5/17/2020

7 naprawdę wciągających książek dla 7-latka - nasze propozycje

Ostatnio mamy nieco więcej czasu na wspólne czytanie, więc musiałam uzupełnić naszą biblioteczkę :) Przejrzałam wzdłuż i wszerz swoją ulubioną księgarnię internetową DrugieWydanie.pl i wyszukałam naprawdę świetne tytuły dla mojej starszej córki.
To nasze top 7, pochłonięte jednym tchem - więc poznajcie je koniecznie :)


"Smacznego, Proszę Wilka!" Marta Guśniowska


Absolutnie wyjątkowa książka. Nieszablonowa pod każdym względem. Jej autorką jest Marta Guśniowska, pisząca scenariusze teatralne spektakli dla dzieci. Udało jej się stworzyć niezwykłą powieść o tym, jak często pozory mogą mylić, a stereotypy mogą być odległe od prawdy.
W 11 rozdziałach udało jej się zamknąć historię pewnego wilka, który z uwagi na podeszły wiek powoli żegna się ze światem. Przypadkowo spotyka na swojej drodze małego zajączka - sierotę, który nie zna praw, jakimi rządzi się świat i nie ma pojęcia, że wilk i zając to niezbyt dobre połączenie...
Ci nietypowi bohaterowie mają wiele przygód, które skutkują przemianą wewnętrzną dwójki przyjaciół. Autorka wspaniale opowiada dzieciom o śmierci, ma ogromny talent pisarski. Cała książka skrzy się od subtelnego i inteligentnego dowcipu. Nawet wydanie jest tu niebanalne, bo format książki zdecydowanie różni się od tych dobrze nam znanych. Książka jest podłużna, bardzo starannie wydana, a ilustracje Jagi Słowińskiej znakomicie uzupełniają niezwykłą treść tej opowieści.

Do kupienia tu: KLIK
"Hela Foka. Historie na fali" Renata Kijowska


Ta książka bardzo nas urzekła, zwłaszcza, że byliśmy świeżo po odwiedzeniu helskiego fokarium.
Renata Kijowska potrafi jak mało kto uświadamiać najmłodszych w dziedzinie ekologii oraz naszej rodzimej przyrody.
Tytułowa bohaterka to Hela, foka szara mieszkająca w helskim fokarium.
W tej książce fabuła przeplata się ze wstawkami naukowymi, co nie ukrywam, bardzo nam się spodobało. Poza ciekawą historią aż roi się od interesujących faktów przyrodniczych. Wszystko to sprawia, że opowieść uwrażliwia dzieci na los zwierząt, których los często spoczywa w rękach człowieka.
Książka opisuje zwyczaje fok oraz uczy, jak reagować w przypadku, gdy natniemy się na fokę.
Autorka opowiada o bezmyślnych i niebezpiecznych zachowaniach ludzi i najgorsze jest to, że nie jest to fikcja literacka, lecz prawdziwe fakty. ,,Hela Foka. Historie na fali” to również historia o przyjaźni, wolności i o dobrych ludziach, którzy pomagają bezbronnym zwierzętom.

Książkę w dobrej cenie znajdziecie tu - KLIK

"Hedwiga i Maks - Olof" Frida NilssonHedwigę poznaliśmy już dawno i zdążyliśmy polubić i z ogromną przyjemnością sięgnęliśmy po kontynuację jej przygód. Autentyczność głównej bohaterki, jej bezpośredniość i uczucia doskonale znane każdemu dziecku sprawiają, że traktuje się ją jak kogoś, kogo doskonale znamy. Hedwiga nie jest wyidealizowana ani ugrzeczniona - jest zupełnie normalna, dlatego z miejsca czuje się do niej sympatię. 
Autorką serii jest szwedzka pisarka, Frida Nilsson, wielokrotnie nagradzana autorka licznych książek dla dzieci, może znacie ją z takich pozycji, jak „Moja mama gorylica” czy „Prezent dla Cebulki”. 
W tej części nasza bohaterka marzy o własnym koniu. Wszystko inne zeszło na dalszy plan. 
Niestety z uwagi na ograniczony budżet tata odmawia dziewczynce. Pewnego dnia jednak otrzymuje własne go zwierzaka, nie jest to jedna koń lecz ... osioł. Jakież wielkie jest rozczarowanie dziewczynki, gdy zamiast wymarzonego wierzchowca dostrzega nieporadnego osła, jaki będzie to wstyd przed rówieśnikami. Postanawia wymyślić pewną niewiarygodną historię, żeby ocalić swoje "dobre imię". Czy jednak na pewno nie przywiąże się do Maksa-Olofa przez ten czas? Czy oryginalny zwierzak pozostanie jej obojętny?
Książki można czytać niezależnie od siebie, każda część dotyczy innych przygód.

Książkę w bardzo dobrej cenie znajdziecie tu: KLIK
"Hedwiga i lato ze Sznyclem" Frida Nilsson


Ta książka to najnowsza część przygód Hedwigi i zdecydowanie najmocniejsa pod względem emocjonalnym. Zapewniam was, że przy tej części będziecie tarzać się ze śmiechu, ale i uronicie niejedną łzę. Autentyczność i szczerość do bólu. Niesamowita książka.
Nasza 9-letnia bohaterka strasznie się nudzi w czasie wakacji. Pewnego dnia do pobliskiego gospodarstwa przyjeżdżają turyści. Hedwiga poznaje Sznycla i jego ojca i zaprzyjaźnia się z chłopcem, który skrywa głębokie kompleksy ale powoli otwiera się przed Hedwigą. Jednocześnie rodzina dziewczynki przeżywa trudne chwile. Jej babcia po wylewie czuje się bardzo źle i wszyscy przygotowują się na najgorsze. 
Dzieci za wszelką cenę chcą też dowiedzieć się, jakie tajemnicze skrywa cieszący się złą sławą samotnik Hogmann. Ta ciekawość będzie początkiem wielu przygód i dawką sporego stresu dla dwójki przyjaciół. 
Autora niezwykle umiejętnie rozprawia się tu z trudnymi tematami, jest tu i żałoba dziecka i temat otyłości, wykluczenia, nie stroni od gorzkiej prawdy, ale nie moralizuje. Zakończenie jest otwarte, czytelnik sam tworzy własny dalszy scenariusz. 

Tu znajdziecie książkę w bardzo dobrej cenie: KLIK

"Operacja Królowa Dżungli" Jorn Lier Horst

Po naszym zachwycie serią "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai", którego wszystkie dotychczas wydane tomy nasza 8-latka przeczytała, jakiś czas temu odkryliśmy detektywistyczną nową serię. Tajemnice, zagadki, podejrzani, dowody, ten klimat bardzo nam odpowiada :)
W tej serii głównymi bohaterami są Tiril i Oliver oraz ich pies Otto, mieszkający w Elvestad. Dziś chcę wam pokazać 2 tomy, które różnią się od pozostałych. Jest tu mniej czytania i większe ilustracje. 
Na każdej stronie czeka tu na czytelników mniej lub bardziej skomplikowane zadanie, związane z aktualną sprawą – dzięki temu dzieci mają szansę sprawdzenia swoich detektywistycznych zdolności. 
Na kolejnej stronie znajduje się prawidłowe rozwiązanie. A po skończeniu lektury na czytelników czeka aż dziesięć dodatkowych zadań, związanych z rewelacyjnymi ilustracjami autorstwa Hansa Jørgena Sandnesa.
A fabuła? Jak zwykle pierwsza klasa :) Dziadek Franz, odkrywca i podróżnik, wybrał się do Afryki, w poszukiwaniu Królowej Dżungli. Nagle jednak wysyła tajemniczą wiadomość, prosząc Olivera i Tiril o pomoc. Nasi bohaterowie wyruszają więc do Afryki.

Książka w dobrej cenie czeka tu: KLIK

 "Operacja Złoto" Jorn Lier Horst


I kolejna pozycja pełna zagadek i z ciekawą intrygą dla młodych czytelników.
Tym razem do biura Tiril i Olivera zgłasza się pani Marthe Krogh, praprawnuczka słynnego kapitana piratów, Conrada Krogha. Kobieta mówi, że ktoś włamał się do jej domu, ale nic nie ukradł. Złodziej podobno pozostawił po sobie… kwiatek na stole... 
Tu również jak w poprzedniej części, na każdej stronie jest zadanie i na koniec jeszcze dodatkowa porcja, żeby rozruszać szare komórki. 

Książka w dobrej cenie tu: KLIK
"Afera nie z tej ziemi" Anna Onichimowska


Wyjątkowo ciekawa książka o emocjach. Porusza tematy trudne, ale bliskie dziecku.
Głównym bohaterem jest Bulbes, który nie może rozumieć dlaczego jego przyjaciółka Hania tak bardzo się zmieniła. Dziewczynka kradnie w sklepie batonik i wymaga od niego, żeby poszedł w jej ślady. Chłopiec jest skołowany - z jednej strony zależy mu na Hani, ale z drugiej nie chce postąpić źle.
Bulbes więc unika Hani, nie wie co o wszystkim myśleć, nie ma z kim o tym porozmawiać.
Książka nie jest napisana jedynie z perspektywy Bulbesa - poznajemy też, co dzieje się w głowie Hani.
Dziewczynka nie może odnaleźć się w nowej rodzinnej sytuacji, nie może zaakceptować nowej partnerki taty.
Książka porusza bardzo istotne kwestie - radzenia sobie z własną złością, ale także umiejętność sprzeciwienia się, jeśli coś jest niezgodne z naszymi zasadami. Nie znajdziemy tu gotowych rozwiązań, ale znakomity materiał do ciekawej rozmowy i "przepracowania" ciekawego tematu.

Książka do kupienia tu: KLIK

2 komentarze:

  1. Biuro detektywistyczne nr 2 to ulubiona seria moich synów, o niebo lepsza od Lassego i Mai :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Operacja Królowa Dżungli i Operacja Złoto to dla mnie odkrycie roku! Najlepsza rekomendacja? Razem z córką przeczytaliśmy całe za jednym razem :) I było nam mało! Piękne ilustracje, wciągająca fabuła, no i te zagadki - rewelacja. Czy jest coś podobnego na polskim rynku? Chcemy więcej! :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger