1/25/2020

Ciekawe serie książek dla dzieci czytających samodzielnie

Twoje dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu? A może macie ten moment za sobą i poszukujecie ciekawych książek, które zachęcą twoją pociechę do samodzielnej lektury? W takich momentach najlepiej sprawdzają się serie, bo miło jest wracać do ulubionych bohaterów i sięgać po książki, które lubimy i które przyjemnie się czyta. Dziś mam dla was kilka propozycji serii książek dla dzieci z klas 1-3. Wszystkie z polecenia mojej 7-latki :)


"Biuro Detektywistyczne nr 2" Jørn Lier Horst


Po naszym zachwycie serią "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai", którego wszystkie dotychczas wydane tomy przeczytałyśmy z naszą 7-latką, przyszła kolej na nową serię. Tajemnice, zagadki, podejrzani, dowody, ten klimat bardzo nam odpowiada :)
W tej serii głównymi bohaterami są Tiril i Oliver oraz ich pies Otto. W pierwszym tomie będą starali się rozwikłać zagadkę znikających drożdży i nie tylko. Jorn Lier Horst znany mi jest z młodzieżowej serii C.L.U.E., która swego czasu bardzo przypadła mi do gustu, w planach mam też przeczytanie "Jaskiniowca". Podczas lektury jego książek można wyczuć, że pracował w biurze detektywistycznym - doskonale prowadzi akcję, dawkuje emocje i sprawia, że czytelnik pochłania jego książki błyskawicznie.
"Biuro detektywistyczne nr 2" to świetna pozycja dla małych mistrzów dedukcji i miłośników zagadek. Na początku poznajemy bohaterów i ich bliskich, a zakończenie tej książki wcale nie jest oczywiste i przewidywalne. Jeśli chcemy sprawdzić swoją spostrzegawczość, możemy poszukać zaginionych przedmiotów na ilustracjach.

Dotychczas wydane tytuły w serii znajdziecie tu: KLIK

Ja osobiście polecam 2 tytuły, nieco inne od pozostałych - "Operacja Królowa Dżungli", "Operacja złoto" - bardzo interaktywna, w której czytelnik rozwiązuje zadania przybliżające go do wyjaśnienia zagadki".






"Mortynka" Barbara Cantini



Książka opowiada o dziewczynce zombie, która mieszka z ciotką Agonią w wielkiej i tajemniczej willi. Dziewczynka czuje się nieco samotnie, choć towarzyszy jej pies Smutas. Marzy o tym, żeby zaprzyjaźnić się z dziećmi z pobliskiego miasteczka. Tylko jak to zrobić? Pomysł podsuwa jej nadchodzące Halloween, dziewczynka postanawia pobawić się z dziećmi udając, że jest w przebraniu. Tym sposobem, udaje się jej z nimi zaprzyjaźnić. W kolejnych częściach dziewczynka ma wiele różnych przygód.
Pomysł na tę nietypową serię od razu przypadł nam do gustu. Niezależnie od pochodzenia czy stanu, dziecko jest dzieckiem, tak samo trudno znosi samotność i życie w izolacji. Tak samo tęskni za rówieśnikami.
W książce jest niewiele tekstu, obrazki są kolorowe, a historyjka jest prosta i łatwa w odbiorze.




"Podręcznik dla superbohaterów" Elias i Agnieszka Wahlund



Główną bohaterką książki jest dziewięcioletnia Lisa. Dziewczynka niedawno przeprowadziła się do babci i zaczęła naukę w nowej szkole. Jej mama musiała na kilka miesięcy wyjechać za granicę. Niestety początki w nowej szkole są niełatwe. Kilku chłopców z klasy dokucza jej z powodu dużych uszu. Przezywają ją i straszą w drodze powrotnej do domu niemal codziennie. Dziewczynka najczęściej szuka schronienia w pobliskiej bibliotece. Pewnego razu tam właśnie znajduje niezwykłą książkę, która da początek wspaniałej przygodzie. Książka ta, to „Podręcznik dla Superbohaterów”, w którym znajdują się opisy supermocy i odpowiednich treningów. Lisa wypożycza książkę i postanawia wypróbować zawarte w niej techniki.

Książkę czyta się błyskawicznie, to właściwie powieść graficzna. Temat, jaki w niej podjęto jest bardzo aktualny i trudny, bo dotyczy przemocy w szkole. Fabuła jest dynamiczna i wciągająca.
Nawet, jeśli dziecko nie jest bezpośrednią ofiarą przemocy w szkole, to często zdarza się, że świadkiem sytuacji gdy ktoś się nad kimś znęca. Ta książka może być znakomitym pretekstem do rozpoczęcia rozmowy na ten temat.

Bardzo się cieszę, że bohaterką książki jest dziewczynka, która postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Przeczytaliśmy jednym tchem pierwsze dwie części i z niecierpliwością czekamy na kolejne.




"Penny Pepper" Ulrike Rylance



Zabawna seria o pomysłowej Penny, która w przyszłości chce zostać detektywem. Głównej bohaterce towarzyszy szereg ciekawych postaci, jak Ole Dłubacz (chłopak, który często dłubie w nosie), Flora Koza (wyniosła dziewczyna z bogatej rodziny) czy Marika (bystra i spostrzegawcza dziewczynka). Duża ilość postaci daje czytelnikowi możliwość prowadzenia osobistego śledztwa.
Fabuła jest zabawna i wciągająca. Treści pisanej towarzyszą ciekawe zabiegi graficzne - czarno-białe ilustracje, zapiski na kartkach, szkice i plany.
Lubimy powieści detektywistyczne, dlatego ta również przypadłą nam do gustu.






"Fatalna Czarownica" Jill Murphy



Akcja tej serii książek rozgrywa się w ponurej szkole dla czarownic.

Główną bohaterką jest pierwszoklasistka Mildred Hubble, dziewczynka jest osobą, która ciągle pakuje się w tarapaty i wszyscy starają się trzymać od niej z daleka. Ma jedną przyjaciółkę, Maud, która dzielnie jej towarzyszy.
Pierwszym niełatwym zadaniem jest opanowanie sztuki latania na miotle, a co więcej nie samemu, lecz z kotem. Czy naszej pechowej bohaterce się to uda i jakie przygody spotka po drodze?
Bardzo przyjemna, zabawna i pozytywna historyjka, którą dobrze czyta się początkującym czytelnikom. Na uwagę zasługują też czarno-białe ilustracje. Nadają całości prawdziwie magiczny klimat.






"Mazurscy w podróży" Agnieszka Stelmaszyk


Tej serii nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Jest świetna. No może dla dzieci, które już wprawnie czytają, ale naprawdę warto po nią sięgnąć.
Główny bohater to jedenastoletni Jędrek, który wraz z rodzicami, babcią i kuzynką wyruszają autem w podróż do Hiszpanii. Po drodze zwiedzają różne ciekawe miejsca np. Frankfurt nad Menem, Barcelonę, Cannes czy Wenecję. Podczas podróży świetnie się bawią, degustują lokalne potrawy i mają wspaniałe przygody.
Książka bawi, intryguje i zachęca do odkrywania świata.
W kolejnej części marzeniem bohaterów jest zobaczenie Oceanu Atlantyckiego, Berlina, Akwizgranu, Normandii i kilku innych miejsc. Znowu będzie tu wątek kryminalny, mnóstwo zabawy i ciekawych przygód.




"Szkoła Magicznych Zwierząt" Margit Auer



Do takiej szkoły każde dziecko chciałoby chodzić :)
Ekscentryczna nauczycielka i jej brat stanowią niezwykły duet. On po całym świecie poszukuje magicznych zwierząt, ona uczy w szkole i daje dzieciom możliwość  zaprzyjaźnienia się z nimi i odkrywania ich magicznych mocy.

Dzieci są różne - jedni odważni i ambitni, inni nieśmiali i niezaradni. Każde dziecko może otrzymać specjalne zwierzę. Zwierzęta są na pierwszy rzut oka zupełnie zwyczajne, jednak prawdziwy specjalista zawsze je odnajdzie.  Magiczne zwierzęta mówią w ludzkim języku, potrafią stać się najwierniejszymi przyjaciółmi człowieka, ale są niezauważalne dla osób, które nie maja o nich pojęcia. Potrafią dodać otuchy, odwagi, pomagają rozwiązywać problemy.

Historia jest tak ciekawa, że z chęcią bym wam ją opowiedziała, ale po prostu popsułabym całą zabawę.  Powiem tylko, że nie zawsze wybrane przez nauczycielkę zwierzę spełni oczekiwania ucznia, który je otrzyma. Na wszystko jednak przyjcie czas.





4 komentarze:

  1. Ciekawe propozycje, myślę że Szkoła Magicznych Zwierząt spodoba sie mojemu synkowi

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest z czego wybierać, moje dziecko narazie niszczy ksiązki

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy Szkołę Magicznych Zwierząt można zacząć czytać od drugiej części, czy lepiej dokupić pierwszą i zacząć chronologicznie?

    Pozdrawiam :)
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
  4. Jest bardzo wiele dobrych tytułów

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger