "zawodów". Jest tu więc ponad 100 gatunków i nawet jeśli te opisy są króciutkie (ich długość i język sprawiają, że książkę spokojnie można czytać przedszkolakom), to sporo można z nich zapamiętać. Na końcu książki zamieszczono indeks ułatwiający identyfikację poszczególnych osobników. Książka jest dość dużego formatu i ma mnóstwo ilustracji. Najlepiej jednego wieczora zgłębiać jedno środowisko i w razie potrzeby wyszukać dalsze informacje na temat najbardziej interesujących gatunków w innych źródłach. U nas zazwyczaj tak się kończyło, więc udało nam się jednego wieczora poznać maksymalnie 16 gatunków :)


"104-piętrowy domek na drzewie"


Tak to już jest, że przy bardzo dobrej pierwszej części jakiejś serii, bardzo boję się, czy jej kontynuacja sprosta wyzwaniu. W przypadku "domku na drzewie" zawsze jesteśmy zadowoleni.
Nie zawiedliśmy się pod względem poziomu żartów i dynamiki fabuły. Ujął nas sklep Skąpego Szczypana i jego genialne hasła reklamowe, a także wysokolotny górski robalołap :) Jak zawsze, i tym razem możemy liczyć na solidną porcję dobrej zabawy. Kolejny raz podkreślam, że tej serii nie oprze się nawet ktoś, kto generalnie stroni od czytania. Strony są niekiedy tak graficznie rozbudowane, że z miejsc przyciągną wielbicieli komiksów. Moim zdaniem obowiązkowa pozycja rozrywkowa, nie tylko dla chłopców. Po prostu dla tych, którzy lubią zabawne lektury i dobrą kreskę. Zresztą, kto nie chce wiedzieć, czym dławił się pisklak, po co Terry szuka wróżki Zębuszki a także, jak długo można wchodzić po schodach. 
Unikających książek zapewniam, że wcale nie muszą być nudne. 

"Licencja na dorosłość"


Najnowsza książka autorstwa Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, to kontynuacja książek "Klasa Pani Czajki" i  "LO-teria". Część pierwsza, dzieje się w gimnazjum, część druga - liceum, a w najnowszym tomie przenosimy się w czasy studenckie.
Od razu uprzedzę, że nie znam poprzednich części, więc trudno mi do nich nawiązywać. Mogę jedynie skupić się na lekturze najnowszej książki i na obecnych rozterkach i wyborach głównych bohaterów. Książkę czyta się bardzo dobrze, nie brakuje momentów humorystycznych, ale na pewno nie jest infantylnie. Książka opowiada o studenckim życiu grupy przyjaciół. Znakomicie pokazuje, jak z wiekiem zmieniają się priorytety i spojrzenie na rzeczywistość, jak bardzo problemy dorosłego życia determinują relacje z bliskimi. Chciałabym zaznaczyć, ze wielką zaletą książki jest język, jakim jest napisana. W tego typu publikacjach łatwo otrzeć się o kicz pisząc na siłę pod młodzież - tu zachowano naturalność pisząc dobrym, współczesnym językiem. Zakończenie jest dość otwarte, więc może autorka planuje kolejną książkę w tej serii? Kto wie. Ja na pewno nie odmówiłabym sobie przyjemności sięgnięcia po nią, jeśli opisywałaby jeszcze bardziej dojrzały etap w życiu młodych bohaterów.


"Roboty przyszłości" Artur Gulewicz


Nie wiem, co te książki w sobie mają, że dzieci szaleją na ich punkcie. Poważnie! To samo jest z poprzednim tytułem tego autora - "Zwariowane pojazdy". W tej nietypowej książce ilustracje są przecięte na 3 części i pozwalają tworzyć niezwykłe kreatury. Do tego nietuzinkowy opis i mamy przepis na ulubioną lekturę kilkulatka. Grupa docelowa tej książki to jakieś 2-7 lat, bo w zależności od wieku "czyta" się ją na różne sposoby. Najbardziej lubię, gdy czyta ją nasza 7-latka, swojemu niespełna 2-letniemu bratu. Jakie historie ona do tego tworzy! 
Tytułowe roboty pomagają ludziom w codziennych czynnościach, ale pewnego dnia, na skutek uderzenia pioruna rozsypują się na części i naszym zadaniem jest je poprawnie złożyć, a może stworzyć z nich zupełnie inne projekty?
Tak naprawdę, ile dzieci, tyle pomysłów. Z tą książką nie da się nudzić. Na szczęście jest całokartonowa, bo przy tak częstym używaniu musi być to naprawdę solidna konstrukcja. Książki znajdziecie tu - Wydawnictwo Nasza Księgarnia

1 komentarz:

  1. Mój Staś patrzył ze mną na tego posta i już składa zamówienie... :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger