12/11/2019

Kartonowe domki - najlepsza zabawka rozwijająca kreatywność za grosze

Zabawki kartonowe to mnóstwo zabawy na długie godziny – są niedrogie i świetnie rozwijają kreatywność. Sprawdzą się zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. Dodatkowym atutem tych zabawek jest to, że karton można przyozdobić zgodnie ze swoim pomysłem, aby stworzyć zabawkę, która będzie jeszcze ładniejsza.
Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej polskich marek proponuje gotowe zabawki z kartonu. Takie zabawki składa się zgodnie z instrukcją, można je dowolnie ozdabiać, są trwałe i niezwykle kreatywne. Nie bez znaczenia jest także ich wygląd – zabawki z tektury świetnie się prezentują.

Często pytacie mnie, którą markę szczególnie polecam, bo nie każda tekturowa zabawka jest dobrej jakości. Ja od lat jestem wierna zabawkom z Cart-Pack, które odkryłam ... 6 lat temu. Tamten domek towarzyszył nam przez dobrych kilka lat i doskonale się sprawdził - cały wpis znajdziecie tu - KLIK.

W sekrecie zdradzę wam, że zamówiliśmy znowu ten domek, po 6 latach, i tym razem jego ozdobienie oddaliśmy w ręce dzieciaków. Za jakiś czas pokażę wam efekty :)

Zalety zabawek kartonowych:

 • Rozwijają manualne zdolności dzieci.
 • Inspirują do tworzenia różnych scenariuszy zabaw.
 • Dodatkowa atrakcja to ich samodzielne lub wspólne składanie.
 • Można je dowolnie ozdabiać, co rozwija dzieci twórczo i kreatywnie.
 • Samodzielne przygotowanie zabawki ćwiczy cierpliwość i koncentrację.
 • Są bezpieczne, najczęściej montowane bezklejowo - wystarczy zgiąć karton w odpowiednim miejscu, by wyczarować coś wyjątkowego.
 • Są ekologiczne - karton podlega recyklingowi, uczą dziecko szacunku do środowiska.
 • Łatwo je przechowywać, bo w każdej chwili można je rozłożyć i schować.Zabawki z tektury – ekologiczna alternatywa dla plastiku


Kartonowe zabawki dają dzieciom możliwość realizowania ich marzeń. Jeśli w danej chwili chcą się pobawić w dom, w rycerzy czy polecieć w kosmos - wystarczy chwila, żeby wyczarować piękną rezydencję, zamek czy rakietę. To doskonała alternatywa dla drogich i nierzadko tandetnych modeli z plastiku. Są dużo tańsze, ekologiczne i dają więcej możliwości zabawy. 
Tak, jak wspomniałam, przy trójce dzieci, dla mnie dużą zaletą tych zabawek jest fakt, że bez trudu mogę je rozmontować i schować, kiedy dziecko już się nimi nie bawi. To dla mnie ogromna oszczędność miejsca w dziecięcym pokoju, który zwykle i tak jest pełen zabawek. Gdy za jakiś czas znowu wyjmę tę zabawkę, dzieci cieszą się tak, jakby dostały coś nowego :)

Domki do samodzielnego złożenia


Dziś chcę pokazać wam nasze najnowsze kartonowe odkrycie, którego cena nie przekracza 20 zł :)
To tekturowe domki dla lalek, które można dowolnie ozdabiać, malować, oklejać i sprawić, że są jedyne w swoim rodzaju.
Domki zostały wykonane z solidnej tektury, która wytrzymuje naprawdę intensywną zabawę. Tekturowe modele są łatwe do złożenia samodzielnie lub z pomocą osoby dorosłej. Można się nimi bawić wspólnie, projektując i budując własny kartonowy świat. 


.

Zabawki z tektury rozbudzają kreatywność dziecka


Największą zaletą kartonowych zabawek jest to, że można je dowolnie aranżować oraz frajda, jaką daje konstruowanie kartonowego zamku czy domku dla lalek. Podczas takiej aktywności dzieci uczą się myśleć nieszablonowo, a potem znajdują zastosowanie również dla zwykłych kartonów, jakie znajdą w domu. Dziecko nie dostaje tu przecież gotowej zabawki, lecz kartonowe elementy, które przy odrobinie pracy i wyobraźni zamienia we wspaniałe budowle, które może dowolnie aranżować, według własnego pomysłu. To wspaniałą możliwość rozwijania zdolności plastycznych i pomysłowości dziecka.

Nie zapominajmy też o zaletach płynących z zabaw tematycznych. Są to zabawy uspołeczniające - dzieci na swój własny sposób odtwarzają rzeczywistość otaczającego świata, naśladują dorosłych, codzienność i stosunki społeczne.
CO TO SĄ ZABAWY TEMATYCZNE?


To zabawy twórcze, w których dziecko naśladuje, odtwarza sytuacje ze swojego otoczenia. Nie musi być to jedynie to, co obserwuje na co dzień, czyli sprawy rodzinne czy prace domowe - inspiracji do zabaw narracyjnych dostarczają również wizyty w różnych miejscach, instytucjach, filmy i literatura.

Najważniejszy w tego rodzaju zabawach jest temat, dziecko bawi się np. w dom, szkołę czy naśladuje jakiś zawód. Używa wówczas przedmiotów w określonych funkcjach i przyjmuje konkretne role. Bardzo ważne w przypadku zabaw tematycznych są wypowiedzi słowne dziecka. Dziecko prowadzi monologi, a nawet dialogi odgrywając jednocześnie 2 role.
Na treść zabaw tematycznych wpływa poziom wiedzy dziecka na temat otaczającego świata, który jest związany z jego rozwojem poznawczym.

Zabawy tematyczne u 2- i 3-latka ograniczają się do odtwarzania jednej czynności, np. przygotowywania posiłku. 4 - latki naśladują to, co znają z własnego doświadczenia. U 5-latków zabawa jest wzbogacana o treści zaczerpnięte z opowiadań, obrazów i widowisk, są one też bardziej szczegółowe. W zabawach 6-latków można zaobserwować konkretną fabułę. Ten rodzaj zabawy pozwala dziecku przetworzyć doświadczenia, jakie wywarły na nie duże wrażenie, naśladuje, powtarza to, co zaobserwowało, przeżyło i co jest dla niego interesujące. Tendencja do naśladowania jest jedną z potrzeb rozwojowych. Dzieci nie tylko odtwarzają to, co zaobserwowały, ale dzięki swojej wyobraźni dodatkowo to urozmaicają.

Obserwowanie dziecka podczas takiej zabawy pozwala rodzicom zauważyć, jakie jest emocjonalne nastawienie dziecka do tematu zabawy. Dzięki temu, w razie potrzeby można z dzieckiem o tym porozmawiać, wyjaśnić i odpowiednio je pokierować.

Zabawki z kartonu mogą być wykorzystane do zabawy przez jedno lub kilkoro dzieci. Stanowią więc doskonały pomysł na prezent, np. dla rodzeństwa.Wszystkie zabawki znajdziecie na stronie www.domek-tekturowy.pl i na allegro: https://allegro.pl/uzytkownik/cart-pack

Te genialne domki dla lalek kosztują jedynie 17 zł + przesyłka (w jednej przesyłce można zamówić aż 10 takich domków). Świetny pomysł na prezent dla szkół i przedszkoli :)

3 komentarze:

 1. Świetne są, fajny pomysł z tymi domkami. Pamiętam że sama robiłam takie cuda z kartonów

  OdpowiedzUsuń
 2. Najważniejsze jest to, że dziecko może samo dobrać kolory i decydować o tym, jak będzie wyglądała całość :)

  OdpowiedzUsuń
 3. faktycznie niedroga sprawa, dla dwulatka to spora frajda

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger