11/04/2019

Lalki na Gwiazdkę - jaką lalkę wybrać dla dziecka?

Jak wiecie, jestem mamą dwóch córek, więc mamy sporo dziewczęcych zabawek. Dziś będzie o lalkach.  I choć zdarza się, że lalkami bawią się również chłopcy, to właśnie dziewczynki sięgają po nie najczęściej.

Zabawa to nie tylko przyjemna rozrywka. Wiem, że się powtarzam, ale głęboko w to wierzę i stale przypominam, że zabawa jest ogromnie ważna dla dziecięcego rozwoju. Podczas zabawy dziecko uczy się najwięcej. Podczas zabawy dziecko może samodzielnie poszukiwać rozwiązań i odpowiedzi, może samo prowadzić badania, doświadczać nowych sytuacji i bodźców. Zabawa jest przecież nieodłącznie związana z pozytywnymi emocjami, co bardzo wspiera proces uczenia się. Czyż nie zapamiętujemy najlepiej tego, co dobrze się nam kojarzy? Dobre zabawki zachęcają dzieci do nauki i poznawania świata.

Zabawa lalkami jest niezwykle ważna dla dzieci. Opiekują się lalką, czeszą ją, ubierają, wszystko to rozwija je społecznie i pełni istotną rolę edukacyjną. 

Jaką lalkę wybrać dla dziecka?


1. Dostosowaną do wieku dziecka. Początkowo będzie to szmacianka, miękka i doskonałą do przytulania już od pierwszych dni życia dziecka. Z czasem, około 2. roku życia, kiedy dzieci zaczynają naśladować dorosłych, będą interesować je lalki typu bobas (taka lalka bardzo nam pomogła w przygotowaniu naszej pierwszej córki na przyjście na świat jej siostry). Około 3. roku życia i później, zabawy w odgrywanie ról są coraz bardziej rozbudowane, a dziewczynki sięgają po lalki o wyglądzie dziewczynek. Lalki mogą mieć również różne dodatkowe funkcje, które warto dokładnie sprawdzić przed ich zakupem.

2. Wyglądem przypominające dzieci, które się nimi bawią. Jeśli już lalka ma być dziewczynką, przyjaciółką naszej pociechy, to najlepiej, żeby przypominała ją z wyglądu. Niektóre lalki wyglądają okropnie, mają przesadny "makijaż", są koszmarnie wystylizowane albo mają zniekształconą budowę, brak odpowiednich proporcji ciała. To również kształtuje zmysł estetyczny dziecka i przekazuje odpowiednie wzorce wyglądu.

3. Dobrej jakości. To niesamowite, jak często można natknąć się na bubel. Zdecydowana większość zabawek produkowana jest w Chinach, ale można wśród nich znaleźć naprawdę porządnie wykonane zabawki, jak i bezwartościową tandetę. Lalki - dziewczynki, które nasze pociechy będą pewnie czesać, przebierać, muszą być dobrej jakości - podczas zabawy będą przecież mocno eksploatowane.

Tak, jak napisałam powyżej, bardzo istotne dla mnie jest to, żeby lalka wyglądała normalnie.  Podobnie, jak w przypadku dziecięcej kuchni (KLIK), zależy mi na tym, żeby zabawki imitowały realne życie i otaczający nas świat. Lalki powinny więc wyglądać jak dzieci, nie powinny być nadmiernie udziwnione, ani co gorsza wpędzać dzieci w kompleksy.
Co więcej, dziewczynki chętniej bawią się lalkami, które wyglądają podobnie do nich - mają podobny kolor włosów, podobnie się ubierają, noszą okulary itd. Dzięki temu, dzieciom łatwiej jest się z nimi identyfikować. Bardzo chętnie sięgamy po lalki, które dodatkowo zachęcają do tego, żeby mieć i rozwijać swoje pasje, żeby przełamywać stereotypy, żeby skupić się na tym, jacy jesteśmy, a nie tylko - jak wyglądamy.Zabawa lalkami poza rozwojem społecznym, rozwojem zachowań opiekuńczych, empatii i odpowiedzialności, świetnie rozwija manualnie - ubieranie lalki, czesanie jej to wcale nie takie proste czynności. To również ćwiczenie koordynacji wzrokowo - ruchowej. Warto o tym pamiętać szukając lalek pod choinkę :)


Jeśli i ty powoli rozglądasz się już za gwiazdkowymi inspiracjami, zanim ceny poszybują do góryzobacz najpiękniejsze lalki na prezent

11 komentarzy:

 1. Co to za dwie laleczki blondynka i brunetka na zdjęciu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lalka o blond włosach to Paola Reina. Przepiękne pachnące lalki z Hiszpanii.

   Usuń
 2. Moja chrześnica tylko Elzę chce mieć

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne te lalki! Będę musiała wybrać jakiś prezent dla swojej córeczki i na pewno zastanowię się nad zakupem którejś z tych propozycji :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Lalki robią coraz ładniejsze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czas przedświąteczny się rozpoczyna wiec i pomysły na prezenty czas zacząć zbierać :) Moja córka będzie na pewno zadowolona z ładnej lalki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Potwierdzam, że lalka Eliza jest THE BEST!

  OdpowiedzUsuń
 7. Przydatny artykuł. My już wybraliśmy lalkę na prezent urodzinowy ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przydatny artykuł. Pomógł mi wybrać laleczkę dla mojej wnusi Dżesiki :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger