3/30/2019

Pojazdy, dziewczynki i przyjaźń, czyli nowości z serii "Przyjazna łapka"

Dziś chcę pokazać wam trzy nowości z jednej z naszych ulubionych serii książek dla przedszkolaków "Przyjazna łapka". Jak wiecie, mój blog patronuje jej od samego początku i bardzo cieszy mnie to, że została przez was tak ciepło przyjęta. Ponieważ pod względem tematycznym każda książka jest inna, można sięgnąć po dowolną z nich bez obawy, że coś będzie dla nas niejasne. Książki te mają różnych bohaterów, są pisane różnym stylem, mają inne ilustracje. Łączy je jednak fakt, że kochają je miliony dzieci na całym świecie. To międzynarodowe bestsellery, tłumaczone na wiele języków, zarówno istniejące na rynku od dawna, jak i najciekawsze nowości.


"Mogę wejść?" Marsha Diane Arnold / Jennie Poh


To urocza opowieść o pewnym Szopie, który pewnego dnia zostaje w domu sam w czasie burzy. Ogarnięty strachem, znajduje w sobie resztki odwagi, żeby udać się do przyjaciół i przeczekać tam trudne chwile. Niestety, realizacja tego planu wcale nie okazuje się taka prosta, jak sądził.
Jego przyjaciele kolejno odmawiają mu przyjęcia go do swoich domów tłumacząc się na różne sposoby i kiedy już wydawałoby się, że nie znajdzie wyjścia ze swojej niełatwej sytuacji, dostrzega w lesie światełko i postanawia spróbować po raz ostatni. Kiedy otwiera mu Zając otoczony dziesięciorgiem swoich dzieci, szop traci nadzieję, bo wyraźnie widzi, że i tu nie znajdzie się dla niego miejsce. Na szczęście się myli, bo zajączek ponad własną wygodę przedkłada przyjaźń i serdecznie zaprasza przerażonego przyjaciela do środka. Szybko okazuje się, że nie tylko on znajdzie schronienie w domku Zająca.

Książka jest przepięknie wydana, ma bardzo ciekawe ilustracje, oryginalną czcionkę i bardzo wyraźny, mądry przekaz. Tekstu jest bardzo niewiele, ale w sam raz, żeby przekazać to, co najważniejsze. Dzieci błyskawicznie chwytają puentę i cieszą się z pomyślnego zakończenia. To piękna opowieść o przyjaźni i poświęceniu dla bliskich. O tym, że pomoc komuś w potrzebie jest o wiele ważniejsza niż własna strefa komfortu i prawdziwy przyjaciel dobrze o tym wie. Autorkę książki znamy już z ciepłej i  poetyckiej "Wielkiej przygody Jeżyka", a ja ze swojej strony muszę przyznać, że ta pozycja jest jeszcze lepsza od poprzedniej. Bardzo polecam.


"Moje superowe ciężarówki i koparki"


Niesamowicie kolorowa książka o pojazdach dla najmłodszych czytelników. Jest tu ich aż 11, każdemu poświęcono kilkuwersową rymowankę i przyciągającą wzrok ilustrację. Jak już pewnie zauważyliście, jestem bardzo wymagająca od autorów przekładów, szczególnie w przypadku książek dziecięcych. Sama jestem filologiem i często podejmowałam się obcojęzycznych tłumaczeń, dlatego wiem, jak trudnym zadaniem jest dobre przetłumaczenie tak krótkich rymowanek, żeby oddać ich sens, rytm, rym i jeszcze zrobić to przystępnym dla dziecka językiem. Nawet najlepszą książkę może "położyć" nieudany przekład, dlatego tak bardzo doceniam dobrych tłumaczy, którym to trudne zadanie się udaje. Tu autorką tłumaczenia jest Katarzyna Huzar - Czub, która nie zawiodła nas już w poprzednich rymowanych tytułach z serii "Przyjazna łapka". I choć nadal najbardziej bliska nam jest opowieść o pingwinku ("Bądź dzielny, Pingwinku"), to pani Kasia i tu nie zawiodła. Oczywiście "zboczenie" zawodowe w kilku kwestiach nie daje mi spokoju (np. czemu pierwszy pojazd nazwano tu "monster" a nie "monster truck", jak w oryginale, jeśli taka nazwa jest powszechnie używana w naszym języku), ale muszę przyznać, że przeczytałam książkę w wersji oryginalnej i naprawdę ten przekład jest bardzo dobry.
Bardzo sympatyczna, wesoła, rytmiczna pozycja - doskonała do głośnego czytania.


"Dziewczynki mogą wszystko" Caryl Hart / Ali Pye


Uwielbiamy takie książki. To przepięknie zilustrowana, zabawna i naprawdę mądra, wierszowana historyjka o tym, jakimi wartościami powinna kierować się w życiu każda dziewczynka (i nie tylko). Powinna być silna, odważna, nie bać się wyzwań, dążyć do spełnienia swoich marzeń.
Już na wewnętrznej okładce widzimy 15 dziewczynek wraz z ich przyszłymi zawodami, które mogą być bardzo ciekawym materiałem do rozmowy z dzieckiem na temat rozwijania ich pasji i tego, jak różnorodne mamy zainteresowania. Bardzo podoba mi się to, że poza bardzo popularnym obecnie trendem "girl power", sporo miejsca poświęcono tematowi różnic i temu, że mamy ogromny wpływ na to, jak potoczy się nasze życie. To ciekawa i niezwykle dynamiczna pozycja wspierająca dziecięcą wiarę w siebie, zachęcającą do rozwoju swoich pasji i konsekwentnego realizowania zamierzonych celów. Dzieci widząc małe dziewczynki wykonujące poważne zawody zdają sobie sprawę, że w tym miejscu mogą kiedyś znaleźć się one same, że ci wszyscy dorośli spotykani na co dzień też kiedyś byli dziećmi i mieli swoje marzenia.
Na końcu mamy okazję obejrzeć galerię kobiecych sylwetek, które dokonały czegoś wielkiego.
Tłumaczenie - tak, konsekwentnie zwracam na to uwagę - jak zawsze u Katarzyny Huzar - Czub bez zarzutu. A "bałaganienie z wdziękiem" na pewno znajdzie się w naszym codziennym słowniku :)


Książki znajdziecie w dobrych cenach na stronie WYDAWNICTWA AMBER.

Mój blog "Maluszkowe Inspiracje" patronuje całej serii "Przyjazna Łapka"

A ja uchylę wam rąbka tajemnicy zdradzając kolejne planowane tytuły w serii "Przyjazna Łapka", które moim zdaniem okażą się hitem :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger